Extraliga: Skalica vyhrala u lídra, Košice sfúkli Žilinu

Výsledky 45. kola hokejovej Tipsport extraligy.

(Zdroj: TASR)
Manchester United vs. Everton na Old Trafford >>

BRATISLAVA. Líder hokejovej Tipsport extraligy HKM Zvolen v piatkovom 45. kole opäť zaváhal, keď na domácom ľade prehral so Skalicou 1:3. V drese hostí sa dvoma gólmi prezentoval Žigmund Pálffy.

Na rozdiel ôsmich bodov sa k Zvolenu priblížili druhé Košice vďaka jasnému triumfu nad Žilinou 7:0. V Piešťanoch rozhodol v súboji o tretiu priečku jediný gól o trojbodovom zápise Nitry.

HK Poprad - MHC Mountfield Martin 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)

Góly: 12. Hvila, 20. Jabrocký, 22. Jabrocký, 34. Hvila, 46. Vaic - 34. Vilkoits, 53. Kolena

Rozhodovali: Lokšík - Tvrdoň, Zvrškovec, vylúčení: 6:6 na 2 min., navyše Važan (Martin) na 10 min. za nešportové správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 1205 divákov.

Zostavy:

Poprad: Sidor - M. Šterbák, Jáchym, Kovačevič, M. Kurali, Fabian, Dinda - Vandas, Balán, Hvila - Jabrocký, Klouda, R. Tomas - D. Buc, Ľ. Vaic, Smotrila - Matúš Paločko, S. Takáč

Martin: Šúrek - A. Novotný, Rusina, R. Pukalovič ml., Zošiak, Tupý, J. Perniš, Ejem - A. Themár, Vilkoits, Kolena - T. Petruška, M. Hollý, Michal Važan - Vaško, B. Rapáč, Fujerík - Dírer, R. Slávik

POPRAD. Domáci nastúpili len so sedemnástimi hráčmi v poli, lepšie na tom však neboli ani hostia, ktorých bolo osemnásť. Úroveň hry počas dlhých minúť úvodnej časti zodpovedala tabuľkovému umiestneniu oboch súperov, keď vzruchu na ľade bolo ako šafranu. Divákov zdvihol zo sedadiel až gól Hvilu v 12. minúte, ktorý presným švihom získal pre domácich vedenie. Keď hostia pohrdli viac ako minútovou presilovkou o dvoch hráčov, krátko pred sirénou po rýchlom prieniku spoza bránky lišiacky zasunul Jabrocký a poslal hostí do šatne s dvojgólovým mankom.

Domácim vyšiel vstup do prostrednej tretiny, keď Fabian ideálne naservíroval puk Jabrockému, ktorý poľahky zvýšil na 3:0. Akciu ako cez kopirák zopakovala dvojica Hvila - Vandas o tri minúty neskôr a Poprad viedol bezpečným 4-gólovým rozdielom. Počas oddychového času, ktorý si následne vyžiadali Martinčania na zastavenie domáceho gólostroja, zaúradoval videorozhodca, po ktorého verdikte bol gól odvolaný a platil dovtedajší stav 3:0. Popradčanov to však z miery nevyviedlo, keď aj naďalej hrali s chuťou a diktovali tempo stretnutia. Čo sa nepodarilo Vandasovi si vynahradil Hvila v 34. minúte, keď absolútne nebránený pohodlne zavesil. O 13 sekúnd však potrestal chvíľkové zaváhanie domácej obrany Vilkoits, keď zúžitkoval rýchly protiútok hostí.

Aj v záverečnej časti sa hralo prevažne na jednu bránku, z čoho rezutoval ďalší gól v sieti Martina. V 46. minúte využil Vaic presilovú hru, keď mu po strieľanej prihrávke Kloudu stačilo len správne nastaviť hokejku. V 53. minúte odpovedali rovnakou mincou aj hostia, keď puk vyrazený Sidorom doťukol v presilovke za čiaru Kolena a uzavrel na konečných 5:2.

Milan Jančuška, tréner Popradu: "Dosiahli sme povinné víťazstvo. Boli sme jasne lepší. Škoda niektorých šancí v ktorých keby sme použili viac hokejovej kreativity, tak výsledok mohol byť iný. Vyhrali sme zaslúžene."

Ján Galamboš, asistent trénera Martina: "V dnešnom zápase sme absolútne nedodržali to, čo sme si povedali. Počas dvoch tretín bol Poprad lepší a tretia tretina sa už len dohrávala. S týmto mužstvom proti takému silnému súperovi ako je Poprad nemôžeme hrať otvorený hokej."

Dukla Trenčín - HC´05 Banská Bystrica 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)

Góly: 2. O. Mikula (Lelkeš, Sojčík), 23. O. Mikula (Bagin, Sojčík), 35. Habšuda (Martin Filo, Jakúbek), 54. Lelkeš (O. Mikula, Sojčík) - 11. Zigo (Michal Hlinka), 36. Šimun (Zigo)

Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gašparík - J. Tvrdoň, Výleta, 1 520 divákov

Zostavy:

Trenčín: Kristín - T. Bokroš, Vizváry, E. Bagin, Pozník, Habšuda, E. Bednár - Jakub Gašparovič, Marosz, J. Pardavý st. - O. Mikula, Lelkeš, Sojčík - Martin Filo, O. Rusnák, Otčenáš - Jakúbek, Nemček, D. Hudec

B. Bystrica: Chorošun - Kubka, Ketner, M. Richter, Styk, J. Predajniansky, T. Devečka - B. Jankovič, M. Hudec, Lunter - Danton, Češík, Marcinek - R. Macík, Zigo, Michal Hlinka - Šimun

TRENČÍN. Domáca Dukla mala raketový štart do zápasu. Už po 74 sekundách hry vyhrávala po góle Mikulu, ktorý pred bránkou úspešne tečoval Lelkešovu prihrávku z rohu klziska do siete. V 10. minúte hrali Trenčania presilovku, v ktorej mal najväčšiu šancu Bednár. Ten využil otvorený priestor, nakorčuľoval si do útočného pásma, no jeho strela príklepom skončila len na ľavej žŕdke bystrickej bránky. Trest v podobe vyrovnania tak prišiel v 11. minúte, zaváhanie domáceho brankára Kristína využil bekendovým zakončením z pravého kruhu Zigo. O minútu neskôr sa radoval z ďalšieho gólu hosťujúci Šimun, ale ten nebol po konzultácii s videorozhodcom uznaný pre jeho dosiahnutie vysokou hokejkou. Prvú tretinu ukončil šancou Sojčík, ale v 19. minúte jeho strela opečiatkovala pre zmenu pravú žŕdku bystrickej bránky.

Trenčania vstúpili lepšie aj do strednej časti hry. Najskôr sa ubránili oslabeniu a následne využili v 23. minúte svoju presilovku. Baginovu strelu od modrej vyrazil Chorošun len pred Ondreja Mikula, ktorý sa zapísal do streleckej listiny druhýkrát. Ďalší gól priniesla až 35. minúta, v ktorej sa pekným prienikom prezentoval obranca Dukly Habšuda a svojou kľučkou "vykúpal" Chorošuna. O minútu neskôr však bolo znížené zásluhou Šimuna, ktorý trafil presne z bezprostrednej blízkosti ponad Kristínove rameno.

V tretej časti hry pôsobili aktívnejším dojmom domáci hokejisti, ktorí si vytvorili aj šance na zvýšenie vedenia, ale ani Marosz, ani Mikula s príležitosťou na dosiahnutie hetriku Chorošuna neprekonali. V 54. minúte Dukla napokon poistila náskok štvrtým gólom, keď puk po Lelkešovej strele prepadol bystrickému brankárovi za bránkovú čiaru. Keďže gól do konca stretnutia už nepadol, Dukla zvíťazila nad Banskou Bystricou 4:2.

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): "Napriek tomu, že súper mal problémy so zostavou, čakali sme od neho bojovný prístup, čo sa aj splnilo. Hneď na začiatku zápasu sa nám podarilo ísť do vedenia a prvá tretina bola prakticky celá v našej réžii. Nedokázali sme však skórovať z ďalších šancí a súperovi sa potom podarilo vyrovnať, čo nás trochu zaskočilo. Pred druhou tretinou sme premiešali zostavu, zlepšili sme hru, pričom sme strelili aj ďalšie góly, na ktoré však hostia dokázali zareagovať. V tretej časti viac prevládala bojovnosť nad kreativitou, ale v závere sme strelili štvrtý gól, ktorý definitívne rozhodol o našom víťazstve.

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): "Až na zopár svetlých momentov sme odohrali slabučký zápas, hráči sa akoby odovzdali pod dojmom toho, že sme prišli v zredukovanej zostave. Práve teraz, keď je nás menej, majú niektorí hráči veľkú šancu sa predviesť, ale v tomto stretnutí sa ukázalo, že na extraligu asi nestačia."

HC Košice - MsHK DOXXbet Žilina 7:0 (3:0, 4:0, 0:0)

Góly: 1. Marcel Haščák (T. Marcinko, R. Jenčík), 3. Mlynarovič (P. Svitana, Pašek), 13. Pašek (Kolba), 29. Marek Slovák (Macejko, Cebák), 30. Pašek (M. Takáč, Mlynarovič), 30. Šeda (Marcel Haščák, T. Marcinko), 37. Marcel Haščák (Cebák)

Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky 1:0, oslabenia 0:0, rozhodovali: Jonák, Goga - Kalina, Smrek, 3518 divákov

Zostavy:

Košice: Hylák (od 40. Riečický) - Cebák, Macejko, Kolba, Štrbák, Michal Novák, M. Takáč, Martin Chovan, Šeda - Marcel Haščák, T. Marcinko, R. Jenčík - Š. Novotný, Marek Slovák, Jokeľ - Matis, Matúš Chovan, Spilar - P. Svitana, Mlynarovič, Pašek

Žilina: Johanes (od 30. Žigárdy) - Rúfus, Brcko, Árvay, Gula, Šedivý, T. Staňo - Drevenák, T. Varga, Valášek - M. Kokavec, P. Kopecký, T. Sýkora - Drábek, Surovka, Jarab - A. Lipovský, Zicho, Heffernan

KOŠICE. V Steel aréne si diváci ešte ani nestihli sadnúť na svoje miesta a domáci viedli. Už po 16 sekundách Haščák so šťastím zúročil prihrávku Marcinka. Ubehli dve minúty a Mlynarovič upravil na 2:0. Hosťujúci kormidelník Slavomír Chlebec okamžite zareagoval a vybral si oddychový čas. Na chvíľu síce pribrzdil košický uragán, ale v 13. min. upravil Pašek na 3:0 a prakticky bolo po zápase.

Kým v prvej tretine sa Žilinčania snažili a zamestnávali Hyláka, v druhej časti hry boli odovzdaným súperom. Miestami sa hostia cítili, ako na kolotoči a svojim gólmanom veľmi nepomohli. V 29. min. pridal Slovák rutinérsky štvrtý gól, a keď o necelú minútu Pašek upravil na 5:0, brankár Johanes odkorčuľoval na striedačku. Nahradil ho Žigárdy, ktorý v bránke ani nestihol spraviť všetky rozvičovacie úkony a už po 14 sekundách inkasoval z hokejky Šedu.

Veľkú šancu na skorigovanie výsledku mali hosia v 32 min, keď mali výhodu presilovky o dvoch hráčov, no napriek viacerým šanciam výborného Hyláka neprekonali. Naopak, v 37. min. Haščák využil presilovku a po druhej siréne svietil stav 7:0. Záverečné dejstvo síce prinieslo dosť vzruchu pred bránkami, ale už žiaden gól.

Milan Staš, tréner Košíc: "Od začiatku sme sa pustili do súpera, vychádzali nám kombinácie, streľba, jednoducho sme hrali pekný hokej. Za stavu 7:0 sme trošku poľavili, začali sme hrať bezstarostný hokej, ktorý sa páčil divákom, pretože akcie boli na jednej i druhej strane. Myslím si, že výsledok je pre súpera ešte lichotivý, mali sme totiž viac šancí na strelenie gólu. Som spokojný s predvedenou hrou i výsledkom."

Slavomír Chlebec, tréner Žiliny: "Z našej strany to bolo nevydarené stretnutie. Raketový nástup domácich, ktorí nás prevýšili vo všetkých činnostiach. Súper využil každú našu chybu a ľutujem našich brankárov, pretože hráči pred nimi hrali veľmi zle, či už v obrane alebo útoku. Môžeme byť spokojní akurát s poslednou tretinou, kde domáci iba dohrávali výsledok a netlačili sa až tak pred našu bránku."

ŠHK 37 Piešťany - HK Nitra 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

Gól: 51. Pupák (Jokila, Kmeč)

Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Bachúrik - Holienka, M. Valach, 2 435 divákov

Zostavy:

Piešťany: Tomek - Cuník, Škadra, R. Filip, Drgoň, V. Urban, Bučka, A. Hruška, A. Kolník - Šišovský, V. Nemec, T. Melichárek - J. Ručkay, Mišura, H. Ručkay - S. Saliji, Mertel, Stupka - Chylo, Peško, Haring

Nitra: M. Laco - Ordzovenský, Rais, Nádašdi, M. Bača, Vantroba, F. Kuzma - Kmeč, E. Piatak, Pupák - Martin Segľa, Stümpel, R. Tománek - M. Kováčik, Jokila, Hrnka - Bene, Lukáš Novák

PIEŠŤANY. V derby o tretie miesto mala Nitra v 3. min presilovú hru, no nevyužila ju. Na konci 4. min Saliji nahral spoza bránky Cuníkovi, jeho strelu však Laco vyrazil. V 6. min pohrozili Tománek so Stümpelom, Tománek z medzikružia poslal puk len do Tomeka a Stümpel sa pred bránkoviskom takisto nepresadil. V 9. min vyskúšal pozornosť domáceho gólmana Jokila. V 12. min Melichárek vypálil na Laca, ten neudržal puk, no Jakub Ručkay to nevyužil. V 16. min mali výhodu presilovky domáci "havrani", no bez šance a gólového efektu. V prvej tretine sa nehral pekný hokej.

V 22. min ohorozil bránku domácich Kováčik. Najprv vystrelil z medzikružia a potom z ľavej strany nahadzoval pred bránku, ale Tomek poskakujúci puk vyrazil. V 24. min vypukla šarvátka pri mantineli a hlavy si išli schladiť domáci Drgoň a hosťujúci Jokila. O minútu neskôr Stümpel získal puk, ale z nájazdu trafil gólmana domácich len do hrude. V 29. min počas presilovky Tomek poslal J. Ručkayovi elegantnú prihrávku, ale ten netrafil bránku. V dalšom priebehu tretiny sa hral bojovný hokej, obrany pracovali spoľahlivo, preto diváci gól nevideli.

Na začiatku tretej časti prečíslili hostí Peško s Jakubom Ručkayom, ale v konečnej fáze si neprihrali presne. v 44. min sa zranil pri strete s protihráčom Nitran Kováčik. V 45. min Henrich Ručkay išiel sám od červenej čiary na Laca, ale blafák mu nevyšiel. V ďalších minútach sa hralo veľmi takticky. V 51. min nepremenil šancu v prečíslení Jakub Ručkay a hneď z protiútoku Jokila spoza brány nabil Pupákovi a bolo 0:1. V 55. min podržal domácich Tomek, keď vychytal osamoteného Stümpela. V poslednej minúte domáci odvolali Tomeka, ale vyrovnať sa im už nepodarilo.

Milan Klemet, tréner Piešťan: "Do polovice zápasu bola Nitra lepšia. Od druhej polovice sme hrali vyrovnanú partiu. Vytvorili sme si nejaké šance, ktoré sme však nevyužili. Dostali sme gól z nevinnej situácie a už sme nedokázali odpovedať."

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Do Piešťan sme prišli s defenzívnou taktikou, chceli sme udržať domácich na odstup. To sa nám aj darilo a vypracovali sme si aj niekoľko sľubných šancí. Dokázali sme streliť gól a dobrou hrou v obrane a veľkou bojovnosťou sme nakoniec vedenie udržali."

HKM Zvolen - HK 36 Skalica 1:3 (0:1, 1:2, 0:0)

Gól: 27. Brabenec - 4., 32. Pálffy, 34. Kudrna. Rozhodovali: D. Konc, Štefik - Bogdaň, Rovenský, vylúčení: 3:7, navyše: 29. Školiak (Skalica) DKZ za tri fauly so zdvihnutou hokejkou, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, striedanie: 21. Fekiač (Zvolen), 1959 divákov

ZVOLEN. Hostia hrali vo 4. minúte prvú presilovku, ktorú využili - Pálffy prevzal prihrávku na modrej čiare a švihom poslal puk do siete. V 9. minúte sa dostal do veľkej šance Mucha, ale ani zblízka gól nedal. O tri minúty sa mohol strelecky presadiť Škvaridlo, ale prestrelil bránku. V závere to skúšal na brankára Šimka Kutálek. V závere prvej časti unikla dvojica Škvaridlo a Lukáš Jurík, ale ich nájazd sa gólovo nevydaril.

Do druhej tretiny nastúpili hostia odvážnejšie. So strelou Hraška mal Lipovský problém, ale puk do siete nepustil. V 27. minúte mal Zvolen výhodu presilovky o dvoch hráčov a hneď po deviatich sekundách bolo vyrovnané. Podkonický prudko vystrelil, jeho strelu Lipovský vyrazil a Brabenec pohotovo poslal puk za jeho chrbát. Zvolenčania boli pri chuti, ale v oslabení ušiel Lažo, na druhej strane Škvaridlo, ani jeden však svoj nájazd nevyužil. Hostia predviedli v prečíslení skvelú akciu, Kudrna z ľavej strany nahral Pálffymu a ten si pripísal druhý gól. Hostia pridali aj tretí gól, keď Jankovičovu strelu od modrej čiary poslal do Šimkovej svätyne Kudrna.

Útoky sa striedali v poslednej tretine na oboch stranách. Po strele z medzikruhov nastrelil Kozák tyčku Šimkovej bránky. Na druhej strane neskóroval Milan Jurík. Kutálek sa ocitol sám pred brankárom Šimkom, ale gól nedal. Brankára Lipovského v závere zápasu prekvapil otočkou Kalla. Domáci hrali power-play, ale gól už nepadol.

Peter Mikula, tréner Zvolena: "Zápas sa začal vyvíjať ako tradične. Súper sa dostal na koňa, my sme nevyužili šance. Skalica hrala úspešný hokej a inkasovali sme zbytočný druhý gól. Zle sa hrá na päť obrancov, lebo Šiška má vyhodené rameno. Snažili sme sa niečo urobiť s výsledkom, mali sme mnoho šancí, ale Lipovský chytal výborne."

Martin Pešout, tréner Skalice: "Myslím si, že sme hrali dobre prvú tretinu, mohli sme mať výraznejší náskok. Domáci nás dostali pod tlak, ale vďaka Lipovskému sme sa spamätali. Premenili sme šance, v tretej tretine sme sa sústredili na bránenie a domácim sa už nepodarilo vsietiť gól."

10. MHC Mountfield Martin 47 10 1 4 2 1 29 106:170 43

--------------------------------------------------------------------------------------

HK Orange 20 20 2 0 0 0 0 18 34:88 6

Poznámka: (počet zápasov, výhry - 3 body, výhry po predĺžení - 2 body, výhry po samostatných nájazdoch - 2 body, prehry po predĺžení - 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch - 1 bod, prehry - 0 bodov, skóre, body).