V SuperBowle padal prúd, rekordy a získal ho Baltimore

Štyridsiatsiedmy SuperBowl získali hráči Baltimore Ravens, ktorí zdolali San Francisco 49ers 34:31.

Joe Flacco(Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. To, že v SuperBowle sa hrá do posledných sekúnd ukázala aj tohtoročná edícia, ktorá opäť priniesla mnoho zaujímavých momentov.

Pritom po prvom polčase všetko nasvedčovalo tomu, že 75 tisíc fanúšikov v neworleanskom Superdome a stovky miliónov pri televíznych obrazovkách uvidia jasnú výhru Baltimoru.

Ravens dirigovaní quarterbackom Joeom Flaccom ovládli prvý polčas 21:6. K tomu pridal na začiatku tretej štvrtiny rekordný 108 yardový beh zakončený touchdown Jacoby Jones a zdalo sa, že je o zápase rozhodnuté.

Na 36 minút vypadol prúd

V slávnom Superdome však na 36 minút vypadol prúd. Niektorí neprajníci z toho ironicky obvinili na Twitteri speváčku Beyonce, ktorá zabávala Ameriku cez polčasovú šou.

Nečakaný moment pomohol 49ers. Tí sa zmobilizovali, zlepšili obranu a rozohral sa aj dovtedy nevýrazný quarterback Colin Kaepernick.

Tvorca hry, ktorý začínal ročník len ako náhradník, hodil v tretej štvrtine dva touchdowny a vrátil svoj tím do hry.

baltimore_res.JPEG

49ers víťazný touchdown nepoložili

V dramatickej štvrtej štvrtine si Kaepernick prišiel pre touchdown aj sám, keď prebehol päťnásť yardov, čím vytvoril nový rekord SuperBowlu. Baltimore však odpovedal na šnúru súpera úspešnými kopmi a udržiaval si tesné vedenie.

Kaepernick mal šancu získať slávu na svoju stranu pár minút pred koncom, ale nezvládol štyri pokusy o touchdown pár yardov pred koncovou zónou súpera.

Ravens vyhrali 34:31 a získali slávnu trofej druhýkrát v histórii klubu. San Francisco prehralo prvé zo šiestich finále. Nepodarilo sa mu vyrovnať šesť titulov Pittsburghu Steelers.

V bratskom súboji trénerov Harbaughovcov sa teší päťdesiatročný John, ktorý predčil o rok mladšieho Jima.

Cenu MVP získal Joe Flacco. Do histórie sa zapísal aj legendárny krajný obranca Ravens Ray Lewis, ktorý pred začiatkom play off oznámil koniec sedemnásťročnej kariéry. Tu zakončil v 37 rokoch druhým ziskom prestížnej trofeje.