Svindal zaváhal, zlato má Američan Ted Ligety

Ligetyho tvár v cieli tŕpla napätím. Uvoľnila sa až v momente, keď Nór Svindal dve bránky pred cieľom po hrubej chybe premárnil najlepší medzičas.

(Zdroj: SITA/AP)

SCHLADMING, BRATISLAVA. Zlato v superobrovskom slalome získal v stredu Ted Ligety. Dvadsaťosemročný Američan na technickej trati najlepšie zvládol aj nástrahy posledných troch brán pred cieľom.

„Vyhovovalo mi, že brány boli zväčša predsadené, charakter trate sa blížil k obrovskému slalomu. Myslím, že tento moment bol rozhodujúci,“ povedal Ligety pre televíziu Eurosport.

Striebro si na zjazdovke Planai vyjazdil Francúz Gauthier de Tessiéres (+0,20 s), bronz s odstupom 22 stotín sekundy Nór Aksel Lund Svindal. Ten bol na medzičase rýchlejší ako Ligety, ale na predposlednej bránke pred cieľom ho pretočilo a musel vynaložiť všetko majstrovstvo, aby skorigoval hroziaci pád. Obhajca prvenstva spred dvoch rokov Talian Christof Innerhofer skončil na 7. mieste.

Riskoval v spodnej časti

Prvenstvo v super­G doteraz medzi mužmi obhájil len Nór Atle Skaardal (1996, 1997).

„Bolo to dramatické. Je nemožné vidieť nerovnosti na trati. V spodnej časti som riskoval. Keď to vyjde, dá sa tam ísť rýchlo. Mne sa to podarilo. V superkombinácii mám veľkú šancu uspieť,“ citoval portál laola1.at Ligetyho, ktorý sa stal už tretím Američanom, čo na MS získal zlato v superobrovskom slalome. Pred ním v roku 2001 triumfoval Daron Rahlves a o štyri roky neskôr Bode Miller. Domáci Rakúšania sú zatiaľ sklamaní, v Schlad〜mingu ešte nezískali medailu.

Otec spokojný, syn nie

Na štarte boli aj dvaja Slováci. Adam Žampa zaostal za víťazom o necelé štyri sekundy, skončil na 36. mieste, Matej Falat obsadil s odstupom 6,89 sekundy na Ligetyho 50. pozíciu.

„Nie som spokojný, pretože som na trati spravil jednu veľkú chybu. Túto disciplínu som príliš veľa netrénoval. Vo štvrtok ma čaká tréning zjazdu,“ napísal Adam Žampa na svojom oficiálnom Facebooku.

Jeho otec a tréner Tomáš pre SME uviedol: „Adam išiel podľa mojich predstáv. V super­G nám nešlo o výsledok do prvej dvadsiatky, ale o ohmatanie si kopca a získanie skúseností. Na tomto svahu sa pôjde aj obrovský slalom a tam by sme chceli zúročiť skúsenosti zo super – G.“

Najrýchlejšia vo stredajšom tréningu zjazdu a bola domáca Regina Sterzová. Slovenka Jana Gantnerová obsadila 39. pozíciu, Kristína Saalová nedokončila jazdu.

Ženská superkombinácia (zjazd a slalomové kolo) je na programe v piatok 8. februára.

Vo štvrtok sa v Schladmingu medaily rozdávať nebudú. O 10.00 je tréning mužského zjazdu a o 12.30 majú tréning zjazdu ženy.

Výsledky super G mužov: 1. Ted Ligety (USA) 1:23,96 min, 2. Gauthier de Tessiéres (Fr.) +0,20 s, 3. Aksel Lund Svindal (Nór.) +0,22, 4. Hannes Reichelt +0,55, 5. Matthias Mayer (obaja Rak.) +0,95, 6. Alexis Pinturault (Fr.) +1,03, 7. Christof Innerhofer (Tal.) +1,09, 8. Romed Baumann (Rak.) +1,21, 9. Adrien Théaux (Fr.) +1,25, 10. Georg Streiberger (Rak.) +1,34,... 37. Adam Žampa +3,98, 51. Matej Falat (obaja SR) +6,89