Slovenskí hokejisti zdolali Švajčiarov 2:1

(Autor: SITA)
TASR|8. feb 2013 o 19:03

Slovenskí hokejoví reprezentanti v Stavangeri zdolali Švajčiarov a proti domácim Nórom si zahrajú o celkový triumf na Turnaji troch krajín.

STAVANGER. Slovenskí hokejoví reprezentanti vstúpili do Turnaja troch krajín v nórskom Stavangeri piatkovým tesným víťazstvom 2:1 nad Švajčiarskom. Zverenci trénera Vladimíra Vůjteka si tak zaknihovali prvý triumf nad Švajčiarskom v prebiehajúcej sezóne. Celkovo to bolo už 24. slovenské víťazstvo v 57. konfrontácii s tradičným súperom.

Skóre otváral Kukumberg

Úvodné minúty stretnutia sa niesli v znamení streleckej aktivity švajčiarskeho tímu, ktorý trikrát ohrozil Laca v slovenskej bránke. Vůjtekov výber pôsobil na začiatku nervóznym dojmom a chvíľu mu trvalo, kým sa dostal do tempa. Postupom čase však vyrovnal hru a na konci piatej minúty sa ujal vedenia. Pri vylúčení Grossmanna zatlačila druhá formácia SR súpera v jeho obrannom pásme a strelu Brejčáka od modrej čiary úspešne tečoval pred brankárom Flüeierom Kukumberg - 1:0.

Po góle Slováci prebrali iniciatívu, začali častejšie držať puk na svojich hokejkách a vytvárali si z rýchlych brejkov aj početné šance. Ideálnu príležitosť na zvýšenie náskoku mal Bartek, ale pri prečíslení 2 na 1 mieril po Hudáčkovej prihrávke len do žŕdky. V 12. minúte dostal dvojminútový trest za hru so zdvihnutou hokejkou Plüss, no početnú výhodu tentoraz Slováci nevyužili. Druhého gólu sa dočkali až v 17. minúte, po ubránení sa v oslabení naskočil z trestnej lavice na ľad Vandas, dostal presný pas od Švarného a bleskové prečíslenie zakončil parádnou strelou do vinkľa - 2:0.

Laco bol výraznou oporou

Aj druhú tretinu začali hráči spod Tatier nervóznejšie a brankár Laco mal čo obracať, aby zastavil švajčiarske pokusy. Postupne sa hra vyrovnala a útoky sa prelievali z jednej strany klziska na druhú. Pri vylúčení Švarného Helvéti zasypali Laca spŕškou striel, gólman bol na mieste. Na začiatku 36. minúty si zahrali presilovku aj Slováci, Flüeier však nemusel zasahovať. Hra gradovala na konci prostredného dejstva, keď Laco niekoľkými bravúrnymi zákrokmi v oslabení podržal svoj tím. Desať sekúnd pred koncom tretiny mal výbornú možnosť na skórovanie útočník Mikúš, ale spomedzi kruhov minul súperovu bránku.

Švajčiarom hra bez brankára nepomohla

Tretia dvadsaťminútovka začala mohutnou kanonádou švajčiarskeho tímu. Pri vylúčení Mezeia za podrazenie kryl Laco tri nepríjemné strely. Súper mal v týchto momentoch navrh, Slováci sa dostávali len k ojedinelým streleckým pokusom. Laco si držal čisté konto až do 52. minúty, keď ho prekonal Plüss. Následne zamieril na trestnú lavicu Slovák a Laco sa znovu ocitol pod tvrdou paľbou. V samom závere Švajčiari odvolali brankára a skúsili hrať v šestici, vyrovnania sa však už nedočkali.

V sobotu o 16.00 zabojujú Slováci v stavangerskej DNB Arene o celkové prvenstvo na turnaji proti domácim Nórom, ktorí v úvodnom dueli zdolalo Švajčiarov 4:1.

Vladimír Vůjtek, tréner SR: "Zápas by som rozdelil na dve polovice. V tej prvej sme hrali veľmi dobre, vypracovali sme si veľké množstvo šancí najmä z brejkov, v ktorých sme prečísľovali súpera 2 na 1 či 3 na 1. V úvodnej tretine sme dali dva góly a v podstate sme Švajčiarov k ničomu vážnemu nepustili. V druhej polovici sme si vedomí náskoku začali viac brániť, stiahli sme sa dozadu, Švajčiari začali mať častejšie puk na hokejkách a tým pádom si utvorili tlak. Nevypracovali si síce vyložené príležitosti, ale mali územnú prevahu. Najmä posledných 10 minút bolo z našej strany dosť bojazlivých. Myslím si však, že celkovo sme mali viac vyložených streleckých príležitostí ako náš súper. Musím vyzdvihnúť brankára Jána Laca, ktorý pri návrate do reprezentácie odchytal veľmi dobrý zápas a s prehľadom likvidoval súperove strely. V sobotu proti Nórsku budeme chcieť zopakovať náš výkon z prvých dvoch tretín. Na tomto klzisku s kanadskými rozmermi to však nebude nič ľahké, očakávam náročný duel. Nóri tu majú veľmi silný tím, veď okrem Thoresena nastupujú v kompletnom zložení."

Turnaj troch krajín v Stavangeri

Slovensko - Švajčiarsko 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)

Góly: 5. Kukumberg (Brejčák, Kudroč), 17. Vandas (Švarný) - 52. Plüss (Bykov, Grossmann). Rozhodcovia: Söstumoen, Tysland - Waldejer, Kilian (všetci Nór.), vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 765 divákov

Slovensko: Laco - Mezei, Slovák, Brejčák, Kudroč, Vydarený, Švarný, Ďaloga, Mikuš - Radivojevič, Špirko, Hossa Bartek, Kukumberg, Hudáček - Vandas, Mikúš, Ölvecký - Haščák, Marcinko, Gašparovič

Švajčiarsko: Flüeier - Blindenbacher, Hirschi, Ramholt, Grossmann, Blum, Chiesa, Kukan, Wellinger - Vermin, Cunti, Moser - Pestoni, Ambühl, Hofmann - Šimek, Bykov, Plüss - Sciaroni, Trachsler