Svindal kraľoval, Rollandová šokovala

Rakúsko trúchli. V národnom športe číslo jeden na domácom šampionáte ešte nezískalo žiadnu zlatú. Aj po víkendových zjazdoch mužov i žien bolestne platí, že bronz Nicole Hospovej v piatkovej superkombinácii sa ako náplasť neberie.

Nór Aksel Lund Svindal.(Zdroj: TASR)

SCHLADMING, BRATISLAVA. Nór Aksel Lund Svindal potvrdil v sobotňajšom zjazde rolu favorita.

„Išiel som na hranici rizika, v cieli som bol so silami v koncoch. Bol som na pokraji fyzického vyčerpania,“ priznal tridsaťročný Nór pre rakúsku televíziu.

Striebro na zjazdovke Planai získal Talian Dominik Paris (+0,46 s), bronz s odstupom 97 stotín sekundy Francúz David Poisson. Obhajca prvenstva spred dvoch rokov Kanaďan Erik Guay nedokončil preteky.

Svindal má už druhý titul v zjazde, prvýkrát ho vyhral na MS 2007 vo švédskom Are.

Nór má už ôsmu medailu z MS, z toho piatu zlatú, čím sa dostal na úroveň krajana Kjetila Andrého Aamodta, Taliana Gustava Thoniho či Švéda Ingemara Stenmarka. Viac triumfov zdobí iba l Francúza Jean-Claude Killyho (6 zlatých) a Toniho Sailera z Rakúska (7).

„V cieli som vedel, že lepšie som zajazdiť nemohol. Tretie miesto v super­G bolo dobré, ale aj tak som bol trochu nahnevaný. Teraz som spokojný,“ dodal víťazný Svindal.

Prvotriednym prekvapením sa skončil nedeľňajší zjazd žien. V čase, keď už Taliani oslavovali triumf Nadi Fanchiniovej prihrmela do cieľa so štartovým číslom 22 Marion Rollandová v najrýchlejšom čase. Stala sa len druhou Francúzkou v histórii, ktorá vyhrala zjazd na MS v alpskom lyžovaní.

Bronz získala Nemka Maria Höflová­Rieschová, ktorá v piatok vyhrala superkombináciu.

„Neuveriteľné. Od detstva som snívala, že sa raz stanem majsterkou sveta. Ak idete tvrdo za cieľom, raz sa vám splní aj sen. Na tejto trati sa cítim veľmi dobre. Na štarte som si povedala, že je jednoduchá a nech som čo najrýchlejšie dole,“ povedala v cieli šťastná víťazka.

Slovenské lyžovanie nemalo v zjazdoch žiadne zastúpenie. Jana Gantnerová odcestovala po piatkovej superkombinácii domov, kde sa zotavuje aj Kristína Saalová. Obe sa vrátia do Schladmingu až pred technickými disciplínami v obrovskom slalome a slalome.

Podľa vedúceho slovenskej výpravy Martina Kupča v pondelok pôjdu Adam Žampa s Matejom Falátom superkombináciu zjazdu (štart o 12,00) so slalomom (18,15).