Druhé zlato Ligetyho, v kombinácii životný úspech Slováka Žampu

Ted Ligety
Ted Ligety (Autor: TASR/AP)
TASR|11. feb 2013 o 14:37

Výrazný výsledok dosiahol Slovák Adam Žampa, ktorý sa po 25. mieste v zjazde posunul po slalome na celkovú 13. priečku a dosiahol životný úspech na vrcholných podujatiach.

SCHLADMING. Americký lyžiar Ted Ligety získal v pondelok na 42. MS v alpských disciplínach zlatú medailu v superkombinácii a tým pádom druhý titul v Schladmingu. Disciplínu alpskej všestrannosti vyhral s náskokom 1,15 s pred Chorvátom Ivicom Kosteličom, bronz patrí Rakúšanovi Romedovi Baumannovi (+1,17), ktorý organizujúcej krajine vybojoval po šiestich súťažiach iba druhú medailu a prvú mužskú.

Výrazný výsledok dosiahol Slovák Adam Žampa, ktorý sa po 25. mieste v zjazde posunul po slalome na celkovú 13. priečku (+4,28) a dosiahol životný úspech na vrcholných podujatiach. Po zjazde bol na 25. mieste (+4,18), ale v slalome "urobil" ôsmu najrýchlejšiu jazdu. Jeho krajan Matej Falát bol priebežne na 38. priečke (+7,15), ale v slalome vypadol.

Žampovo doterajšie maximum na MS bolo 21. miesto v slalome v roku 2009. Pred točivými disciplínami v závere prebiehajúceho šampionátu naznačil ambície napodobniť svoj doteraz najväčšie úspechy vo Svetovom pohári, v ktorom sa v októbri presadil 9. miestom v obrovskom a v decembri 18. priečkou v špeciálnom slalome.

"Aj keď mojím maximom zostáva to deviate miesto v pretekoch Svetového pohára, aj toto je pre mňa veľký úspech. Keby mi pred súťažou niekto povedal, že skončím trinásty, asi by som sa zasmial. Ani po zjazde to nevyzeralo, že sa tak posuniem, predsa to bol ťažký slalom a taký ľadový, že sa na ňom mohol hrať hokej. Išiel som síce na dobrý výsledok, ale s určitou rezervou, nemalo význam naháňať nejaké dve miesta, viac ani nebolo možné a za ten risk to nestálo. Navyše som si dobre odskúšal svah, na ktorom sa zajtra pôjde tímová súťaž a potom i oba slalomy. Musím povedať, že mi profil reže," vyznal sa pre TASR Žampa.

"Po zjazde som cítil, že som v dobrej východiskovej situácii. Na druhej strane som cítil, že opatrnosti v slalome nezaškodí, chcelo to umnú jazdu, ale vyšlo mi v nej takmer všetko. Mal som silných konkurentov a je senzačné, že som opäť vyhral. Predo mnou je ešte moja najsilnejšia disciplína, ale vopred si nestaviam žiadne ciele, uvidíme, čo ešte dokážem v obrovskom slalome," vyznal sa pre ORF Ligety, ktorý získal už svoju štvrtú medailu na MS. Je to jeho tretí titul po zlate v obrovskom slalome z roku 2011 a schladminskom super-G, zlato má aj z olympijskej kombinácie 2006 v jej starom formáte.

Po kombinačnom zjazde sa usadil na čele Baumann so 14-stotinovým náskokom na úradujúceho majstra sveta v superkombinácii, Aksela Lunda Svindala z Nórska, tretí najrýchlejší čas dosiahol Talian Christoph Innerhofer (+0,38), ktorý bol pred dvoma rokmi v Ga-Pa strieborný. Baumann, ktorý už v minulosti vo Svetovom pohári superkombináciu dvakrát vyhral, si síce vytvoril sľubnú východiskovú pozíciu, ale na zlato si brúsili zuby najmä Ligety a Kostelič.

Kostelič ako víťaz deviatich kombinačných pretekov v seriáli SP sa ešte nikdy nestal kráľom univerzálnosti na vrcholnom podujatí. Ako skvelý slalomár a bývalý majster sveta sa v hustých bránkach dostal podľa očakávania do vedenia, ale jeho jazda nemala parametre najväčšieho rizika. Prekvapujúceho lídra, Fína Andreasa Romara zdolal iba o necelé dve desatiny a Ligety, v Schladmingu už zlatý v super-G, mu ukázal, ako sa jazdí o zlato.

Boj o medaily však vrcholili ešte dramatickejšie, keď superstar Svindal vypadol a vyznávač kĺzavej stopy Baumann zašiel na ťažkom ľadovom svahu v extrémne zatvorených bránkach životnú slalomovú jazdu na obrovskú radosť desaťtisícov divákov.

MS v Schladmingu (Rak.) - pondelok:

Superkombinácia mužov (zjazd + jedno kolo slalomu):

1. Ted Ligety (USA) 2:56,96 min (2:02,10 min + 54,86 s), 2. Ivica Kostelič (Chor.) +1,15 s (2:02,75 + 55,36), 3. Romed Baumann (Rak.) +1,17 (2:01,38 + 56,75), 4. Andreas Romar (Fín.) +1,34 (2:02,93 + 55,37), 5. Sandro Viletta (Švaj.) +1,42 (5:03,17 + 55,21), 6. Alexis Pinturault (Fr.) +1,45 (2:04,73 + 53,68), 7. Silvain Zurbriggen +1,46 (2:03,01 + 55,41), 8. Carlo Janka (obaja Švaj.) +1,69 (2:02,41 + 56,24), 9. Dominik Paris (Tal.) +1,92 (2:02,07 + 56,81), 10. Matthias Mayer (Rak.) +2,41 (2:02,16 + 57,21),... 13. Adam Žampa (SR) +4,28 (2:05,56 + 55,68), Matej Falat (obaja SR) nedokončil slalomové kolo

Domov»Zimné športy»Druhé zlato Ligetyho, v kombinácii životný úspech Slováka Žampu