Neapol prehral doma s Plzňou zahanbujúco 0:3

Vo štvrtok sa hrá všetkých 16 zápasov šestnásťfinále Európskej ligy.

Darida oslavuje gól Plzne.(Zdroj: TASR/AP)
Nenechajte si ujsť letný Audi cup už od skvelých 95 € >>

BRATISLAVA. S rozpočtom zhruba štyri milióny eur najchudobnejší klub v Európskej lige zahanbil momentálne druhý tím talianskej lige. Futbalisti Plzne vyhrali v prvom zápase šestnásťfinále Európskej ligy na pôde Neapola 3:0. Taliansky klub prehral tento rok vôbec prvý krát. Hodnota hráčskych kádrov je pritom neporovnateľná: Neapol zhruba 208 miliónov eur – Plzeň 24,4 mil. eur.

„Pozreli sme si šesť posledných zápasov Neapola. Ibaže zoberte si Hamšíka...Keď je na stovke o tri sekundy rýchlejší, tak s tým ťažko niečo urobíte. Ibaže teraz hráči dreli, odviedli strop, maximum. A niektorí ešte viac. Podľa individuálnych výkonov si trúfam povedať, že by niektorí hráči mohli patriť do nadpriemerných európskych klubov,“ cituje idnes.cz trénera Plzne Pavla Vrbu.

Výborne zachytal slovenský brankár Matúš Kozáčik, v obrane nesklamal stopér Marián Čišovský. „Kozáčik kraľoval v bráne už na jeseň a fantastickú formu si drží stále. Aj keď v decembri mal zdravotné problémy a musel sa podrobiť ľahkej operácii,“ chválil brankára tréner Pavel Vrba.
V útoku odohral šesťdesiat minút Marek Bakoš. I vďaka dobrej práci trojice Slovákov šokovala Plzeň Neapol.

Ten bojuje v Taliansku o titul, ale v Európskej lige zrejme český klub podcenil. Vynechal v základnej zostave niekoľko kľúčových hráčov – vrátane Slováka Mareka Hamšíka.

Český klub vyhral polčas 1:0, do druhého nasadil kouč Neapola i Hamšíka. Márne. Druhý gól pridal Rajtoral po chybe Zunigu, tretí striedajúci útočník Tecl.

A to Plzni rozhodcovia za stavu 1:0 ešte neuznali možno ďalší regulárny gól. Rajtoral totiž v ofsajde nebol.

Hamšík pred zápasom pritom nemal silácke reči, skromne vystríhal pred Plzňou, jeho spoluhráči a tréner však k zápasu zdá sa pristúpili laxne. Európska liga zrejme nie je pre klub prioritou. Súboju chýbala i typická kulisa, zväčša plný štadión s kapacitou šesdesiattisíc ľudí bol poloprázdny.

Plzeň bola maximálne efektívna, zo štyroch striel na bránu dala tri góly. Hamšík priniesol oživenie. Bol najlepší z hráčov Neapola, ale domáci paradoxne vo fáze ich vrcholiaceho tlaku inkasovali dva góly. Plzeň sa v prípade zvládnutia odvety stretne v osemfinále s postupujúcim zo zápasu BATE Borisov - Fenerbahce Istanbul.

Futbalisti Zenitu Petrohrad zvíťazili v prvom zápase šestnásťfinále Európskej ligy UEFA 2012/2013 nad FC Liverpool 2:0 (0:0).

V zostave ruského majstra odohral celý duel slovenský reprezentant Tomáš Hubočan, ktorého tím má pred budúcotýždňovou odvetou (21. februára) lepšie vyhliadky na postup ako "The Reds" so stopérom Martin Škrtelom.

O svojom triumfe rozhodli domáci v druhom polčase v piebehu troch minút. V 69. minúte otvoril skóre brazílsky útočník Hulk, na ktorého už v 72. minúte nadviazal ruský stredopoliar Sergej Semak.

FC Chelsea potvrdila rolu favorita, keď v Prahe zdolala Spartu 1:0. Triumf Londýnčanov zariadil v 82. minúte brazílsky stredopoliar Oscar, ktorý len pár sekúnd predtým vystriedal Juana Matu.

FC Anži Machačkala - Hannover 96 3:1 (1:1)

Góly: 34. Eto'o, 48. Ahmedov, 64. Boussoufa - 22. Huszti

Zenit Petrohrad - FC Liverpool 2:0 (0:0)

Góly: 69. Hulk, 72. Semak

/Hubočan celý zápas + v 59. min. ŽK - Škrtel celý zápas + v 17. min. ŽK/

Ajax Amsterdam - Steaua Bukurešť 2:0 (1:0)

Góly: 28. Alderweireld, 48. Van Rhijn, ČK: 89. Pintili (Bukurešť)

BATE Borisov - Fenerbahce Istanbul 0:0

ČK: 4. Meireles (Fenerbahce)

/v drese hostí Stoch iba na lavičke náhradníkov/

Dynamo Kyjev - Girondins Bordeaux 1:1 (1:1)

Góly: 20. Haruna - 23. Obraniak

Levante UD - Olympiakos Pireus 3:0 (2:0)

Góly: 10. Rios, 40. Barkero (z 11 m), 56. Martins, ČK: 29. Abdoun (Olympiakos)

Bayer Leverkusen - Benfica Lisabon 0:1 (0:0)

Atletico Madrid - Rubin Kazaň 0:2 (0:1)

Góly: 6. Karadeniz, 90.+4 Orbaíz, ČK: 45. Šaronov (Kazaň)

FC Bazilej - Dnepr Dnepropetrovsk 2:0 (1:0)

Góly: 23. Stocker, 67. Streller

Borussia Mönchengladbach - Lazio Rím 3:3 (1:0)

Góly: 17. Stranzl (z 11 m), 84. Marx (z 11 m), 88. Arango - 57. Floccari, 64. a 90.+3 Kozák, ČK: 69. Dias (Lazio)

VfB Stuttgart - KRC Genk 1:1 (1:0)

Góly: 42. Gentner - 90. Plet

Inter Miláno - CFR Kluž 2:0 (1:0)

Góly: 20. a 87. Palacio

Newcastle United - Metalist Charkov 0:0

Tottenham Hotspur - Olympique Lyon 2:1 (1:0)

Góly: 45. a 90.+2 Bale - 55. Umtiti