Žampa skončil v obráku sedemnásty, vyhral Ligety

Slovenský lyžiar Adam Žampa skončil na svetovom šampionáte v Schladmingu sedemnásty v obrovskom slalome.

Ted Ligety(Zdroj: TASR/AP)

SCHLADMING. Američan Ted Ligety suverénnym spôsobom obhájil titul majstra sveta v obrovskom slalome a na 42. svetovom šampionáte alpských lyžiarskych disciplín v rakúskom Schladmingu získal už svoje tretie zlato. Dvadsaťosemročný Američan mal už po prvom kole náskok 1,30 s pred prenasledovateľmi a nakoniec triumfoval časom 2:28,92 min. Druhú priečku získal s odstupom 81 stotín domáci favorit Marcel Hirscher a bronz si vyjazdil Talian Manfred Mölgg (+1,75 s).

Slovenský reprezentant Adam Žampa, ktorý figuroval po 1. kole na 19. priečke, si v druhom ešte polepšil a nakoniec obsadil 17. miesto so stratou 4,35 s na víťaza. Jeho brat Andreas, podobne ako Matej Falat vypadli už v 1. kole.

Slovenský zjazdár nezabudol svoju prilbu "otrčiť" do prenosových kamier ani po druhej jazde, s ňou však úplne spokojný nebol: "Škoda, chcel som byť do pätnásteho miesta, chýbalo mi 32 stotín... Sedemnáste miesto nie je zlé, ale nepovedal by som, že som šťastný. Išiel som síce naplno, ale urobil som chyby. V hornej časti som hneď priľahol na vnútornej lyži a to sa mi stalo ešte raz. V tej spodnej časti som stiahol, tam som bol dosť rýchly."

Ligety obhájil triumf z MS 2011 v Ga-Pa a získal tak už svoju piatu medailu na MS. Je to jeho štvrtý titul po zlate v obrovskom slalome z roku 2011 a schladminskom super-G i superkombinácii, zlato má aj z olympijskej kombinácie 2006 v jej starom formáte. "Je to neuveriteľný pocit, som veľmi šťastný. Dnes to boli veľmi ťažké preteky. Po jazde Hirschera som vedel, že na neho mám náskok 1,31 s, takže som nebol až tak nervózny," uviedol pre televízne kamery ORF.

Američan je navyše prvým alpským lyžiarom od roku 1968, ktorý získal na jedných MS aspoň tri zlaté medaily. Na vtedajšom šampionáte v Grenoble získal Francúz Jean-Claude Killy hneď štyri najcennejšie kovy. V doterajšej histórii získali aspoň tri tituly na jedných MS iba piati pretekári.