Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Serena bude najstaršou svetovou jednotkou

Američanka zdolala vo štvrťfinále turnaja v Dauhe Češku Kvitovú, hoci v treťom sete prehrávala 1:4.

(Zdroj: TASR/AP)

DAUHA, BRATISLAVA. Serena Williamsová sa po dvaapolročnej prestávke vracia na post svetovej tenisovej jednotky. Na turnaji v katarskej Dauhe ju na vrchol vynieslo štvrťfinálové víťazstvo nad Češkou Petrou Kvitovou 3:6, 6:3, 7:5. V treťom sete prehrávala už 1:4, ale vývoj obrátila.

"Ako najmladšej v histórii sa mi to nepodarilo, tak sa zapíšem aspoň ako ako najstaršia," narážala 31-ročná Američanka na svoj vek. Stala sa najstaršou tenistkou na svetovom tróne.

Vlani skončila ako trojka

Mladšia zo sestier Williamsových vládla ženskému tenisu aj vlani, ale vždy jej niečo chýbalo, aby sa to prejavilo aj v rebríčku WTA. V minulej sezóne vyhrala Wimbledon, US Open, stala sa olympijskou víťazkou, triumfovala na majstrovstvách sveta, a predsa uzavierala rok 2012 až na 3. mieste.

Za Victoriou Azarenkovou a Mariou Šarapovovou. S Bieloruskou vyhrala vlani všetkých päť zápasov, s Ruskou bola aktívna 3:0.

Serena Williamsová neštartovala na dvoch povinných turnajoch WTA v Indian Wells a v Šanghaji. Možno to ju zabrzdilo, aby sa dostala na pozíciu líderky.

Pätnásťnásobná grandslamová víťazka zakončila rok 2012 s bilanciou 58 víťazstiev - 4 prehry.

"Je prekvapujúce, že v jednej sezóne vyhráte dva grandslamy, olympiádu, Madrid, Turnaj majstrov a ste číslo tri. Ak je tam nejaká chyba, niekto by ju mal nájsť," hneval sa na rebríčkový systém tréner S. Williamsovej Patrick Mouratoglou.

So Serenou je to paľba

Serena vyštartovala víťazne naladená aj do tohto roku, bez straty setu vyhrala turnaj v Brisbane. Keď v osemfinále Australian Open rozdrvila Mariu Kirilenkovú 6:2, 6:0, Ruska len bezmocne krčila ramenami.

„Nevedela som, čo robiť. Bola to paľba," povedala Kirilenková. "Zo začiatku som skúsila, ale potom sa mi tam nechcelo stáť. Chodili mi po rozume všelijaké myšlienky, aj to, či by Serena nemala ísť hrať medzi mužov."

V Melbourne však Američanku trápili zranenia, s bolesťami chrbta potom podľahla vo štvrťfinále krajanke Sloane Stephensovej.

Odvtedy sa dala zdravotne do poriadku a do Dauhy prišla s motiváciou vrátiť sa na post jednotky. Vyšlo je to. V pondelok začne na čele poradia WTA svoj 124. týždeň.

Viac boli jednotkou len Nemka Steffi Grafová (377), Američanky Martina Navrátilová (332), Chris Evertová (260), Švajčiarka Martina Hingisová (209) a ďalšia americká hráčka Monica Selešová (178).