Skalica doma porazila Bystricu 10:1, Poprad ide do play off

(Autor: SITA)
TASR|17. feb 2013 o 19:17

Súboj outsidera s favoritom priniesol podľa očakávania rýchly a kombinačný hokej predovšetkým v podaní hokejistov Nitry.

BRATISLAVA. Hokejisti HK Poprad sa po nedeľňajšom triumfe 5:2 nad MsHK DOXXbet Žilina stali poslednými účastníkmi play off Tipsport extraligy.

Podtatranci majú pred Žilinčanmi na 8. mieste tabuľky nedostihnuteľný 16-bodový náskok, pričom do konca základnej časti zostáva odohrať už len päť kôl, v ktorých sa hrá o 15 bodov.

Okrem Popradu už si skôr vybojovali miestenku vo vyraďovacej fáze Zvolen, Nitra, Košice, Piešťany, Trenčín, Skalica a Banská Bystrica.

MHC Mountfield Martin - HK Nitra 1:5 (0:2, 0:2, 1:1)

Góly: 59. Petruška - 3. a 29. Hrnka, 15. Kmeč, 22. Mašlonka, 45. Tománek. Rozhodovali: Lauff - Jobbágy, Korba, vylúčení: 5:3, navyše Bene (Nitra) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 800 divákov.

Tí od začiatku ovládli hru na ľade a bolo len otázkou času, kedy svoju prevahu vyjadria aj číselne. Ich gólostroj otvoril už v 3. minúte Hrnka po peknej kombinácii tretej útočnej formácie hostí. V ďalších minútach sa síce domáci ubránili tlaku hostí, Važan a Petruška aj ohrozili brankára Laca, ale ten bol na mieste.

V 14. minúte zastavila prudkú strelu Hrnku len žŕdka martinskej bránky, ale v 15. minúte sa tešili hostia aj druhýkrát, keď autorom gólu bol Kmeč. V závere 1. tretiny sa ešte vyznamenali brankári po strelách Fujeríka a na druhej strane Tománka. Hneď v úvode druhej tretiny pridali hostia tretí gól v 22. minúte po strele Mašlonku. Aj v ďalšom priebehu sa hralo v réžii hostí. Tí boli vždy o krok vpredu a z martinskej bránky si urobili doslova strelnicu. V 29. minúte bol na konci ďalšej peknej akcie hostí Hrnka.

V 45. minúte zvýšil už na 5:0 najlepší strelec súťaže Tománek. O minútu neskôr prekazil Hrnkovi hetrik úspešným zásahom Volentier. Domáci sa v 59. minúte zmohli aspoň na čestný úspech, ktorý dal Petruška a prekazil tak nulu na konte Laca.

Róbert Pukalovič, tréner Martina: "Naivnými a detskými chybami v obrane sme dovolili súperovi získať dvojgólový náskok už v prvej tretine. Potom už bolo ťažké spraviť niečo v tomto stretnutí. Snaha sa našim hráčom uprieť nedá, chýbajú nám však skúsenosti a psychická rovnováha nášho mladého mužstva zohráva svoje. Som rád, že sme aspoň v tretej tretine ako-tak dokázali držať krok s kvalitným súperom."

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Dvoma gólmi v prvej tretine sme otupili snahu domácich na lepší výsledok. Potom to už bolo pre nás jednoduchšie. Sme radi, že sa nám vracajú zranení a chorí hráči do zostavy."

HKM Zvolen - ŠHK 37 Piešťany 4:3 pp (0:0, 2:1, 1:2 - 1:0)

Góly: 25. P. Zuzin, 32. Škvaridlo, 57. M. Jurík, 65. Brabenec - 38. J. Ručkay, 42. Peško, 49. Bučka. Rozhodovali: Štefik, Kubuš - Brath, Kacej, vylúčení: 1:5, navyše Juraško (Zvolen) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 2096 divákov.

Stretnutie prinieslo vyrovnaný hokej. Domáci mali veľkú šancu už v 6. minúte, ale Čurilla trafil len hornú spojnicu Tomekovej bránky. V 11. minúte Šimko zneškodnil Melichárkovu šancu. V prvej tretine gólové príležitosti na ľade neboli a tak úvodný gól padol až v 25. minúte, keď sa strelecky presadil Peter Zuzin, ktorý zužitkoval Brabencovu prihrávku. Po tomto góle hra ožila.

Druhý gól padol o sedem minút po prudkej strele Pichnarčíka od modrej čiary, keď puk do bránky tečoval Škvaridlo.

Hostia zaznamenali kontaktný gól v 32. minúte, keď J. Ručkay zblízka prekonal domáceho brankára. Úvod poslednej tretiny patril hosťom. V 42. minúte domáci urobili chybu a Peško brejkom od modrej čiary vyrovnal. Hostia sa dostali do vedenia v prvej presilovke, keď Urbanovu prihrávku od mantinelu zachytil Bučka a pohotovo poslal puk do siete. V 57. minúte vystrelil od modrej čiary Juraško, jeho strelu zachytil Ďaloga, ten ju poslal dobre postavenému M. Juríkovi, ten zblízka vyrovnal a zápas sa predlžoval.

Päť sekúnd pred koncom predĺženia o víťazstve domácich rozhodol Brabenec.

Peter Mikula, tréner Zvolena: "Prvá tretina bola mdlá, pasívna, až po vykompenzovaní niektorých vecí sme začali ďšliapaťď. Bol to typický zápas s Piešťanmi. S odretými ušami sme sa dostali do predĺženia a celé víťazstvo bolo vydreté. Dejú sa okolo nás čudné veci, odišli ďalší dvaja obrancovia."

Milan Klement, tréner Piešťan: "Ťažko sa mi hodnotí tento zápas, viedli sme 3:2. Prvú tretinu sme nehrali zle, ale až príliš pasívne. Sme radi, že máme aspoň bod."

HC Košice - Dukla Trenčín 3:4 pp a sn (1:2, 1:1, 1:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 10. Jokeľ, 28. Štrbák, 49. Jenčík - 5. a 11. Otčenáš, 25. Marosz, rozhodujúci sn premenil Lelkeš. Rozhodovali: T. Orolín - Gajan, Tornay, vylúčenia: 2:4, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 3839 divákov

Obidve družstvá začali aktívne, dobre korčuľovali a snažili sa o prechod zo zabezpečenej obrany do rýchlych kontier. Po jednej z nich otvoril v 5. minúte skóre duelu hosťujúci Otčenáš, ktorý zužitkoval ideálnu prihrávku Klímu - 0:1.

"Oceliari" odpovedali o päť minút neskôr, keď Jokeľ vystrelil z pravej strany švihom a prekvapil Kristína - 1:1. Jeho spoluhráči však z následného protiútoku dokázali skórovať, na 1:2 upravil druhým gólom v stretnutí Otčenáš.

Druhú dvadsaťminútovku odštartovala šanca Jenčíka, ktorý v 24. minúte v oslabení nebezpečne ohrozil bránku súpera. Z následného protiútoku sa ocitol v ideálnej šanci Lelkeš, no Riečický podržal svoj tím. O minútu neskôr už zužitkoval početnú výhodu Marosz a hostia vyhrávali dvojgólovým rozdielom - 1:3.

V 28. minúte predviedol dravý prienik po pravej strane Haščák, následne puk naservíroval medzi kruhy Štrbákovi a ten znížil na 2:3.

V 48. minúte vychytal Štrbákovu tutovku pekným zákrokom ležiaci Kristín, ale o pár sekúnd neskôr využil skrátenú presilovú hru domácich Jenčík, ktorý po Haščákovej prihrávke zakončoval do odkrytej časti trenčianskej bránky - 3:3.

Šesť minút pred koncom zápasu mohol strhnúť víťazstvo na trenčiansku stranu Lelkeš, košický gólman dobre zasiahol. V 58. minúte dal síce gól domáci Haščák, ale hlavný rozhodca ho neuznal pre vysokú hokejku. V riadnom hracom čase už gól nepadol a na rad prišlo predĺženie.

V samostatných nájazdoch rozhodol o víťazstve Trenčanov v tretej sérii Lelkeš.

Milan Staš, tréner Košíc: "Trenčín potvrdil dobrú formu z posledných kôl. Prvých tridsať minút nás nepustil k ničomu a veľmi ťažko sme sa presadzovali. Obrat nastal po kontaktnom góle na 2:3 a odvtedy sme dominovali na domácom ľade. Podarilo sa nám vyrovnať a mohli sme vyhrať i v riadnom hracom čase, ale i v predĺžení. Vytvorili sme si dostatok šancí, žiaľ chýbal nám pokoj na hokejkách a keď už bol hosťujúci brankár prekonaný, tak pomohli súperovi žŕdky. V samostatných nájazdoch sme nestrelili ani gól a preto sme si nezaslúžili vyhrať. Doma sme neprehrali štrnásť zápasov v rade, raz však táto prehra musela prísť.

Róbert Kaláber, tréner Trenčína: "Do zápasu sme vstúpili v obrovskej pohode a výsledkom bolo vedenie 2:1 po prvej tretine. Na začiatku druhej tretiny sme pridali tretí gól. Trošku sme sa zľakli, že môžeme vyhrať v riadnom hracom čase a dostali sme po individuálnej chybe gól na 3:2. Od tohto momentu boli domáci lepší, zatlačili nás, vytvorili si viacero dobrých príležitostí a my sme čakali na chybu, ktorú urobia. Dostali sme výhodu presilovej hry, v ktorej sme nezmyselne faulovali a súper vo svojej výhode zrovnal na 3:3. V predĺžení sme ustáli oslabenie aj vďaka výbornému výkonu nášho brankára. V nájazdoch sme mali trošku viac šťastia a veľmi si vážime dva body.

HK 36 Skalica - HC´05 Banská Bystrica 10:1 (2:0, 3:0, 5:1)

Góly: 1. a 58. Šátek, 15., 37. a 58. Kudrna, 27., 54. a 57. Holovič, 31. a 45. Pálffy - 41. Kubka. Rozhodovali: J. Konc, Goga - Výleta, J. Tvrdoň, vylúčení: 6:6, navyše: 50. Lipovský - 10. Lunter obaja 10 min za nešportové správanie, presilovky: 4:1, oslabenia: 1:0, striedanie: Kutálek nenastúpil - 41. Chorošun za Dzubinu, 1890 divákov.

Na ľade skalickej Hant arény sa predstavilo celkovo desať juniorov, z toho osem v drese Banskej Bystrice.

Už v prvej minúte strelil prvý gól domácich Šátek, keď nekompromisne spomedzi kruhov prepálil Dzubinu. Domáci hrali od 4. minúty presilovku po vylúčení Rosandiča, no bez gólovej koncovky. Skalica si vynútila prevahu, hostia sa však úplne nezatiahli do obrany.

Hra mala pomerne rýchle tempo, no často na úkor presnosti útočných kombinácií na oboch stranách. Ďalšie vylúčenie Predajnianského domáci už potrestali gólom na 2:0, keď sa dorážkou zblízka presadil Kudrna.

Snažili sa aj hostia, no bekhend Šimuna šiel nad Lipovského bránu. Neujala sa ani Lunterova strela spomedzi kruhov. Hostia hrali presilovku od 16. minúty pri vylúčení Šátka. Skórovať však mohli domáci, no Pálffy svoj únik zakončil strelou vedľa Dzubinovej brány. Domáci sa bez problémov ubránili a skóre sa už nemenilo.

Tretí gól domácich pridal v 27. minúte peknou strelou spomedzi kruhov Holovič a potvrdil tak jasnú prevahu domácich. Tí využili aj vylúčenie Kubku, keď na 4:0 skóroval po vyšachovaní bystrickej brániacej štvorice do prázdnej brány Pálffy.

Tretiu časť hry začali hostia v početnej výhode, keď bol ešte v závere druhej časti vylúčený domáci Mikéska. Svoju výhodu využili, keď presnou strelou od modrej čiary Lipovského prekonal Kubka. V 45. minúte vo vlastnom oslabení svoj únik na 6:1 premenil Pálffy. Ďalšie šance domácich nevyužili Lažo, ani Šátek.

Vylúčenie Kubku potrestal ďalším gólom Holovič a tiež aj vylúčenie Mikuša ten istý hráč a dosiahol tak hetrik. Na 9:1 zblízka zvýšil Šátek v 58. minúte. V exhibičnom závere zo strany domácich sa diváci dočkali gólu, ktorý vsietil v 59. minúte Kudrna a stal sa tak druhým hetrikovým hráčom zápasu.

Svatopluk Kosík, asistent trénera Skalice: "Po prehre v Trenčíne sme sa chceli rehabilitovať, takže dnes sme spokojní s výsledkom aj s predvedenou hrou. Po celý zápas sme boli lepším tímom, darilo sa nám aj strelecky."

Vladimír Országh, tréner B. Bystrice: "Prišli sme do Skalice s pätnástimi hráčmi, dva útoky boli juniorské a tomu zodpovedala hra aj priebeh zápasu. Dohrávali sme vlastne s trinástimi hráčmi a za daného stavu sme nemohli byť, ani sme neboli adekvátny súper pre domácich, ktorí hrali veľmi pekný a rýchly hokej. Výsledok je pre nás veľmi krutý, ale nie je čo riešiť, Skalica bola úplne inde ako my."

HK Poprad - MsHK DOXXbet Žilina 5:2 (1:0, 3:2, 1:0)

Góly: 17. Vandas, 24. a 43. Balán, 28. Buc, 34. Hvila - 33. Drevenák, 36. Sýkora. Rozhodovali: Jonák Návratek, Smerek, vylúčení: 3:6, navyše: 54. Takáč (Poprad) 5+DKZ za úder do hlavy a krku presilovky: 2:1, oslabenia: 1:0, 1096 divákov

Tímy sa spočiatku len oťukávali, no šance sa rodili skôr v žilinskom obrannom pásme. Najskôr Žigárdyho ohrozil Jabrocký, neuspel Takáč a v presilovke 5 na 3 prestrelil poloprázdnu bránu Balán. Na opačnej strane sa Sidor zapotil pri strele Drevenáka, no tá ku gólu neviedla. Popradčania využili až tretiu presilovku, Žilinčania sa druhý raz nechali vylúčiť za filmovanie a Vandas následne prekonal Žigárdyho.

V prostrednej časti ho hneď po buly skúšal Varga, no Sidor vyrazil puk do ochrannej siete. Poprad zvýšil svoje vedenie v 24. minúte, keď sa okolo bránkoviska previal Balán a odrazený puk poslal poza bezmocného Žigárdyho. Žilinčania mohli korigovať v presilovke, no do voľného priestoru unikol Buc a prestrelil žilinského gólmana 3:0.

V 33. min predsa len znížili, keď Jáchym pozabudol na Drevenáka a ten nikým neatakovaný usmernil puk pomedzi Sidorove betóny. Odpoveď domácich na seba nenechala dlho čakať, keď z podobne neprehľadnej situácie do siete prepadol puk z hokejky Hvilu. Hostia predsa len vykresali iskierku nádeje, z presilovky na 4:2 upravil T. Sýkora.

Domáci nenechali nič na náhodu a hneď v 44. min sa Vandas pretlačil pred Žigárdyho a Balán dal gól - 5:2.

Vladimír Turan, asistent trénera Popradu: "Zaslúžené víťazstvo a povinné tri body. S výsledkom sme spokojní, ale menej s nepremenenými šancami. Mrzí aj nevyužitá presilovka piatich proti trom."

Slavomír Chlebec, tréner Žiliny: "O výsledku stretnutia rozhodla druhá tretina. Hrali sme dosť nedisciplinovane. Výsledok sa nám podarilo skorigovať, no skúsenejšie mužstvo Popradu si vždy udržiavalo gólový odstup."

Domov»Hokej»Slovensko»Skalica doma porazila Bystricu 10:1, Poprad ide do play off