Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Štát rozdelí úspešným športovcom vyše 300-tisíc eur

Za prvé miesto na MS v olympijských, paralympijských a deaflympijských disciplínach dostanú športovci 6600 eur.

(Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Slovenským športovcom, ktorí vlani dosiahli prenikavé medzinárodné úspechy, chce Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu pod vedením Dušana Čaploviča (Smer) rozdeliť spolu 327.597 eur.

"Celkovo navrhujeme oceniť 242 športovcov v individuálnych športoch a jedno družstvo v kolektívnom športe (ľadový hokej mužov)," napísal rezort v materiáli, ktorý túto stredu prerokuje vláda.

Finančné prostriedky pôjdu z kapitoly ministerstva školstva. Úspešných športovcov prijme aj premiér Robert Fico (Smer).

Odmenu dostanú športovci a družstvá v kolektívnych športoch, ktorí získali v roku 2012 umiestnenia na 1. až 3. mieste na majstrovstvách sveta, majstrovstvách Európy vrátane juniorov a vekových kategórií do 21 a 23 rokov, OH mládeže, Európskych hrách mládeže zdravotne znevýhodnených športovcov, akademických majstrovstvách sveta a grandslamových turnajoch v tenise.

Športovci, ktorí sú navrhnutí na ocenenie, získali celkom 24 titulov majstrov sveta, 13 titulov majstrov Európy, deväť titulov juniorských majstrov Európy, deväť titulov juniorských majstrov sveta a jeden titul na zimných olympijských hrách mládeže.

V roku 2012 sa uskutočnili aj olympijské a po nich paralympijské hry v Londýne. Slovenských reprezentantov, ktorí tam dosiahli úspechy, však už štát ocenil vlani.

Oproti predchádzajúcim rokom boli kritériá upravené v tom, že sa oceňuje len jedno, a to najhodnotnejšie umiestnenie, ktoré športovec dosiahol.

Za prvé miesto na majstrovstvách sveta v olympijských, paralympijských a deaflympijských športoch a disciplínach dostanú športovci 6600 eur, za striebornú priečku 3300 eur a za bronzovú 1600 eur.

Tí, ktorí boli na 1. mieste na majstrovstvách Európy, získajú 3300 eur, za 2. miesto dostanú 1660 eur a za tretie 840 eur.