Skalický útočník Žigmund Pálffy.
Skalický útočník Žigmund Pálffy. (Autor: TASR)
TASR|22. feb 2013 o 19:11

Výsledky 51. kola hokejovej Tipsport extraligy.

ZVOLEN. Hokejisti HKm Zvolen zvíťazili v piatkovom stretnutí Tipsport extraligy nad Banskou Bystricou 4:1 a stali sa v predstihu víťazmi základnej časti najvyššej slovenskej súťaže. V Tipsport extralige sa budú hrať ešte tri kolá, potom príde na rad play-off.

Zvolenčania majú v tabuľke 112 bodov, druhá Nitra zaostáva o 11 bodov. Mužstvo spod Pustého hradu už má istotu, že do play-off vstúpi z najlepšej pozície. Vo štvrťfinále ho čaká jeden z dvojice Poprad - Banská Bystrica.

Zvolen vyhral základnú časť extraligy štvrtýkrát, v historickej tabuľke triumfov v dlhodobej časti súťaže sa osamostatnil na 3. mieste. O prvé sa so šiestimi úspechmi delia HC Košice a Slovan Bratislava. Dukla Trenčín vstupovala z 1. miesta do play-off trikrát, Nitra raz. Zvolen triumfoval v tabuľke extraligy po základnej časti v sezónach 2000/01, 2001/02, 2004/05 a v terajšej 2012/13. HKm nemôže ohroziť bodový rekord HC Košice zo sezóny 2010/11. "Oceliari" v nej získali 137 bodov. Zvolen môže tentoraz dosiahnuť maximálne 121 bodov, jeho klubový rekord z ročníka 2000/01 je ešte o 4 body lepší.

V zostávajúcich troch extraligových kolách, ktoré sa budú hrať 24. februára a 1. a 3. marca, sa bude rozhodovať o ďalšom nasadení pre play-off a medzi Žilinou a Martinom o mužstve, ktoré odohrá baráž o najvyššiu súťaž s víťazom I. ligy. Žilinčania majú naďalej pred regionálnym konkurentom v tabuľke 4-bodový náskok. Osmička pre vyraďovaciu časť (Zvolen, Nitra, Košice, Piešťany, Skalica, Trenčín, Poprad a Banská Bystrica) je známa už dlhšiu dobu.

HK 36 Skalica - MHC Mountfield Martin 5:0 (3:0, 2:0, 0:0)

Góly: 6. Pálffy (Kutálek, Kudrna), 16. Stieler (Šátek), 18. Šátek (Jaborník), 23. Martin Sloboda (Klejna, J. Jurík), 40. Kudrna (Pálffy, R. Školiak)

Vylúčení: 4:3 na 2 min, navyše Bobček (Skalica) 10 min za nešport. správanie, R. Pukalovič ml. (Martin) 2+2 za údery, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Jonák - Brath, Junek, 1576 divákov

Skalica: M. Lipovský - L. Kozák, I. Jankovič, Jaborník, Trška, Bobček, Barák, Mikeska, Beňa - Pálffy, R. Školiak, Kudrna - Lažo, Stieler, Šátek - Kutálek, Holovič, R. Konečný - J. Jurík, Klejna, Martin Sloboda

Martin: Šúrek - A. Novotný, Rusina, R. Pukalovič ml., Zošiak, Tupý, K. Grman, Ejem, M. Dvořák - A. Themár, Fujerík, Michal Važan - T. Petruška, M. Hollý, Vaško - Š. Štěpánek, Vilkoits, Korytko - Žáčik, Dírer, R. Slávik

Skaličania privítali na svojom ľade posledné mužstvo tabuľky z Martina a začali miernou prevahou. Potom prišla presilová hra, na ľad nastúpila presilovková formácia na čele s Pálffym a bolo 1:0. V priebehu ďalších minút si domáci vytvorili niekoľko gólových šancí. V 15. minúte Klejna, vzápätí Trška vo vlastnom oslabení nedokázal prekonať Šúreka, čo sa však podarilo v 16. minúte Stielerovi, keď využil zmätok pred bránkou hostí. V závere tretiny Skaličania v presilovke dali aj tretí gól z hokejky Šáteka.

Domáci v druhej časti pokračovali v tlaku, ktorý využil Sloboda, keď zblízka prudkou strelou zvýšil na 4:0. Hostia z Martina mali tiež výhodu presilovej hry, dokázali si vytvoriť tlak, uzamkli súpera do tretiny, no pri koncovke boli nedôrazní a tak sa im vytúžený gól nepodarilo streliť. V nasledujúcich minútach bola hra rozháraná, plná nepresností a osobných súbojov. V tomto chaose sa najlepšie zorientoval Pálffy, ktorý naservíroval presnú prihrávku Kudrnovi a ten v závere tretiny zvýšil na 5:0.

Tretiu tretinu začali obe mužstvá v miernom tempe. Hra sa prelínala prevažne v strednom pásme, bez výrazných šancí. Blyslo sa pred Lipovského bránkou, keď sa Slavík dostal tesne pred brankára, ale ho nedokázal prekonať. V nasledujúcich minútach hráči oboch mužstiev predvádzali ako sa dajú nevyužiť gólové šance a tak sa posledná tretina skončila bez gólov a iba v priemernom extraligovom stretnutí si nakoniec Skalica pripísala plný počet bodov.

Svatopluk Kosík, asistent trénera Skalice: "Základ sme položili v prvej tretine troma gólmi. V druhej tretine sme pridali ďalšie dva. Pod výsledkom 5:0 sa v tretej tretine zápas v podstate dohral. Sme radi z víťazstva a poskočenia v tabuľke o jedno miesto."

Róbert Pukalovič, tréner MHC: "My sme dnes absolvovali vysokú školu pod vedením Pálffyho. Je to prejav nielen jeho, ale aj celej kombinačnej hry Skalice. V úvodnej tretine sme chybami umožnili prečíslenia a úniky protihráčom. Je zjavné, že naši hráči sa zatiaľ zoznamujú s vyšším hokejom."

HK Poprad - Dukla Trenčín 5:4 (4:0, 0:3, 1:1)

Góly: 5. Vandas (Balán, R. Suchý), 8. R. Suchý (Hvila, Vandas), 12. Kovačevič (D. Buc), 14. S. Takáč (Matúš Paločko, Stanfield), 59. Balán (Hvila) - 27. Lelkeš (Otčenáš, Sojčík), 29. T. Klíma (Pozník, J. Pardavý st.), 35. Marosz (Broska, Bustin), 58. Otčenáš (Habšuda, T. Bokroš)

Vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc - Bogdaň, M. Korba, 1324 divákov

Poprad: Sidor - M. Šterbák, R. Suchý, Kovačevič, D. Brejčák, D. Devečka, Fabian, Kurali - Vandas, Balán, Hvila - D. Buc, Klouda, Jabrocký - Ľ. Vaic, Stals, Smotrila - Matúš Paločko, Stanfield, S. Takáč

Trenčín: A. Nagy (od 12. min Kristín) - T. Bokroš, Imrich, Pozník, E. Bagin, Habšuda, E. Bednár - Marosz, O. Rusnák, J. Pardavý st. - Sojčík, Lelkeš, O. Mikula - Martin Filo, T. Klíma, Otčenáš - P. Stantien, Broska, Bustin

Popradu pomohla k výhre nad Duklou fantastická prvá tretina. Kanonáda domácich vyústila už po trinástich minútach v priepastné štvorgólové vedenie. Skóre otvoril po dravom prieniku Balána Vandas v 5. min. O niečo neskôr v presilovke vystrelil Hvila a Suchého teč sa ocitol v sieti. Tretí puk lovil Nagy po strele Kovačeviča a v bránke ho vystriedal Kristín. Dukle ale nepomohol ani time-out, krátko po ňom zabudli hostia na Takáča, Kristín toho veľa nevidel a domáci viedli 4:0. Trenčín bol zrelý na "uterák" a na prestávku čakal ako na vykúpenie.

Hneď na začiatku prostredného dejstva Jabrocký namiesto piateho gólu trafil žrď. Potom sa k slovu konečne dostali aj Trenčania. Zlepšili pohyb, začali kombinovať a dokázali stav korigovať. Najskôr pekne mierenou strelou znížil Lelkeš a vzápätí Sidora prekonal aj Klíma a bolo 4:2. Poprad musel opäť zapnúť na vyššie obrátky, no Kristín šance domácich zmaril a Marosz po nevinnej strele dal kontaktný gól 4:3. Opäť museli tréneri reagovať na chaos v hre oddychovým časom, tentoraz však tí popradskí.

V tretej tretine už gólov ubudlo, oba tímy si dávali väčší pozor. Trenčín síce potreboval vyrovnať, no šance sa skôr rodili na opačnej strane. V dobrej pozícii neprestrelil Kristína Takáč, Balán zas váhal s koncovkou. Poprad mal viac z hry, no svoje vedenie si piatym gólom nepoistil a v oslabení tri minúty pred treťou sirénou inkasoval z hokejky Habšudu. Všetko však v predposlednej minúte rozuzlil Balán, ktorý vymietol Kristínovi "vinkel" a rozhodol o najtesnejšom víťazstve Popradu.

Milan Jančuška (tréner Popradu): "Spočiatku sme dobre korčuľovali aj kombinovali a presadili sme sa i strelecky. Za stavu 4:0 jednoducho nie je možné, aby sme zápas pustili a až do konca to bolo na vážkach. Je to pre nás ponaučenie. Trenčín sa zlepšoval a našťastie sa nám v závere podarilo predsa len streliť víťazný gól."

Jozef Daňo (asistent trénera Trenčína): "Prvá tretina dopadla veľmi zle, chceli sme pritom aspoň do 10. minúty držať bezgólový stav. Pomenili sme formácie, zmenili spôsob hry a prostredná časť už vyznela z našej strany lepšie. Dokázali sme vyrovnať, ale nečakali sme záverečný gól Popradu."

ŠHK 37 Piešťany - MsHK DOXXbet Žilina 5:2 (2:0, 3:1, 0:1)

Góly: 9. Škadra (H. Ručkay, Peško), 16. Stupka (S. Saliji, A. Kolník), 24. T. Melichárek (F. Hudec, Chylo), 27. Mertel (Stupka, S. Saliji), 35. Mertel (S. Saliji, Stupka) - 40. M. Kokavec (R. Krajči, Gula), 53. Rúfus (A. Lipovský, R. Krajči)

Vylúčení: 3:6 na 2 min, navyše Henrich Ručkay (Piešťany) 2+10 za napadnutie hlavy a krku, presilovky 0:2, oslabenia 0:0, rozhodovali: Jura, Lauff - Korba, P. Tvrdoň, 1492 divákov

Piešťany: Tomek - Bučka, Škadra, R. Filip, Drgoň, A. Hruška, A. Kolník, A. Mrázik, V. Urban - F. Hudec, V. Nemec, T. Melichárek - J. Ručkay, Peško, H. Ručkay - S. Saliji, Mertel, Stupka - Chylo, M. Toman, Šišovský

Žilina: Johanes (27. min Žigárdy) - Rúfus, Gula, J. Dlouhý, M. Leško, Brcko, T. Staňo, Árvay, R. Slota - M. Kokavec, R. Krajči, A. Lipovský - Drevenák, T. Varga, T. Sýkora - Valášek, O. Ďuriš, Drábek - Mašlanka, Jarab, Čičala

V prvej tretine začali lepšie domáci. V 5. minúte sa v dobrej pozícii ocitol Peško, ale jeho strela mierila tesne nad bránku. Prvý gól videli diváci až v 9. minúte, po tom čo Škadra dorážal za Johanesa strelu H. Ručkaya. Druhý gól mohol pridať Bučka, ale v presilovej hre trafil iba do žrde. V 16. minúte však už bol Stupka úspešný a zvyšoval na 2:0. Domáci po tomto momente ovládli dianie na ľade a Žilinu nepúšťali do vážnejších šancí.

Tretí gól pridal Melichárek po výbornej Hudecovej prihrávke. V ďalšej šanci sa ocitol Bučka, ale Johanesa svojou strelou neprekvapil. O chvíľu po ňom sa do úniku dostala dvojica Saliji, Mertel a druhý menovaný úspešne zakončil a vyhnal Johanesa z bránky. Toho nahradil Žigárdy a vôbec sa nenudil. Domáci tlačili aj naďalej, Hudec však z jasnej pozície trafil žilinskú bránku. Piaty gól však o chvílu na to pridal znova Mertel a zdalo sa, že je rozhodnuté. V 40. minúte vykresal iskierku nádeje na žilinskej strane Kokavec, ktorý úspešne tečoval Krajčiho nahodený puk v presilovej hre a znižoval na 5:1.

V tretej tretine domáci bránili svoj náskok a väčšinu času nechali hrať svojho súpera. Ten si však veľa šancí nevytvoril, hrozil najmä v presilových hrách a jednu z nich mohol využiť Krajči, ale Tomek jeho strelu zmaril. Gól sa však hosťom podarilo pridať, keď Rúfus využil šiestu presilovku Žiliny. V samom závere mohol vedenie domácich zvýrazniť v presilovej hre Filip, ale jeho šanca zostala nevyužitá.

Roman Sýkora asistent trénera Piešťan: "Prvá tretina bola z našej strany pomalšia, nebolo to ideálne aj keď sme dali dva góly. Najlepšie sme odohrali druhú tretinu, v ktorej sme rozhodli zápas. Tretia časť bola najhoršia. Z nepochopiteľných dôvodov sme prestali hrať a púšťali sme súpera do šancí. Spokojní však môžeme byť len so získanými bodmi, lebo hra nás vôbec nepotešila."

Slavomír Chlebec, tréner Žiliny: "Dnešné stretnutie sme hrali lepšie ako to posledné, ale domáci boli hokejovejší a dokázali potrestať chyby, ktoré sme vyprodukovali. Nás čaká ešte dlhá cesta, aby sme sa dokázali vyhnúť baráži a udržali extraligu v Žiline aj do budúcej sezóny."

HC Košice - HK Nitra 7:3 (1:1, 2:1, 4:1)

Góly: 1. Marcel Haščák, 21. Pašek (Marcel Haščák), 35. Macejko (Pašek, Marcel Haščák), 45. R. Jenčík (Pašek, Marcel Haščák), 45. P. Svitana (Kolba) 49. Marcel Haščák (R. Jenčík, Hylák), 52. Marcel Haščák (Pašek) - 12. Pupák (R. Tománek, M. Bača), 37. R. Tománek (Stümpel, M. Bača), 46. Podstavek

Vylúčení: 8:8 na 2 min, navyše Štrbák (Košice) a Mašlonka (Nitra) obaja 10 min za údery, presilovky: 1:1, oslabenia: 2:1, rozhodovali: Gašparíik - Bednár, Tornay, 4018 divákov

Košice: Hylák - Cebák, Macejko, Kolba, Štrbák, Michal Novák, M. Takáč, Deyl - Marcel Haščák, Pašek, R. Jenčík - Jokeľ, Marek Slovák, Š. Novotný - Matis,T. Marcinko, P. Svitana - Mlynarovič, Matúš Chovan, Boltun

Nitra: M. Laco (52. J. Hollý) - Rais, M. Bača, P. König, Nádašdi, Vosátko, Ordzovenský, Vantroba, Trefný - R. Tománek, Stümpel, Pupák - Jokila, Hamrák, Mašlonka - Podstavek, T. Chrenko, Hrnka - Kmeč, E. Piatak, Lukáš Novák

Už po 47 sekundách otvoril skóre duelu domáci Haščák, ktorý z ľavej strany prekonal Laca - 1:0. V 3. minúte sa ocitol v dobrej šanci Matúš Chovan, no nitriansky gólman si už dal pozor. O dve minúty neskôr mohol zrovnať Mašlonka, osamotený pred Hylákom však nepochodil. Ľavý krídelník prvého nitrianskeho útoku Tománek netrafil v 11. minúte počas presilovej hry odkrytú časť košickej bránky. Jeho zaváhanie napravil o niekoľko sekúnd neskôr Pupák, ktorý na dva razy prekonal Hyláka - 1:1. V ďalšom priebehu sa predviedol domáci Slovák, ktorý najprv v 13. minúte trafil vrchnú konštrukciu Lacovej bránky, o tri minúty neskôr pravú žŕdku a v 17. minúte tesne minul bránku hostí.

Košičanom vyšiel vstup aj do prostrednej časti hry, keď po 40 sekundách prekonal Laca v bránke hostí Pašek, ktorý zužitkoval ideálnu prihrávku Haščáka. V 25. minúte sa dostal do šance Mašlonka a po ňom i Piatak, ale košický gólman podržal svoj tím. Obidve družstvá dobre bránili a vyrážali do rýchlych brejkov. Zároveň sa vysoko napádali pri rozohrávke a dohrávali osobné súboje. Blízko ku gólu bol v 35. minúte Haščák, Laco si s jeho šancou ešte dokázal poradiť, no prikrátky bol o niekoľko sekúnd neskôr na dorážku Macejka, ktorý v početnej výhode upravil z tesnej blízkosti na 3:1. Hostia z Nitry odpovedali o dve minúty neskôr, keď Tománek vymietol pravý horný roh košickej bránky - 3:2. Štvrtý presný zásah "oceliarov" mal v 38. minúte v prečíslení dvoch proti jednému Marcinko, ale netrafil ideálne puk. V záverečných sekundách druhej tretiny mohol ešte vyrovnať Bača, no zaúradovala Hylákova lapačka.

Do záverečného dejstva vstúpili obidva tímy aktívne, dobre korčuľovali, no do výraznejších šancí sa nedostali. V 45. minúte zaznamenali Košičania dva góly v rozpätí 16 sekúnd, najprv sa do streleckej listiny zapísal Jenčík a po ňom Kolba, ktorý zakončoval do odkrytej časti nitrianskej bránky. O minútu neskôr vyrobil obrovskú chybu v presilovej hre domáci Slovák, prakticky priviezol puk na hokejku napadajúceho hráča a Podstavek zoči-voči Hylákovi nezaváhal - 5:3. V 49. minúte sa na opačnej strane presadil v úniku dvoch proti jednému Haščák a "oceliari" znova vyhrávali trojgólovým rozdielom - 6:3. Ten istý hráč sa o tri minúty neskôr blysol pekným prienikom cez obranu hostí a v hre štyroch proti štyrom vyhnal Laca z bránky - 7:3.

Milan Staš, tréner Košíc: "Na dôležitý zápas sme sa dobre pripravili. Zaslúžene sme zvíťazili, pretože sme súpera prevýšili vo všetkých činnostiach. Záverečný strelecký koncert bol dielom niektorých individualít, no pod víťazstvo sa podpísal celý kolektív."

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Domáci podali veľmi dobrý výkon, no musím povedať, že sme im v tom veľmi pomohli. Hráči išli do záverečnej tretiny za stavu 2:3, ale chýbala tam z našej strany snaha. Bola to facka pred play off."

HKM Zvolen - HCď05 Banská Bystrica 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)

Góly: 32. L. Jurík, 33. a 48. Podkonický, 60. M. Jurík - 5. Češík. Rozhodovali: Lokšík, T. Orolin - Gajan, Gavalier, vylúčení: 7:8, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, 3308 divákov

Zvolen: Šimko - Čierny, Juraško, Hraško, Mucha, Výborný, Pichnarčík, Novajovský - P. Zuzin, Brabenec, Podkonický - Škvaridlo, L. Jurík, Ďaloga - Puliš, Kalla, Čurilla - Čanky, M. Jurík, L. Zuzin - Murček

Banská Bystrica: Dzubina - Devečka, Kubka, Predajniansky, Styk, Rosandič, Janík - Lunter, Zigo, Macík - Lantoš, Češík, Danton - Jankovič, Šimun, Marcinek - Hlinka

Hostia prišli do Zvolena len so sedemnástimi hráčmi, ale krok s favorizovaným Zvolenom držali. Bol to súboj odvekých rivalov, ktorí vždy priťahuje najvyššiu návštevu. Domáci brankár musel zasahovať už v úvodných sekundách, v 5. minúte obišiel Češik dvoch domácich hráčov a s prehľadom dostal hostí do vedenia. V 14. minúte sa dostal do veľkej šance Kalla, jeho strelu ale Dzubina kryl. V závere tretiny Podkonický nedokázal poslať puk do siete ani z bezprostrednej blízkosti.

V druhej tretine pridali obe mužstvá na dôraze, v 32. minúte strelu Hraška Dzubina vyrazil a L. Jurík blafákom poslal puk do opustenej bránky. O 43 sekúnd domáci využili presilovku, keď Podkonický z pravého kruhu napálil puk do siete a otočil skóre duelu. V 38. minúte sa dostal v oslabení do samostatného nájazdu Danton, ale brankára Šimka neprekonal.

V úvode poslednej tretiny preveril Dzubinu Škvaridlo, ani prudká strela Čierneho od modrej čiary ale neskončila v bránke. V 48. minúte Podkonický po sólovom útoku poslal elegentne puk do bránky hostí. Dve sekundy pred klaksónom pridal štvrtý gól domácich M. Jurík. Víťazstvom si Zvolen zabezpečil prvenstvo v základnej časti súťaže a vytvoril rekord extraligy, keď boli jeho hráči na čele tabuľky už od druhého kola.

Peter Mikula, tréner Zvolena: "Bol to dôležitejší zápas ako sa dalo očakávať. Dlho sme sa preberali z prvého inkasovaného gólu. Hrali sme sústredene na štyri útoky a tak sme hostí vyčerpávali. To sa najviac prejavilo v závere zápasu, keď sme výsledok otočili."

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "Videli sme bojovné stretnutie. Kým sme vládali, držali sme so Zvolenom krok, chlapci bojovali, nemôžem im nič vyčítať."