Basketbalistky Košíc zdolali Salamancu a sú vo Final Eight

Košičanky sa v Jekaterinburgu predstavia v A-skupine, kde budú hrať s domácim družstvom UMMC, tureckým Galatasarayom Istanbul a jedným z dvojice poľských klubov CCC Polkowice alebo Wisla Can-Pack Krakov.

Vpravo basketbalistka GA Košice Tijana Krivačevičová, vľavo hráčka Salamancy Marija Rezanová.(Zdroj: TASR)

SALAMANCA. Basketbalistky slovenského šampióna Good Angels Košice potvrdili úlohu favorita aj v druhom zápase vyraďovacej fázy Európskej ligy 2012/2013 a na palubovke španielskeho tímu Perfumerias Avenida Salamanca zvíťazili 74:64.

V sérii hranej na dve víťazstvá teda nezakopli a môžu sa tešiť z účasti na finálovom turnaji Final Eight v ruskom Jekaterinburgu (18. - 24. marca.)

Košičanky sa v Jekaterinburgu predstavia v A-skupine, kde si zmerajú sily práve s domácim družstvom UMMC, tureckým Galatasarayom Istanbul a jedným z dvojice poľských klubov CCC Polkowice alebo Wisla Can-Pack Krakov.

Druhý menovaný klub bude jedným zo súperov slovenského tímu iba v prípade víťazstva nad francúzskym Bourges Basket na jeho palubovke (stav série 1:1). A i B-skupina sa odohrajú systémom každý s každým, pričom z nich postúpia do ďalšej fázy po dve družstvá.

Play-off Európskej ligy basketbalistiek - druhý zápas - piatok (hralo sa na dve víťazstvá):

Perfumerías Avenida Salamanca (Šp.) - Good Angels Košice (SR) 64:74 (17:22, 18:29, 10:12, 19:11)

Konečný výsledok série 0:2, na záverečný turnaj Final Eight postúpili Košice (doma zvíťazili v prvom zápase 82:68)

Najviac bodov Salamancy: Fernándezová 19, Šulčiute a Willinghamová po 12

Zostava a body Košíc: Quigleyová 23, Piersonová 17, Kupčíková 7, Bojovičová 6, Kulichová 4 (Lacyová 8, Krivačevičová 6, Hruščáková 3, Sverrisdóttirová a Bálintová po 0)

TH: 24/15 - 20/17, fauly: 26 - 23, trojky: 3 - 1

O úvodné dva body stretnutia sa postarala hosťujúca Bojovičová, ale domáce hráčky v 2. minúte viedli 4:2 po presnom zásahu Currieovej. Košičanky odpovedali šiestimi bodmi Piersonovej a dvoma Bojovičovej (4:10). Ich súper sa v úvodnej desaťminútovke dotiahol iba raz na rozdiel jedného bodu (13:14) a aj preto svietil v desiatej minúte na ukazovateli skóre stav 17:22. Košickému klubu vyšiel famózny vstup do druhej štvrtiny, keď zaznamenal jedenásťbodovú šnúru, na ktorej konci bola česká pivotka Kulichová - 17:33.

Šestnásťbodový náskok slovenského majstra uspokojil na toľko, že domácemu tímu sa podarilo znížiť na rozdiel ôsmich bodov (25:33). Po trojke Sulciuteovej však okamžite kontrovala na opačnej strane Quigleyová (25:36) a dvojciferné vedenie si "Anjelky" udržali aj na konci prvého polčasu, keď po kolektívnom výkone držali svojho súpera na dištanc - 35:51.

V 22. minúte už Košičanky vyhrávali o dvadsať bodov, keď presnú ruku predviedla Piersonová - 35:55. O tri minúty neskôr skorigovala na 40:55 Rezanová a na rozdiel dvanástich bodov znížila v 27. minúte Fernandezová (45:57). Po tridsiatich minútach mohli byť spokojnejšie hostky pretože po Bojovičovej dvoch bodoch vyhrávali 63:45.

Na začiatku záverečnej desaťminútovky sa podarila španielskemu klubu osembodová šnúra, Fernandezová v 34. minúte znížila na 53:63. Domáce hráčky pridali na agresivite, zrýchlili prihrávku i zakončenie. Hráčky Good Angels si ale napokon víťazstvo postrážili a po víťazstve 74:64 sa môžu tešiť z postupu medzi osem najlepších európskych družstiev.

Daniel Jendrichovský, generálny manažér Good Angels Košice: "Obrovská spokojnosť. Do zápasu sme vstúpili veľmi sústredene a plnili sme taktiku, ktorú sme mali dokonale pripravenú. Fungovalo to a ešte k tomu pridali dievčatá fantastický útok s vysokou úspešnosťou streľby, keď sme nastrieľali 51 bodov v prvom polčase. Vyzeralo to, že už je rozhodnuté, no Salamanca hrýzla a hľadisko ich hráčky tlačilo dopredu. Som rád, že taktickou hrou sme to zvládli i keď naťahovaním času sme sa sami spomalili v útoku. Takže druhý polčas z našej strany nebol taký excelentný. Podstatné je, že sme zvíťazili, ideme na záverečný turnaj, z čoho máme obrovskú radosť."

Výsledky piatkových druhých stretnutí play-off Euroligy basketbalistiek:

Rivas Ecópolis (Šp.) - Famila Schio (Tal.) 75:47 (16:14, 25:8, 12:15, 22:10) - stav série 1:1

Najviac bodov: Kurasovová 14, Morrisonová a Cruzová po 13 - Lavenderová 15, Masciadriová 11 (3 trojky)

CCC Polkowice (Poľ.) - Nadežda Orenburg (Rus.) 76:70 (19:26, 15:12, 15:16, 27:16) - konečný výsledok série 2:0, na záverečný turnaj Final Eight postúpili Polkowice

Najviac bodov: Snellová 28 (3 trojky), Palauová a Ogwumikeová po 11 - Daniločkinová 18, Bonnerová 13 (15 doskokov)

HAT-AGRO UNI Györ (Maď.) - Fenerbahce Istanbul (Tur.) 68:77 (24:19, 20:17, 12:19, 12:22) - konečný výsledok série 0:2, na záverečný turnaj Final Eight postúpilo Fenerbahce

Najviac bodov: Raksányiová 18 (3 trojky), Limová 14 - McCoughtryová 22, Matovičová 21

Municipal Targovište (Rum.) - Sparta&K Moskovská oblasť (Rus.) 63:68 (10:20, 15:12, 22:21, 16:15) - konečný výsledok série 0:2, na záverečný turnaj Final Eight postúpil Sparta&K

Najviac bodov: Matičová 18, Robbinsová 15 (12 doskokov) - Hammonová 18 (4 trojky), Dupreeová 16 (10 doskokov)

ZVVZ USK Praha (ČR, trénerka Natália Hejková) - Galatasaray Istanbul (Tur.) 63:78 (19:17, 8:13, 17:19, 19:29) - konečný výsledok série 0:2, na záverečný turnaj Final Eight postúpili Galatasaray

Najviac bodov: Vaughnová 20, Vítečková 13 - Torrensová 20, Lyttleová 14 (10 doskokov)

Wisla Can-Pack Krakov (Poľ.) - Bourges Basket (Fr.) 38:50 (6:21, 12:7, 9:9, 11:13) - stav série 1:1

Najviac bodov: Charlesová 28 (15 doskokov) - Miyemová a Kaltsiduová po 11