Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Poliak Kamil Stoch získal zlato na veľkom mostíku

Stoch nadviazal na úspech legendárneho poľského "Batmana" Adama Malysza, ktorý vo Val di Fiemme triumfoval v roku 2003. O štyri roky neskôr v Sappore pridal druhý titul.

Kamil StochKamil Stoch (Zdroj: SITA)

PREDAZZO. Poľský skokan na lyžiach Kamil Stoch získal na MS v severských disciplínach zlatú medailu na veľkom mostíku. V talianskom Predazze triumfoval s náskokom 6,1 bodu pred Slovincom Petrom Prevcom, ktorý pridal k bronzu zo stredného mostíka striebro, tretí skončil Nor Anders Jacobsen.

Bez medaily zostali favorizovaní Rakúšania. Najlepší z nich Wolfgang Loitzl skončil štvrtý, obhajca titulu z Osla 2011 a líder celkového poradia Svetového pohára Gregor Schlierenzauer až ôsmy.

Stoch si vytvoril výbornú východiskovú pozíciu už po prvom kole, keď pristál na značke 131,5 m a usadil sa na čele o 5,1 bodu pred Prevcom. V druhom kole zaletel do vzdialenosti 130 m a vďaka elegantnému telemarku slávil životný úspech.

Stoch nadviazal na úspech legendárneho poľského "Batmana" Adama Malysza, ktorý vo Val di Fiemme triumfoval v roku 2003. O štyri roky neskôr v Sappore pridal druhý titul. Slovenskí reprezentanti Tomáš Zmoray a Patrik Lichý nepostúpili z kvalifikácie do hlavnej súťaže.

Kamil Stoch: "Som prešťastný, je to najkrajší deň v mojej kariére. Necítil som taký tlak ako v sobotu počas súťaže na strednom mostíku, kde som bol po prvom kole druhý, no druhé kolo som pokazil. Dnes to všetko klaplo a dokázal som si udržať lídersku pozíciu, čo ma veľmi teší. Som hrdý na to, že som nadviazal na úspech Adama Malysza, ktorý získal vo Val di Fiemme zlato pred desiatimi rokmi. Na nejaké bujaré oslavy teraz nie je čas, tie prídu až po skončení sezóny."

V sobotu 2. marca na MS 2013 vo Val di Fiemme rozdelia v rámci skokanských súťaží posledné medailové kolekcie, a to v súťaži družstiev mužov na veľkom mostíku HS-134. Štart 1. kola je o 16.30 h.

Majstrovstvá sveta 2013 v severských lyžiarskych disciplínach vo Val di Fiemme:

Skoky na lyžiach - muži - súťaž jednotlivcov na veľkom mostíku HS-134 - štvrtkové výsledky:

1. Kamil Stoch (Poľ.) 295,8 bodu (131,5 m/130 m), 2. Peter Prevc (Slovin.) 289,7 (130,5 m/130,5 m), 3. Anders Jacobsen (Nór.) 289,1 (129 m/131 m), 4. Wolfgang Loitzl (Rak.) 284,9 (128,5 m/132,5 m), 5. Jan Matura (ČR) 281,4 (127,5 m/132 m), 6. Richard Freitag (Nem.) 280,4 (129 m/128,5 m)