Moravčík: Zlaté sedadlá náš futbal nespasia

Ľubomír Moravčík.
Ľubomír Moravčík. (Autor: SITA)
Vojtech Jurkovič|1. mar 2013 o 17:14

Bývalý futbalový reprezentant a úspešný internacionál ĽUBOMÍR MORAVĆÍK (47 r.) tvrdí, že návrat na trénerskú lavičku ním zatiaľ nelomcuje. O to viac času má na sledovanie diania.

Čo si sľubujete od jarnej časti ligy?

„Ťažko niečo prevratné. To by museli prísť posily európskeho formátu. A na to Slovensko ešte nemá.“

Kto bude majster?

„Slovan ťažko niekto ohrozí. Má široký o kvalitný káder a najmä silnú motiváciu. Potrápiť by ho mohla Žilina, ale tá nevyzerá posilnená. Šťukou ligy by mohli byť naďalej Zlaté Moravce, ktoré môžu hrať bez tlaku.“

Zachráni sa Trnava?

„Určite. Prišli Hodúr s Lietavom, futbalová bašta sa zmobilizovala. Trnava sa rýchlo dostane z dna tabuľky a bude hrať aj futbal, na ktorý sa dá pozerať.“

Kto potom vypadne? Vaša rodná Nitra je v tabuľke predposledná, navyše jej ešte odrátajú tri body.

„Dúfam, že Nitra to zvládne. Stratila síce Soumaha, ktorý odišiel do Slovana ale prišiel Benčík. Boj o záchranu sa bude týkať viacerých. Myjava má úzky káder, čo ju môže ohroziť v prípade zranení, otáznikom je Prešov. Banská Bystrica zrejme nájde dosť síl. Dôležitá bude herná forma na štarte, prípravné obdobie bolo dlhé.“

Na Slovensku býva zimná prestávka pravidelne trojmesačná. Hráči vypadnú z herného rytmu.

„Chápem objektívne ekonomické či klimatické limity. Každopádne je tá prestávka enormne dlhá. Ideálna zimná príprava by mala trvať 5 – 6 týždňov. Mne napríklad v Škótsku pasovala len mesačná prestávka. Darmo, nemáme peniaze ako Česi, ktorí musia mať povinne vyhrievané ihriská.“

Pomohlo by našej lige, keby sme začali o týždeň skôr ako Česi?

„Iste. Z jednoduchého dôvodu – skrátilo by sa obdobie bez súťaživosti a hernej súčinnosti. To je však stále beh na dlhé trate práve pre vybavenosť štadiónov.“

Každý slovenský klub má umelú tréningovú plochu, čo pomáha aspoň odbúrať kvantum objemovej práce v teréne či v telocvični bez lopty. V prospech dynamickej techniky.

„Iste, technických tréningov s loptou je oveľa vyššie percento ako v minulosti. Lopta na umelom povrchu je však neprirodzene rýchla, je to skrátka iný futbal. Naše mužstvá majú peniaze zhruba na týždňové sústredenia v teplých krajinách. Rusi či severské krajiny tam strávia dva–tri týždne. To cítiť.“

V slovenskej lige behá stále málo talentov, najvypuklejšie v porovnaní s vyspelými krajinami sú rezervy v dynamickej technike. Prečo?

„Chýba ostrejšie konkurenčné prostredie. Čo sa týka práce s loptou, tú musia zvládnuť chlapci už v juniorských družstvách. Samotné metódy dnes už nie sú tajomstvom, tréneri majú k dispozícii najnovšie poznatky. Ide o to, aby celý tím pracoval vo vyššej intenzite. A nesmrdel mu starý dobrý dril.“

Čo pozitívne vás okolo futbalu zaujalo?

„Čerstvé rozhodnutie vlády o finančnej pomoci pri výstavbe štadiónov. Skutočne klobúk dolu. Ale dovolil by som si pripomienku.“

A to?

„Chápem, že ide o peniaze viazané na stavebné investície, ale v kompetencii futbalového zväzu by mohlo byť, aby sa časť vládnych peňazí mohla použiť na pomoc mládeži. To je dôležitejšie.“

Čo myslíte konkrétne?

„Aby vznikli aspoň tri mládežnícke futbalové akadémie. V každom kraji nech sa o ne pobijú futbalové bašty od Slovana až po Košice. Slovenský futbal nezachránia nové futbalové štadióny hoci by mali stoličky zo zlata. Iba kvalita, čo uvidia na trávniku. Použijem hokejový príklad.“

Zo Slovana?

„Áno. V sezóne keď začal hrávať po svetovom šam〜pionáte na krásnom vynovenom štadióne, chodilo na slovenskú extraligu tri- štyritisíc ľudí. Keď Slovan vstúpil do Kontinentálnej hokejovej ligy a zároveň skvalitnil svoj tím o dve triedy, zrazu mal vypredanú celú sezónu. To je neúprosný a najvyšší zákon – o kvalite.“

Hokejové Slovensko má nadnárodne konkurencieschopný klub Slovan, futbalové Čechy zase pohárovo úspešnú Plzeň. Môže sa niečo podobné prihodiť v slovenskom futbale?

„Prečo nie. Mali sme predsa Artmediu. Vždy sú základom podmienky, ale tie si v Plzni postupne sami vydobyli. Celé prostredie v klube bolo pozitívne naladené, veľkú úlohu zohral tréner Pavel Vrbu. On má takú silu osobnosti, že dokáže formovať rôzne typy v mužstve podľa svojej predstavy. Neuchyľuje sa k ľahšej ceste.“

To je aká?

„Alibistická, u nás, žiaľ, dosť, bežná. Keď tréner vopred vyhlasuje, že môže dosiahnuť len také výsledky, aký káder má k dispozícii. A pláva bez toho, že by sa pokúsil presvedčiť hráčov, že sa dá ísť vyššie a aj to z neho reálne dostať, vycepovať.“

Ktorý tím na Slovensku pracuje progresívne?

„Napríklad Trenčín. Ak neberiem za kľúčové kritérium výsledky, ale hru, na ktorú sa dá pozerať.“

I keď skúsenosť po poslednom svetovom šampionáte v Afrike to nepotvrdila, slovenský futbal by určite oživil postup reprezentačného tímu Stanislava Grigu a Michala Hippa na MS v Brazílii. Veríte?

„Rád by som, ale situáciu v skupine sme si veľmi skomplikovali najmä domácou prehrou s Gréckom i remízovým zaváhaním v Litve. Sme dosť v mínuse, takto musíme vyhrať v Grécku a sú tam aj ďalšie podmienky.“

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbalnet»Moravčík: Zlaté sedadlá náš futbal nespasia