V Skalici padlo 10 gólov, Nitra zdolala Piešťany 6:0

Košice sa v play off stretnú s Popradom.

(Zdroj: TASR)
Zažite atmosféru MS v hokeji na vlastnej koži >>

BRATISLAVA. Až nedeľňajšie záverečné 54. kolo Tipsport extraligy určilo zloženie dvojíc pre štvrťfinále. Okrem už vopred známej dvojice Zvolen - Banská Bystrica sa v úvodnom kole vyraďovacej časti stretnú v ďalšom regionálnom derby Košice s Popradom, ďalej Nitra s Trenčínom a Piešťany so Skalicou.

Pre deviaty tím tabuľky najvyššej slovenskej súťaže Žilinu sa sezóna v nedeľu skončila. Martinský MHC Mountfield ako posledné mužstvo sezóny čaká baráž o extraligu proti víťazovi I. ligy Bardejovu alebo Michalovciam.

V nedeľu sa už poradie v tabuľke nemenilo. Košičania si ustrážili 2. miesto pred Nitrou, Skalica zasa 5. priečku pred Trenčínom.

Už v predstihu si prvenstvo v základnej časti Tipsport extraligy vybojovali hokejisti HKm Zvolen. Mužstvo spod Pustého hradu získalo 115 bodov, o šesť viac ako druhé Košice.

Zvolen vyhral základnú časť extraligy štvrtýkrát. HKm neohrozil bodový rekord HC Košice zo sezóny 2010/11. "Oceliari" v nej získali 137 bodov. Klubové maximum dosiahli Zvolenčania v ročníku 2000/01, keď získali 125 bodov.

Štvrťfinále Slovnaft play-off Tipsport extraligy sa začne v stredu 6. marca, keď proti sebe nastúpia Zvolen s Banskou Bystricou a Košice s Popradom. O dva dni neskôr začnú svoje série zvyšní štvrťfinalisti.

V play-off sa hrá na štyri víťazstvá, prípadné siedme štvrťfinálové súboje sú naplánované na 18., resp. 19. marca. Semifinále sa začína 22. marca, finále 7. apríla.

Nový slovenský majster bude najskôr známy 12., najneskôr 19. apríla. Všetky súboje play-off majú začiatok o 18.00 h. Baráž o extraligu je na programe od 19. marca.

Program štvrťfinále Slovnaft play-off Tipsport extraligy:

Termíny: 6., 7., 10., 11., prípadne 14., 16. a 18. marca: HKm Zvolen (1) - HC ´05 Banská Bystrica (8), HC Košice (2) - HK Poprad (7)

Termíny: 8., 9., 12., 13., prípadne 15., 17. a 19. marca: HK Nitra (3) - Dukla Trenčín (6), ŠHK 37 Piešťany (4) - HK 36 Skalica (5)

Výsledky zápasov 54. kola:

HC´05 B. Bystrica - Dukla Trenčín 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Góly: 10. Srnka (Zigo, Bambúch), 30. R. Macík (Lunter), 52. Juraj Sýkora (Macík, Lunter)

Vylúčení: 3:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: R. Lauff - Jobbágy, V. Smerek, 1253 divákov

Banská Bystrica: Chorošun - Kubka, Bambúch, O. Janík, Biro, Styk, J. Predajniansky - R. Macík, M. Hudec, Lunter - Ján Sýkora, Češík, B. Jankovič - Lantoš, M. Trochta, Mikolášek - Juraj Sýkora, Zigo, Srnka

Trenčín: A. Nagy - T. Bokroš, Imrich, Palovič, Pozník, Habšuda, E. Bednár, Plško - Marosz, O. Rusnák, F. Nemček - Martin Filo, T. Klíma, Otčenáš - J. Pardavý ml., Broska, Bustin - M. Záborský, Hrazdira, Buliš

Divákov príliš tento súboj nezaujímal, jedine hlúčik asi 70 Trenčanov v kúte štadióna prekričalo chudobnú domácu kulisu. Oslabené tímy na oboch stranách občas vymýšľali akcie, no bolo ich málo.

V 10. min Srnkovi stačilo obkrúžiť bránku, šikovne puk vsunúť pri betóne brankára Nagya a premiérovým gólom v drese baranov otvoriť skóre. Pri druhom góle Macík opäť osvedčil svoj nos na góly a spoza hráča málo prudkou strelou prekvapil brankára tak, že sa puk pomaličky dokĺzal do siete.

Trenčania si vypracovali málo šancí. Najväčšiu spálil Otčenáš vtedy, keď išiel na trestné strieľanie v 30. min za hodenie hokejky Chorošuna. V 36. min premrhali hostia aj 19-sekundovú presilovku o dvoch hráčov a v početnej prevahe sa dosť natrápili.

Od 52. min mali domáci štyri minúty výhodu presilovky, Trenčania sa tak ukrátili o záverečný nápor a navyše ich v 52. min zblízka vytrestal Juraj Sýkora. Domáci si vyskúšali vzápätí aj presilovku o dvoch hráčov trvajúcu takmer dve minúty, víťazstvo však už nezvýraznili.

Vladimír Országh, tréner B. Bystrice: "Chceli sme sa naladiť na víťaznú vlnu, zápas poznačil fakt, že obom mužstvám už o veľa nešlo. Hostia šetrili hráčov, aj my sme niektorých v tretej tretine poslali z ľadu. Niektoré chyby by sa nám proti Zvolenu mohli v play off vypomstiť, teší však, že sa vrátili hráči a aj noví sa celkom dobre zapracovali do tímu."

Jozef Daňo, asistent kouča Trenčína: "Začali sme zle, vystrelili sme na bránku len trikrát, a to je dosť málo na gól. Škoda trestného strieľania, kontaktný gól nepadol, no zlepšili sme sa, v druhej tretine s viacerými strelami. V tretej, keď súper zvýšil, hru len kontroloval a my sme neboli schopní znížiť."

HK Nitra - ŠHK 37 Piešťany 6:0 (1:0, 4:0, 1:0)

Góly: 4. Pupák, 24. Kadura, 26. Hamrák, 26. Hrnka, 35. Trefný, 43. Stümpel. Rozhodovali: Goga, Jonák - Kacej, Návratek, vylúčení na 2 minúty: 4:7, vyšší trest: Kadura 10+DKZ za údery - Drgoň 10+DKZ za údery, presilovky: 4:0, oslabenia: 1:0, 2718 divákov

Pod Zoborom do stretnutia nenastúpili brankárske jednotky, ale ich náhradníci Hollý a Ondrejka. Brankár hostí kapituloval už v 4 minúte, keď Stümpel v útočnom pásme posunul puk Pupákovi a ten prudkou strelou do protipohybu brankára Ondrejku otvori skóre.

Ďalší gól prišiel až v 24. minúte, keď po prihrávke Piataka voľný Kadura zblízka skóroval. Potom si v priebehu 77 sekúnd postupne sadli na trestnú lavicu traja Piešťanci, čo domáci potrestali dvomi gólmi v rozpätí 16 sekúnd.

V polovici zápasu predviedli Kadura s Drgoňom pästný súboj, v ktorom o hlavu menší nitriansky útočník dostal piešťanského obrancu na ľad a obaja šli predčasne do kabíny.

Domáci diváci sa tešili aj v 35. minúte, keď Trefný unikol dvojici obrancov hostí do brejku a zavesil na 5:0.

V úvode tretej tretiny nahodil Bača puk od modrej čiary na bránu hostí a Stümpel poslal odrazený puk do siete, čím zaznamenal prvý gól v kalendárnom roku.

Karol Kolečáni, asistent trénera Nitry: "Hodnotí sa mi ľahko, po výbornom výkone vo výbornej atmosfére sme dosiahli výborný výsledok a tešíme sa na play-off."

Milan Klement, tréner Piešťan: "Tušili sme čo nás v Nitre čaká. Nitra sa bavila, my sme sa trápili. Myslím, že sme si ten výsledok zaslúžili."

MsHK DOXXbet Žilina - HC Košice 0:7 (0:2, 0:4, 0:1)

Góly: 1. Pašek (R. Jenčík, P. Svitana), 10. Jokeľ (Kolba, Štrbák), 22. Hinďoš (Boltun, Pašek), 23. Matúš Chovan (Matis, T. Marcinko), 30. Pašek (R. Jenčík), 33. Jokeľ (Marek Slovák), 46. Martin Chovan (Jokeľ, Marek Slovák)

Vylúčení: 6:6 na 2 min, navyše: R. Krajči 10 min za nešp. správanie - Štrbák 10 min za hrubosť, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: T. Orolin - D. Bednár, Smrek, 924 divákov

Žilina: Mikoláš (31. Žigárdy) - Rúfus, M. Varga, J. Dlouhý, M. Leško, Brcko, Šedivý, Sekáč, Niník - M. Kokavec, R. Krajči, T. Sýkora - A. Lipovský, Kubus, Valášek - Čičala, Surovka, T. Varga - Holák, O. Ďuriš, Jarab

Košice: Hylák (41. Riečický) - Cebák, Deyl, Kolba, Štrbák, Michal Novák, Macejko, Martin Chovan - P. Svitana, Pašek, R. Jenčík - Jokeľ, Marek Slovák, Š. Novotný - Matis, T. Marcinko, Matúš Chovan - Hinďoš, Boltun

V zápase dominovali jednoznačne hostia. Už po 46 sekundách tečoval Pašek strelu Jenčíka za Mikolášov chrbát. Hostia mali možnosť zvýšiť svoje vedenie pri 30-sekundovej početnej prevahe o dvoch hráčov a to sa im po piatich sekundách aj podarilo, keď odrazenú strelu Kolbu od zadného mantinelu zasunul Jokeľ do žilinskej bránky. Do konca tretiny sa už stav nezmenil.

Vstup do druhej časti mali aktívnejší Žilinčania, Hylák však kryl strelu Sýkoru z ľavej strany. Potom prišli k slovu hostia. V 22. min Hinďoš skóroval sám pred brankárom a vzápätí Matúš Chovan zvýšil na 4:0.

'Oceliari' mali možnosť upraviť skóre pri 70-sekundovej početnej prevahe o dvoch hráčov, ale nedokázali ju zužitkovať.

Prišla však 31. min, prvý útok založil rýchlu akciu a Pašek pohodlne piatykrát prekonal Mikoláša, ktorého následne v bránke vystriedal Žigárdy. Jokeľ v 33. min strelou okolo vyrážačky upravil na rozdiel šiestich gólov.

V poslednej tretine sa hral priemerný hokej. V 46. min Martin Chovan zvýšil delovkou z medzikružia na rozdiel siedmich gólov. Čestný úspech domácich mohol zaznamenať o minútu neskôr Valášek, pri úniku bol faulovaný, ale nariadené trestné strieľanie nepremenil.

Divákov vzrušil len pästný minisúboj medzi Štrbákom a T. Vargom, keď obaja putovali na trestnú lavicu, Štrbák do šatne.

Slavomír Chlebec (tréner Žiliny): "Košice potvrdili, že sú favoritom na majstrovský titul, o čom svedčí aj výsledok. O našej prehre rozhodla druhá tretina, v ktorej sme inkasovali štyri góly. Viacerí mladí hráči podali dobrý výkon, v budúcnosti na nich môžeme stavať. Žiaľ, niektorí potvrdili, že nemajú výkonnosť na extraligu. Aj touto cestou chcem poďakovať hráčom za to, že Žiline zachránili extraligu aj pre budúcu sezónu."

Milan Staš (tréner Košíc): "Do Žiliny sme prišli s cieľom potvrdiť druhé miesto v základnej časti, čo sa nám podarilo. Po všetkých stránkach - taktickej, hernej i z hľadiska produktivity - sme podali dobrý výkon, schuti sme si zahrali. V niektorých zlomových situáciách nás podržal brankár Hylák. Za celú základnú časť patrí hráčom poďakovanie."

HK 36 Skalica - HKm Zvolen 8:2 (2:2, 4:0, 2:0)

Góly: 5. R. Školiak (Kudrna, Pálffy), 10. Kudrna (Holovič), 21. Kozák (Pálffy), 25. Lažo (Martin Sloboda, Vyrúbalík), 39. Vyrůbalík (Lažo, Martin Sloboda), 40. Bobček (Holovič, Kutálek), 42. Lažo (Stieler, Šátek), 53. Šátek (Holovič) - 12. Puliš, 13. L. Pokovič (Čurilla, Ľ.

Vylúčení: 1:1 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška - Výleta, J. Tvrdoň, 2251 divákov

Skalica: Trenčan - Vyrůbalík, I. Jankovič, Trška, Kozák, Barák, Bobček, Jaborník, Beňa - Pálffy, R. Školiak, Kudrna - Lažo, Stieler, Martin Sloboda - Kutálek, Holovič, Šátek - J. Jurík, Klejna, Kazinota

Zvolen: Škrečko - Pichnarčík, L. Pokovič, Novajovský, Hertl, Z. Tóth, Hraško - Puliš, Kalla, Čurilla - Ľ. Zuzin, M. Jurík, Martin Ďaloga - P. Zuzin, Mahdalík, Buda - Fekiač, Murček

Skaličania nastúpili na posledný zápas základnej časti v plnej sile. Naopak, hostia zo Zvolena sa rozhodli šetriť najlepších hráčov. O otvárací gól duel sa v 5. min postaral domáci Školiak. V 10. min sa Kudrna vyrútil z trestnej lavice priamo do samostatného nájazdu a "forsbergovským" blafákom prekonal Škrečka - 2:0.

O minútu neskôr hostia po Lipovského zaváhaní za bránkou znížili na 1:2. V 13. min pustila nedôrazná domáca obrana Pokoviča až k vyrovnaniu.

Do druhej tretiny vstúpili lepšie Skaličania, ktorí sa už po 42 sekundách zásluhou Kozáka tešili z vedenia 3:2. V 24. min išli domáci dvaja na jedného, Jankovič však tesne minul bránku. O minútu pridal štvrtý skalický gól dôrazný Lažo.

V závere tretiny pridali domáci ešte dva góly, strelcami ktorých boli Vyrůbalík a Bobček.

V úvode tretieho dejstva pridal Lažo už ôsmy gól Záhorákov. Aj počas zvyšku záverečnej tretiny mali navrch domáci, hostia hrozili z občasných brejkov. V 53. min sa po peknej súhre tretieho útoku presadil Šátek a stanovil konečné skóre 8:2.

Svatopluk Kosík, asistent trénera Skalice: "Zápas sme dobre rozohrali, strelili sme v úvode dva góly. V závere prvej tretiny sme však dovolili súperovi vyrovnať. V druhej tretine sa nám strelecky darilo, strelili sme štyri góly a o zápase bolo prakticky rozhodnuté."

Peter Mikula, tréner Zvolena: "V dnešnom zápase bol z našej strany pozitívny záver prvej tretiny. Neviem prečo sme v druhej tretine urobili toľko chýb, prestali sme korčuľovať a inkasovali sme góly. V tretej tretine sa už bolo ťažko vracať do hry, chceli sme výsledok aspoň skorigovať, ale Skalica už zápas s prehľadom dohrala."

MHC Mountfield Martin - HK Poprad 2:5 (1:2, 1:1, 0:2)

Góly: 5. A. Themár (Dírer), 25. A. Themár (Tupý, Michal Važan) - 8. D. Buc (Klouda), 12. Ľ. Vaic (Stals, D. Buc), 34. D. Buc (Klouda), 41. D. Buc (D. Brejčák), 43. P. Stanfield (S. Takáč, Matúš Paločko)

Vylúčení: 5:7 na 2 min, navyše: Ejem (Martin) a Vandas (Poprad) 5+DKZ+10 min za zhodenie rukavíc a údery, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Jura - M. Korba, Bogdaň, 480 divákov

Martin: Šúrek (43. Volentier) - Tupý, Rusina, R. Pukalovič ml., Zošiak, Ejem, K. Grman - A. Themár, Fujerík, Michal Važan - M. Hollý, Vilkoits, Jurášek - Hús, Dírer

Poprad: Sidor - M. Šterbák, Jáchym, Kovačevič, D. Brejčák, D. Devečka, Fabian, Kurali - Vandas, Balán, Hvila - D. Buc, Klouda, Jabrocký - Smotrila, Stals, Ľ. Vaic - Matúš Paločko, P. Stanfield, S. Takáč

Martinčania nastúpili do zápasu iba so 14 hráčmi, ale proti 'kamzíkom' začali bez rešpektu. V 5. min si Themár strelou švihom otvoril strelecký účet a poslal 'kosačky' do vedenia. V 8. min Popradčania hrajúci iba v tréningovom tempe so šťastím vyrovnali. Bucova tečovaná strela skončila v sieti prekvapeného Šúreka.

O dve minúty bol Fujerík v nájazde, ale s jeho bekhendovým zakončením si Sidor poradil. O minútu potom na druhej strane netrafil Kovačevič prázdnu bránku. V 12. min v presilovke vyšachovali Buc s Vaicom obranu domácich a Poprad sa ujal vedenia 2:1. V 17. min sa ešte ocitol Buc sám pred Šúrekom, ale tiesnený už nestačil presne zakončiť.

Aj vstup do druhej časti mali lepší domáci. V presilovke Themár vyrovnal pohotovou strelou. O dve minúty mal ten istý hráč na hokejke hetrik, ale proti Sidorovi tentoraz neuspel. V 34. min sa opäť menilo skóre, Klouda našiel časovanou prihrávkou pred bránkou stojaceho Buca - 2:3. Domáci sa snažili o vyrovnanie, ale skúsení hostia si v tejto časti už svoj jednogólový náskok ustrážili.

Dva 'zlepené' góly Popradčanov na začiatku tretej tretiny otupili 'kosačkám' ostrie. Napriek tomu martinskí mladíci neprestávali bojovať a preriedené publikum ich napriek prehre 2:5 patrične vytlieskalo.

Róbert Pukalovič (tréner Martina): "Boli sme v ťažkej situácii, lebo sme nastúpili s nekompletnými tromi formáciami. Každá prehra, samozrejme, mrzí, ale hráči bojovali do poslednej sekundy, za čo im ďakujem. Mrzí ma akurát gól, ktorý sme inkasovali v oslabení."

Milan Jančuška (tréner Popradu): "Teší nás, že sme dosiahli v Martine povinné víťazstvo. Rovnako som rád, že sme dohrali zápas bez zranení, a tak môžeme na 1. kolo play-off nastúpiť v kompletnom zložení. Čakajú nás Košice, sú favoritom série, ale pre nás budú stretnutia veľkou výzvou."