Vylúčenie Naniho bolo prísne, ale United nemali poľaviť

Turek Cuneyt Cakir prísne vylúčil útočníka Manchestru United Naniho. Real otočil skóre a v Lige majstrov postúpil.

Mužom zápasu bol okrem brankára Lopéza aj Chorvát Luka Modrič.(Zdroj: SITA/AP)
Zažite atmosféru Old Traffordu počas Európskej ligy >>

Madridský Real počas necelého mesiaca urobil z mizernej sezóny sľubnú. Po domácich remízach 1:1 v domácom Kráľovskom pohári vyradil Barcelonu a v európskej Lige majstrov Manchester United.

BRATISLAVA. Real už španielsku futbalovú ligu prakticky nemôže vyhrať. Na Barcelonu stráca 13 bodov (do konca zostáva 12 kôl). Na odvety Kráľovského pohára a Ligy majstrov odchádzal k súperom s nevýhodnými výsledkami 1:1. V Barcelone vyhral 3:1 (v lige ju vzápätí zdolal 2:1) a vyradil Manchester United 2:1.

Stmelený Real

Klebetilo sa, že v kráľovskom klube sa hádajú, vraj skupiny okolo kapitána Casillasa a jeho zástupcu Sergia Ramosa verzus Portgalčania na čele s Cristianom Ronaldom. Tréner José Mourinho sedel údajne na rozkymácanej stoličke. Práve on, rovnako milovaný ako nenávidený, stmelil tím v pravú chvíľu.

Aj taká maličkosť, že pošle na tlačovú besedu po výhre nad Barcelonou zraneného brankára Casillasa urobila svoje. Z jeho mužstva je zrazu opäť jeden z favoritov Ligy majstrov.

Mourinho sa zachoval po stretnutí v Manchestri grandsky. „Prehral lepší tím. Nehrali sme dobre a víťazstvo sme si nezaslúžili. Pochybujem, že proti jedenástim hráčom by sme výsledok otočili. Som rád, že sme postúpili, od svojho mužstva som však čakal viac,“ povedal pre televíziu Sky.

Legendárny kouč United sir Alex Ferguson na pozápasovú tlačovú besedu neprišiel. Zachmúrení hráči okolo mikrofónov bez slova preleteli.

„Nesmieme nič hovoriť,“ pošepkal portugalský hráč United Nani, ktorého turecký rozhodca Cuneyt Cakir v 56. minúte vylúčil.

Nani vs. Arbeloa

Manchester United - Real Madrid (1:2)

Naniho sporné vylúčenie

Fergusonov asistent Mike Phelan vysvetlil: „Sir Alex nepríde, je veľmi rozrušený. Nie je v stave, aby hovoril, najmä o vylúčení Naniho.“

Portugalský futbalista išiel v druhom polčase vo výskoku do lopty a trafil nebezpečne, hoci iste nechtiac obrancu Realu Arbeolu do rebier. Pravidlá hovoria, že rozhodca môže vylúčiť za surový zákrok, o úmysle sa nehovorí.

„Za nebezpečnú hru sa pokladá taký zákrok, pri ktorom futbalista ohrozuje bezpečnosť súpera, spoluhráča i svoju vlastnú. Musí byť potrestaná priamym voľným kopom, prípadne žltou kartou alebo vylúčením hráča z hry,“ píše sa v reguliach. Rozhodca postupoval pri posudzovaní zákroku príliš podľa pravidiel a necitlivo, vôbec nebral do úvahy slovko „prípadne.“

Keane sa arbitra zastal

Arbitra väčšina kritizuje. Prekvapujúco sa ho zastal bývalý dlhoročný kapitán United, neraz vylúčený stredopoliar Roy Keane. „Nani dal rozhodcovi možnosť, aby ho vylúčil. Je jedno, či to chcel alebo nechcel urobiť. Bolo to správne rozhodnutie,“ povedal v televíznom štúdiu ITV.

Britské média ihneď vytiahli príklady, keď Cakir rozhodoval stretnutia anglických tímov. Vlani vylúčil v Barcelone Johna Terryho z Chelsea, rok predtým Balotelliho vtedy z Manchestru City v Kyjeve. V týchto prípadoch však anglické tímy postúpili.

Mike Phelan povedal: „Nebolo to dobré rozhodnutie, arbiter zápas pokazil.“

To zrejme áno. Inou vecou je, že či ho Manchestru aj prehral. Nebol to prípad neodpískanej jasnej penalty alebo neuznaného gólu, keď už bola lopta očividne za čiarou.

manchester_real_res.JPEG

Manchester poľavil

Domáci viedli postupových 1:0, vylúčenie vo futbale nie je až také oslabenie. Mnohokrát vyhrali mužstvá práve v početnej nevýhode. Najmä ak to je príklad stredajšieho anglického klubu, ktorý mohol bojovne strážiť náskok.

Zdôraznil to madridský stredopoliar Xabi Alonso, ktorý hral päť rokov za Liverpool. „Pre Turka to bolo ťažké rozhodnutie. Hral som však v desiatkach zápasov, v ktorých oslabené mužstvo hralo ešte lepšie a bojovnejšie, nepoddalo sa situácii. Manchester to na dlhšiu chvíľu nepochopiteľne vykoľajilo a my sme to využili,“ hovoril dvojnásobný majster Európy a raz sveta pre Sky.

Giggs, Modrič a Ronaldo

Pre dvoch hráčov mal zápas špeciálny význam a obaja zahrali skvele. Ryan Giggs (39 r.) hral tisíci zápas v profesionálnej kariére. Walesan podal výnimočný výkon. A pre Portugalčana v madridských farbách Cristiana Ronalda, ktorý v Manchestri vyrástol na svetové eso.

Mourinhovi vyšiel ťah so striedaním. V 59. minúte za Arbelou postavil Chorváta Luku Modriča. O sedem minút dal krásny gól z 20 metrov strelou, ktorá sa odrazila od žrde do bránky. O tri minúty rozhodol Cristiano Ronaldo.

„Pomohol som svojmu tímu k víťazstvu. Niekde vo vnútri som šťastný. Je mi však smutno, že Manchester vypadol,“ hovoril Portugalčan.