Nitra tesne zdolala Trenčín, Piešťany vysoko Skalicu

V historicky prvom štvrťfinálovom súboji play off dokázali Piešťany poraziť Skalicu 5:1.

(Zdroj: TASR)
Zažite atmosféru MS v hokeji na vlastnej koži >>

HK Nitra - Dukla Trenčín 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)

Góly: 6. Tománek (Stümpel, Pupák), 34. Pupák (Stümpel, Tománek) - 46. Lelkeš (Bagin). Rozhodovali: Baluška, Orolín - Bednár, Gajan, vylúčení 5:5, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 3600 divákov

Nitra: Laco - König, Bača, Vantroba, Trefný, Nádašdi, Rais, Vosátko, Ordzovesnký - Tománek, Stümpel, Pupák - Kmeč, Piatak, Podstavek - Jokila, Hamrák, Mašlonka - Novák, Chrenko, Hrnka

Trenčín: Nagy - Bokroš, Imrich, Poznik, Bagin, Bednár, Habšuda, Markovič, Nemčík - Pardavý, Rusnák, Marosz - Sojčík, Lelkeš, Mikula - Filo, Klíma, Otčenáš - Hudec, Broska, Bustin

/na zápasy 1:0/

Po dlhšom čase začínala Nitra play off na domácom ľade a úvod stretnutia s Trenčínom jej vyšiel, keď už v 6. minúte išla do vedenia. Hosťujúcej obrane ušiel po prihrávke od Stümpela do brejku najlepší strelec základnej časti Roman Tománek a poslal puk medzi betóny trenčianskeho brankára Nagya. V ďalšom priebehu si vypracovali dobré príležitosti domáci Novák i Mašlonka a najväčšiu mal dve minúty pred prvou sirénou Hrnka, keď sa dostal k puku po zlej rozohrávke hostí, no vystrelil iba do Nagya.

Úvod druhej tretiny začal šancou Trenčína, no Mikula zblízka Laca neprekonal a podobne pochodili o niečo neskôr Marosz, Sojčík a Klíma. Naopak, v 34. minúte zvýšila svoje vedenie Nitra, keď Stümpel ponúkol príležitosť Pupákovi, ktorý strelou bez prípravy nezaváhal.

V úvode tretej tretiny mali viac z hry domáci, no skórovať sa podarilo hosťom. V 44. minúte Bagin posunul Lelkešovi, ktorý na dvakrát dostal puk za Laca. Po kontaktnom góle hostia vycítili šancu, boli aktívni, neustále atakovali domácu bránu, no výhru Nitry 2:1 im už nepomohla odvrátiť ani záverečná hra 6 proti štyrom.

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): "Bolo to nervózne stretnutie. Bolo to vidieť v zakončení aj v defenzíve, kde sme robili chyby. Sme radi, že sme napokon inkasovali len jeden gól v našom oslabení. Hráči hrali v závere zápasu veľmi obetavo a napokon udržali tesné vedenie."

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): "V prvej tretine boli domáci hráči lepší. V druhej sme vyrovnali hru, utvorili sme si niekoľko čistých príležitostí. Zabudli sme však na zadné vrátka a po faule sme inkasovali druhý gól. Všetky sily sme neskôr dali do útočnej fázy, ale, žiaľ, sa nám nepodarilo vyrovnať. Chalani odviedli dobrú prácu a potvrdili, že sa s Nitrou dá hrať a vyhrať."

ŠHK Piešťany - HK 36 Skalica 5:1 (1:1, 2:0, 2:0)

Góly: 9. H. Ručkay (J. Ručkay), 25. Toman (Škadra, Nemec), 38. Peško (H. Ručkay, J. Ručkay), 43. Saliji (z trestného strieľania), 51. Saliji (Mertel) - 20. Školiak (Pálffy, Kudrna). Rozhodovali: J. Konc, Lauff - Tornay, Smrek, vylúčení: 11:7, navyše: Melichárek 10 minút za nešportové správanie - Lažo 10 minút za nešportové správanie, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 3011 divákov

Piešťany: Tomek - Brňák, Škadra, Filip, Drgoň, Hruška, Kolník, Bučka, Šišovský - F. Hudec, Nemec, Melichárek - H. Ručkay, Peško, J. Ručkay - Saliji, Mertel, Stupka - Chylo, Toman, Haring

Skalica: Lipovský - Trška, Jankovič, Vyrúbalík, Kozák, Barák, Bobček, Jaborník, Beňa - Pálffy, Školiak, Kudrna - Lažo, Stieler, Sloboda - Kutálek, Holovič, Šátek - Jurík, Klejna, Bezúch

Historické prvé štvrťfinálové stretnutie play off začali piešťanskí hokejisti tlakom. V 3. minúte poslal Mertel puk po Salijiho prihrávke tesne mimo bránky. Po ňom mohol skórovať Toman, ale sám pred Lipovským zlyhal. V 9. minúte však H. Ručkay získal puk, obkorčuľoval hosťujúcu bránku a strelou pomedzi betóny otvoril skóre zápasu.

Druhý gól mohol pridať Saliji, ten však ani na dvakrát sám pred Lipovským neuspel. V 12. minúte mohol za hostí vyrovnať Lažo, ale v presilovej hre Tomeka neprestrelil. Tridsaťdva sekúnd pred koncom prvej tretiny však domáci Drgoň nepochopiteľne stratil puk v obrannom pásme, toho sa zmocnil Pálffy, pred bránkou našiel úplne voľného Školiaka, ktorý v pohode vyrovnal.

Skalica povzbudená vyrovnávajúcim gólom začala útočne aj v druhej tretine, ale Beňa z dobrej pozície medzi kruhmi netrafil domácu bránku. V 24. minúte mohol skórovať aj Sloboda, ale toho Tomek vychytal. V 25. minúte pri prvej útočnej akcii domácich nedokázal Brňák z dvoch krokov do prázdnej bránky zasunúť puk po Nemcovej strele. Akcia pokračovala ďalej, puku sa zmocnil Toman a podobne ako v prvej tretine obkorčuľoval bránku a strelou pomedzi betóny opäť poslal Piešťany do vedenia.

Domáci však svojou nedisciplinovanosťou ponúkli Skalici výbornú šancu na vyrovannie, keď sa nechali zbytočne vylučovať. V 36. minúte sa na Tomeka rútil Sloboda, rozhodol sa však prihrať Lažovi a ten z vynikajúcej pozície trafil len domáceho brankára. A tak prišiel trest. V 38. minúze H. Ručkay zaviezol puk do útočného pásma a jeho tečovaná prihrávka sa dostala k Peškovi, ktorý strelou bekhendom ponad rameno brankára Lipovského zvyšoval už na 3:1.

Hneď na začiatku tretej tretiny mohol domácich definitívne upokojiť druhý útok, ale Peško nedokázal sám pred branárkom doraziť strelu H. Ručkaya. V 43. minúte však Stupka poslal do samostatného nájazdu Salijiho, ten bol však faulovaný a nariadené trestné strieľanie dokázal premeniť. Piešťany útočili aj naďalej. V prečíslení 2 na 1 Melichárek prihrával Šišovskému, ten však nedokázal prekonať ležiaceho Lipovského.

Poslednú veľkú šancu hostí mal v 46. minúte Beňa, po zmätkoch v domácej obrane však vo výbornej pozícii prestrelil. Piaty gól domácich pridal v 51. minúte Saliji, ku ktorému sa dostala Mertelova odrazená strela a definitívne rozhodol o osude zápasu. Skaličania v zostávajúcom čase nedokázali nájsť recept na domácu obranu a jediný zaujímavý moment prišiel v 59. minúte, keď domáci Hruška trafil pukom hlavného rozhodcu Lauffa, ktorý po zranení zápas nedopískal.

Roman Sýkora (asistent trénera Piešťan): "Odohrali sme veľmi dobrý zápas, podporený skvelými divákmi. V úvodnej tretine mala Skalica veľmi dobrý začiatok, nám možno v úvode trošku zväzovalo ruky vedomie, že pre niektorých to bolo prvé stretnutie v play-off. Veľmi nám pomohol úvodný gól, po ktorom sme sa upokojili. No a opäť, ako už niekoľkokrát v sezóne, sme inkasovali v záverečnej minúte úvodnej tretiny. Zápas sa rozhodol v druhej tretine, keď sme ustáli tlak a niekoľko presiloviek hostí a strelili dva dôležité góly. V záverečnej časti sme sa snažili pozorne brániť a podarilo sa nám výsledok ešte prikrášliť. Dnes by som chcel pochváliť výkon celého mužstva."

Martin Pešout (tréner Skalice): "Domáci dnes výborne bránili. O výsledku rozhodla druhá tretina. Najskôr sme domácich nepustili cez polovicu klziska a keď sa im to podarilo, tak strelili gól. Následne sme hrali takmer šesť minút presilovú hru, no neboli sme schopní skórovať. Naopak, domáci z ojedinelého brejku strelili ďalší gól. V záverečnej časti sme sa snažili výsledok zvrátiť, ale zlomovým momentom bolo trestné strieľanie, ktoré nasledovalo po našom tlaku. Z nášho pohľadu je dnešná prehra príliš krutá."