Košice prehrali doma s Myjavou, Žilina remizovala

(Autor: TASR)
SITA|9. mar 2013 o 16:51

Trenčín je po výhre v Ružomberku na druhom mieste tabuľky.

MFK Košice - Spartak Myjava 1:2 (0:1)

Góly: 54. U. Matič - 5. Sládek, 80. Kuračka, ŽK: 29. T. Bruško (Myjava), rozhodovali: Vlk - D. Hrčka, Petríček, 1682 divákov

Košice: Tofiloski - Ostojič, Kavka, P. Bašista, Sekulič - Hovančík, Peter Šinglár (77. Huk) - Viazanko (64. Gál-Andrezly), Bukata (60. Duda), U. Matič - O. Diaby

Myjava: Solnička - Siva, Častulín, Černáček, Kumančík - Kuračka, T. Marček, T. Bruško (84. Pelegríni), Šulek, Urgela (62. Kosík) - Sládek (90.+ Harsányi)

Na mokrom teréne rýchly gól Myjavy udal pečať prvému polčasu. Po chybnej rozohrávke domácich sa k lopte dostal Sládek a prekonal Tofiloského. Od tohto momentu prevzali opratu duelu do rúk Košičania a takmer celý čas sa hralo na polovici hostí. Zverenci Jána Kozáka to skúšali kombinačne aj streľbou, ale chýbala im väčšia účinnosť. Myjavčania sa v 39. min rútili do protiútoku zásluhou Sládeka, ale Bašista v poslednej chvíli zasiahol.

Hneď po prestávke mohli domáci vyrovnať, no Kavkovu hlavičku po rohovom kope odvrátil z bránkovej čiary Černáček. Košice pokračovali v tlaku, v 54. min vyrovnal Matič. V 78. min mal k víťaznému gólu blízko Diaby, ale koncovka mu nevyšla. O dve minúty neskôr zakončil Kuračka únik Kumančíka a Myjava viedla 2:1. Domácich môže mrzieť najmä nepremenený pokutový kop v podaní Matiča v nadstavenom čase.

Ján Kozák st. (tréner Košíc): "Taký je futbal. Dalo sa očakávať, že nemôžeme stále vyhrávať. Rozhodla chvíľková chyba na začiatku zápasu, potom nás vyrovnanie stálo veľa síl. Dnes nám nebolo súdené vyhrať, hoci šancí sme si vypracovali dostatok. S výkonom som spokojný, chlapci bojovali. To je tá správna cesta, aj keď niekedy nevedie k trom bodom."

Ladislav Hudec (tréner Myjavy): "Musím svojim chlapcom zagratulovať za výkon, ktorý napokon priniesol aj víťazstvo. Rozmýšľať o tom, či zaslúžené, alebo nezaslúžené, je zbytočné. Hrá sa na góly, my sme dali dva. Naše víťazstvo v Košiciach, ktoré hrajú doma výborne, je peknou odmenou za predvedenú hru."

MFK Ružomberok - AS Trenčín 1:2 (1:0)

Góly: 14. Ďubek (z pok. kopu) - 51. Holúbek (z pok. kopu), 55. F. Kubík, ŽK: 82. Ďubek - 13. Volešák, rozhodovali: Pavlík - Bednár, Borsányi, 1860 divákov

Ružomberok: L. Zich - P. Maslo, Práznovský, Greššák, M. Jurkemik - M. Nagy (59. Zreľák) - L. Lupták (72. Serečin), Bielák, Ďubek, Š. Pekár (78. Almaský) - Mulumba Mukendi

Trenčín: Volešák - Čögley, Rodríguez da Silva, Bednárik, R. Mazáň - Baéz (88. William Alves de Oliveira) - P. Mazan (46. Lobotka), Holúbek, Štefánik, F. Kubík (80. Frimmel) - Fanendo Adi

Úvodnú fázu stretnutia bez vzruchu preťala 13. min. Hosťujúci brankár Volešák fauloval v šestnástke unikajúceho Ďubeka a nariadený pokutový kop kapitán MFK bezpečne premenil - 1:0. Vzápätí bol v dobrej pozícii Mukendi, ale zblízka trafil len trenčianskeho gólmana.

O pár sekúnd neskôr vytvorili domáci pred bránkou hostí "závar", agilný Mukendi však nepretlačil loptu do siete. V 21. min zahrmelo na druhej strane, no Fanendo Adi zahodil tutovku. O desať minút na to sa excelentným priamym kopom z 25 m prezentoval Bielák, hosťujúci gólman reflexívnym zákrokom vyrazil loptu.

Druhé dejstvo sa začalo sériou zaujímavých momentov. Najprv Volešák kryl krížny prízemný pokus Bieláka, následne striedajúci Lobotka z diaľky opečiatkoval ľavú žrď. V 50. min Jurkemik v pokutovom území fauloval Kubíka a Holúbek sa nemýlil z bieleho bodu - 1:1.

Domáci sa z úderu ešte ani nestačili otriasť a už inkasovali ďalší. V 55. min Štefánik našiel prihrávkou Kubíka, ten si poľahky poradil s Práznovským a umiestnenou strelou poslal svoj tím do vedenia. V 68. min Mukendiho hlavička z piatich metrov len tesne minula cieľ.

Ešte väčšiu príležitosť mali Liptáci v 84. min, keď s Práznovského prudkou hlavičkou mal Volešák plné ruky práce. V nadstavenom čase mohol vedenie Trenčanov ešte poistiť striedajúci De Oliveira, ale zblízka trafil len do brankára Zicha.

Ladislav Šimčo, tréner Ružomberka: "Hlavne v prvom polčase sme hrali zakríknuto a hlavne nezvládli sme vstup do druhej polovice. Zaplatili sme za dve individuálne chyby v rozpätí štyroch minút. Zvlášť Jurkemikova pred jedenástkou Trenčína bola školácka. Hráč v takýchto situáciách nemôže ísť vo vlastnej šestnástke do kĺzačky. V závere sme mali tri dobré možnosti, z ktorých aspoň jedna sa mohla ujať. Viac by zápasu slušala remíza."

Adrián Guľa, tréner Trenčína: "Diváci videli veľmi dobrý zápas. Moji zverenci odviedli dobrú robotu. To, že dokázali výsledok otočiť, svedčí o ich sile. Záver nemusel byť taký dramatický. Vo fázach, keď domáci hrali vabank, mohli sme definitívne rozhodnúť. No to je často naša slabšia stránka."

1. FC Tatran Prešov - MŠK Žilina 0:0

ŽK: 32. Brezinský, 81. Kolbas, 90. J. Novák, 90.+ J. Bartek - 35. Akakpo, 58. Majtán, rozhodovali: Vnuk - E. Weiss, Bóllo, 1780 divákov

Prešov: Jakub Diviš - J. Bartek, Krajník, Brezinský, Kolbas - P. Petráš - Papaj (72. Jakovlev), Peter Lipták (85. Kačala), M. Poliaček (69. L. Hruška) - J. Novák, M. Marcin

Žilina: Dúbravka - Piaček, S. Angelovič, Akakpo, Ricardo Nunes - Pečovský - Barčík (61. Pich), Škvarka, J. Mihalík (83. Mabouka) - Guba (61. Paur), Majtán

V prvom polčase sa hral medzišestnástkový futbal. Obe mužstvá sa len ťažko dostávali do šancí. Z tímu hostí to trikrát skúšal Angelovič, ale jeho strely leteli vedľa bránky. V 29. min prudkou z uhla vypálil Novák, ale Dúbravka sa nedal zaskočiť.

O štyri minúty spálil tutovku Piaček, keď z piatich metrov nenamieril presne. V 39. min sa pokúšal zmeniť nerozhodný stav domáci Poliaček, ale jeho projektil vyrazil Dúbravka.

V 55. min trafil Novák len do naručia Dúbravku a o chvíľu neskôr Marcinova strela letela nad bránku hostí. V 58. min to opäť skúšal Novák, ale jeho slabá strela letela vedľa žrde. Od tejto chvíle Žilinčania prebrali taktovku a v 62. min spálili tutovku, keď Angelovičovou strelu bravúrne zlikvidoval Diviš.

V 64. min nevyužil ďalšiu šancu Majtán, jeho nedôraznú hlavičku zlikvidoval Diviš. Stopercentnú tutovku zahodil v 74. min Mihalík, keď sám pred bránkou trafil len domáceho gólmana. V 77. min už diváci videli gól v bránke sieti, ale lopta len poskakovala na bránkovej čiare po strele Picha.

V závere zápasu spálili šance Majtán, Škvarka i Piaček. "Šošoni" si po druhopolčasovom výkone zaslúžili zo Šariša odviezť tri body, ale napokon získali len jeden za bezgólovú remízu.

Ladislav Totkovič, tréner Prešova: "Stretli sa mužstvá, ktoré po nevydarenej jarnej premiére potrebovali vyhrať. Nakoniec z toho bola remíza. Myslím si, že spravodlivá, keďže aj neschopnosť súpera streliť z vyložených šancí gól patrí k futbalu. Mojich zverencov musím pochváliť za bojovnosť a nasadenie. Možno ak by sa ujala v prvom polčase Nováková veľká šanca boli by sme sa radovali z víťazstva."

Štefan Tarkovič, tréner Žiliny: "Vyvrátili sme niektoré tvrdenia médií o tom, že nie sme psychicky dobre pripravení. Na takomto náročnom teréne sme dokonca hrali kombinačný futbal. V druhom polčase mali moji hráči jasne navrch. Lenže nevyužili veľké príležitosti, ktoré ich môžu ešte dlho mrzieť. Do Prešova sme prišli s jednoznačným cieľom vyhrať a na ihirsku to aj bolo vidieť."