Nitra porazila Trenčín, Skalica vyhrala v Piešťanoch

(Autor: SITA)
Sportnet|9. mar 2013 o 20:33

Po dvoch zápasoch vedie Nitra nad Trenčínom 2:0, Skalica vyrovnala s Piešťanmi na 1:1.

V sobotňajších druhých stretnutiach 1. kola štvrťfinále Slovnaft play-off slovenskej hokejovej Tipsport extraligy (hrá sa na 4 víťazstvá) sa z víťazstiev tešili HK Nitra a HK 36 Skalica.

Mužstvo spod Zobora vyhralo doma nad Duklou Trenčín 2:0 a vedie v sérii hranej na štyri víťazstvá už 2:0.

Nováčik najvyššej slovenskej súťaže z Piešťan utrpel vysokú prehru so Skalicou 1:4, séria je vyrovnaná 1:1. Tretie duely v týchto štvrťfinálových sériách sú na programe 12. marca v Trenčíne a Skalici.

HK Nitra - Dukla Trenčín 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

Góly: 56. Tománek (Stümpel), 60. Tománek. Rozhodovali: Kubuš, Gašparík, - Kacej, Zvrškovec, vylúčení: 5:5, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 3600 divákov.

/na zápasy: 2:0/

V druhom štvrťfinálovom stretnutí sa do prvej vážnejšej situácie dostal domáci Stümpel v 3. minúte, no miesto strely volil prihrávku na Pupáka, ktorá nevyšla. V 7. minúte vytvorili závar pred domácou bránou Trenčania, no Lelkeš, Sojčík ani Mikula úspešní neboli. V polovici prvej tretiny sa dostal do šance Otčenáš, no trafil iba nitrianskeho brankára Laca. Krátko na to bol v dobrej pozícii obranca hostí Bednár, no namieril vedľa brány Nitry.

V úvode druhej časti zápasu poslal Lelkeš puk pred nitriansku bránu Mikulovi, no Laco jeho strelu zikvidoval. Vzápätí predviedol Stümpel, že má oči aj na zadnej časti prilby, poslal ideálnu prihrávku Tománkovi, no ten sa v brejku napokon k zakončeniu nedostal. V polovici stretnutia našiel Podstavek prihrávkou spoza brány Piataka, no ten trafil iba brankára hostí.

V tretej tretine už Nitrania museli, vytvorili si optický tlak, ktorý vyvrcholili v 56. minúte, keď Stümpel poslal do šance Tománka a najlepší strelec základnej časti súťaže prekonal Nagya. V 58. minúte zachytil medzi kruhmi rozohrávku hostí, no brankára Trenčína neprestrelil. V závere hrali hostia bez brankára, no tento ťah im nevyšiel, pretože im vzal puk Tománek a uzavrel skóre na 2:0.

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): "Dnes to bol vyrovnaný zápas. Mali sme viac čistých šancí, v ktorých sme boli osamotení pred brankárom. To sú situácie, ktoré mužstvo stavajú na nohy alebo ho pošlú do kolien. V play-off často rozhodujú rôzne nepekné a tečované góly a nie také pekné ako v základnej časti."

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): "Znovu to bol vyrovnaný zápas so zlým koncom pre nás. Pri prvom góle Nitry podľa mňa došlo ku kontaktu hráča s našim brankárom. Je mi ľúto chlapcov, ktorí odviedli dobrú prácu. Chýbalo nám aj šťastie. Pokiaľ nedáme gól, nemôžme vyhrať."

ŠHK 37 Piešťany - HK 36 Skalica 1:4 (0:0, 1:3, 0:1)

Góly: 34. Melichárek - 27. Lažo, 32. Pálffy, 38. Kutálek, 55. Stieler. Rozhodovali: Jonák, Lokšík - Tvrdoň, Výleta, vylúčení: 3:3, navyše: Trška (Skalica) na 10 min za nešportové správanie, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. 3060 divákov.

/na zápasy: 1:1/

Stretnutie lepšie začali domáci a už v 3. min mohol Hruška otvoriť skóre, ale jeho pokusu spomedzi kruhov chýbali centimetre. V 8. min si Pálffy "vypýtal" faul, ale v následnej presilovej hre sa do prečíslenia dostali domáci a pred Salijim musel zachraňovať brankár Lipovský.

Podobne v oslabení mal najväčšiu šancu Skalice Holovič, ale sám pred Tomekom nedokázal piešťanského gólmana prekonať. V závere prvej tretiny Pálffyho tečovaná strela skončila nad bránou. Na začiatku druhej tretiny mohol skórovať hosťujúci Kudrna, ale jeho pokus brankár Tomek zneškodnil.

V 27. min domáci Brňák zbytočne stratil puk, ku ktorému sa dostal Lažo a z otočky trafil pomedzi betóny Tomeka. O päť minút neskôr viedli hostia už o dva góly, keď Pálffy dorazil puk za Tomekov chrbát po Lažovej strele.

Domáci však vzápätí znížili, keď Drgoň spätnou prihrávkou našiel pripraveného Melichárka. Potom mohol vyrovnať Saliji, ale jeho strelu zneškodnil pozorný skalický brankár. V závere druhej časti hry po vyhratom buly Šátek poslal puk Kutálkovi a ten strelou bez prípravy prekonal Tomeka.

Domáci sa v tretej tretine snažili o vyrovnanie, ale nedokázali si poradiť s pozornou skalickou defenzívou. Jednu z mála šancí nevyužil v 46. min Peško, ktorý po prihrávke od H. Ručkaya netrafil bránu. V 50. min sa na modrej čiare uvoľnil Saliji, ale zoči-voči Lipovskému sa nepresadil.

Gólovú bodku za zápasom dal v 55. min hosťujúci Stieler, ktorý sa zbavil dvoch brániacich Piešťancov a strelou ponad Tomekovo rameno stanovil konečnú podobu výsledku.

Milan Klement, tréner Piešťan: "Zápas sa zlomil v druhej tretine, keď sme po zbytočných chybách dvakrát inkasovali a už sa nám nepodarilo dostať sa do zápasu. Dnes sme mali viac šancí ako v prvom zápase, ale nedokázali sme ich využiť a to rozhodlo o našej prehre."

Martin Pešout , tréner Skalice: "Do zápasu sme vstupovali v neľahkej pozícii. Som rád, že vôľa po víťazstve bola dnes väčšia ako včera. Podarilo sa nám streliť prvý gól, vďaka ktorému sme sa dostali do pohody a kontrolovali sme dianie na ľade. V tretej tretine sme už domácich do ničoho vážneho nepustili a zaslúžene sme vyhrali."