Vláda podporila spoločnú kandidatúru s Poľskom

(Autor: Ilustračné - TASR/AP)
SITA|13. mar 2013 o 11:56

Vláda SR vyjadrila podporu spoločnej kandidatúre Slovenska a Poľska na usporiadanie zimných olympijskych hier v roku 2022.

BRATISLAVA. Slovenský olympijský výbor by mal do konca apríla vytvoriť národný prípravný Výbor pre kandidatúru na ZOH 2022, ktorých hlavným centrom by mal byť Krakov. Materiál Zimné olympijské hry 2022 Krakov - podpora spoločnej kandidatúry Slovenskej republiky a Poľskej republiky vláde predložilo ministerstvo školstva.

Celkové náklady na ZOH 2022 s centrom v Krakove sa predbežne odhadujú na približne dve miliardy dolárov, pričom ťažisko investícií má znášať Poľsko. Podľa doterajšej praxe Medzinárodný olympijský výbor (MOV) prispieva približne 40 percentami nákladov.

"Ak by Slovensko participovalo iba na alpských disciplínach, jeho finančný podiel na organizácii by nemal byť vysoký," konštatuje materiál. Predpokladaný podiel Slovenska vo financovaní kandidatúry by mal byť v pomere 2:8 alebo 3:7 celkových nákladov.

"Treba zdôrazniť, že podstatná časť finančných prostriedkov by mala byť investovaná do športovej infraštruktúry a napríklad výstavbou ďalších moderných zimných štadiónov by sa výrazne posilnili šance Slovenska aj v ďalšej kandidatúre na organizovanie majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji," uviedlo ministerstvo školstva. Ak by Krakov postúpil do užšieho výberu kandidátskych miest, na rokovanie vlády pôjde komplexný projekt organizačného zabezpečenia s kvantifikáciou požadovaných nákladov.

Súťaže v zjazdovom lyžovaní na ZOH 2022 by sa v prípade úspešnej kandidatúry mali uskutočniť v Jasnej. Stredisko je už prakticky pripravené a po menších úpravách sa v ňom môžu konať olympijské súťaže. V Jasnej však bude potrebné dobudovať ešte mužskú trať pre disciplíny zjazd a superobrovský slalom (super G) mužov. Problémom je doprava Liptovský Mikuláš - Jasná a najmä parkovanie v areáli, uvádza materiál. Poľská strana žiada od Slovenska aj organizovanie súťaží v akrobatickom lyžovaní, ktoré by mohli byť bez veľkých úprav vo Vysokých Tatrách.

Z hľadiska záujmu verejnosti by slovenská strana mala záujem aj o organizovanie hokejového turnaja. Súčasné znenie Olympijskej charty to však neumožňuje a všetko bude závisieť od toho, či MOV povolí výnimku. Problémom hokejového turnaja na Slovensku sú zimné štadióny v Poprade a v Liptovskom Mikuláši, ktoré už nie sú schopné ani rozsiahlej rekonštrukcie. Preto sa uvažuje pre obe mestá s výstavbou nových hokejových štadiónov s kapacitou najviac do 10-tisíc divákov.

Olympijská dedina pre 1700 - 1800 účastníkov na Slovensku by mohla byť s najväčšou pravdepodobnosťou v Liptovskom Mikuláši v priestoroch vojenskej akadémie. Ako alternatíva sa ponúka aj Poprad s projektom novobudovaného sídliska s privátnymi apartmánmi. "Túto otázku však bude treba posudzovať veľmi citlivo a racionálne, keďže vytváranie veľkého množstva centier môže znížiť šance spoločného poľsko–slovenského projektu. Alternatívne aj dočasnými montovanými stavbami," konštatuje materiál.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Vláda podporila spoločnú kandidatúru s Poľskom