AKTUALIZOVANÉ 15.44

Kuzminová v stíhačke pätnásta, triumfovala Soukalová

Gabriela Soukalová dokonale využila výhodu, ktorú si vo štvrtok vybojovala víťazstvom v šprinte.

Anastasia Kuzminová(Zdroj: TASR/AP)

CHANTY-MANSIJSK. V sobotňajších stíhacích pretekoch žien na 10 km v rámci finálového 9. kola Svetového pohára v biatlone v ruskom Chanty-Mansijsku obhájila svoje prvenstvo zo štvrtkového šprintu 23-ročná Češka Gabriela Soukalová.

Druhá skončila Ruska Oľga Viluchinová, tretia prišla do cieľa už istá celková víťazka SP a aj majiteľka malého krištáľového glóbusu za celkové prvenstvo v hodnotení tejto disciplíny Nórka Tora Bergerová.

Slovenská reprezentantka Anastasia Kuzminová nevyužila výhodnú pozíciu na štarte, keď vybiehala na trať ako piata s polminútovým odstupom za Soukalovou a skončila pätnásta.

Janka Gereková opäť zostala za bodovanou štyridsiatkou, obsadila 44. miesto.

Soukalová ťažila z bežeckého výkonu aj zo streľby

Gabriela Soukalová dokonale využila výhodu, ktorú si vo štvrtok vybojovala víťazstvom v šprinte. V hustom snežení minula terč na štyroch položkách iba dvakrát, k tomu pridala solídny bežecký výkon (9. najlepší čas) a bolo z toho jej druhé zlato v Chanty-Mansijsku, celkovo tretie v kariére.

Viluchinová za ňou zaostala o 7 sekúnd, Bergerová, ktorá štartovala až ako ôsma, bola o 14,8 sekundy pomalšia.

Pád, tretie miesto, slabšia streľba

Preteky sa pre Kuzminovú nezačali dobre. Už v prvom bežeckom okruhu mala pád a klesla z piatej na šiestu pozíciu. Keď však prvú streleckú položku v ľahu zvládla bez zaváhania, poskočila na tretie miesto.

Po druhej streľbe v ľahu však musela najskôr absolvovať dva trestné 150 m dlhé okruhy za rovnaký počet nezostrelených terčíkov a nielenže sa prepadla späť na piatu priečku, ale jej odstup za čelom peletónu narástol na 40 sekúnd.

Prvý a štvrtý výstrel jej išiel mimo čierny kruh aj na prvej stojke a kým si odpykala trest, vypadla z elitnej desiatky, bola dvanásta.

Streleckú dvojchybu urobila potom aj na poslednej streľbe a bolo definitívne po jej nádejách. Finišovala pätnásta o 1:42,5 min neskôr ako víťazná Soukalová.

Gereková si rovnako predĺžila trať o šesť trestných okruhov a prakticky sa ani raz na trati nedostala medzi najlepších štyridsať, ktoré získavajú v pretekoch body do celkovej klasifikácie SP. Za víťazkou zaostala o bezmála päť a pol minúty, skončila štyridsiata štvrtá.

Triumf Sumanna

Víťazom sobotňajších stíhacích pretekov mužov na 12,5 km v rámci finálového 9. kola Svetového pohára v biatlone v ruskom Chanty-Mansijsku sa stal 37-ročný Rakúšan Christoph Sumann. Druhý dobehol do cieľa Francúz Simon Fourcade, tretí jeho mladší brat a už dávnejšie istý celkový víťaz SP Martin.

Po pretekoch však mala robotu rozhodcovská jury. Na tretej streleckej položke totiž do terčov Čecha Michala Šlesingra omylom strieľal Nemec Andreas Birnbacher.

Kým český biatlonista mohol začať strieľať, ubehol dlhší čas. Do cieľa prišiel na siedmej pozícii. Arbitri mu po proteste českej výpravy odpočítali z dosiahnutého výsledného času 25 sekúnd a tým sa Šlesingr posunul na bronzovú pozíciu a Martin Fourcade vypadol z pódia pre medailistov.

Vzápätí proti tomuto rezultátu podala protest francúzska výprava. Rozhodcovia napokon našli riešenie - Martinovi Fourcadeovi odrátali z času 8,6 s, tým spoločne s Michalom Šlesingrom dosiahli na desatinu sekundy rovnaký čas a spoločne obsadili tretí stupienok.

Najlepší výsledok v sezóne dosiahol Slovák Pavol Hurajt, ktorý finišoval na 23. pozícii. Matej Kazár skončil dvadsiaty siedmy, Dušan Šimočko uzatváral bodovanú štyridsiatku. Prvýkrát v sezóne boli traja slovenskí muži na bodovaných pozíciách.

Výsledky:

Stíhacie preteky žien na 10 km:

1. Gabriela Soukalová (ČR) 30:58,8 min (2 trestné okruhy), 2. Oľga Viluchinová (Rus.) +7,0 s (3), 3. Tora Bergerová (Nór.) +14,8 (2), 4. Marie Dorinová Habertová (Fr.) +21,6 (1), 5. Miriam Gössnerová (Nem.) +23,4 (3), 6. Laura Dahlmeierová (Nem.) +31,3 (1), ... 15. Anastasia Kuzminová +1:42,5 (6), 44. Janka Gereková (obe SR) +5:26,5 (6)

Poradie vo SP po 25 pretekoch z 26 naplánovaných: 1. Tora Bergerová (Nór.) 1233 bodov - už istá víťazka, 2. Darja Domračevová (Biel.) 906, 3. Andrea Henkelová (Nem.) 832, 4. Marie Dorinová Habertová (Fr.) 804, 5. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 800, 6. Anastasia Kuzminová 760, ... 24. Janka Gereková 367, 96. Martina Chrapánová (všetky SR) 6

Konečné poradie v hodnotení stíhacích pretekov (malý krištáľový glóbus): 1. Tora Bergerová (Nór.) 417 bodov, 2. Andrea Henkelová (Nem.) 279, 3. Marie Dorinová Habertová (Fr.) 277, 4. Olena Pidrušná (Ukr.) 265, 5. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 255, 6. Darja Domračevová (Biel.) 251, ... 11. Anastasia Kuzminová 222, 27. Janka Gereková (obe SR) 99

Stíhacie preteky mužov - Chanty-Mansijsk - sobota:

1. Christoph Sumann (Rak.) 34:47,9 min (0 trestných okruhov), 2. Simon Fourcade (Fr.) +35,7 s (0), 3. Martin Fourcade (Fr.) +40,4 (5) a Michal Šlesingr (ČR) +40,4 (3), 5. Dominik Landertinger (Rak.) +54,0 (3), 6. Carl Johan Bergman (Švéd.) +56,5 (0), ... 23. Pavol Hurajt +2:17,8 (2), 27. Matej Kazár +2:38,0 (2), 40. Dušan Šimočko (všetci SR) +3:42,9 (5)

Poradie vo SP po 25 pretekoch z 26 naplánovaných: 1. Martin Fourcade (Fr.) 1215 bodov - už istý víťaz, 2. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 779, 3. Jakov Fak (Slovin.) 694, 4. Andreas Birnbacher (Nem.) 677, 5. Jevgenij Usťugov (Rus.) 677, 6. Dominik Landertinger (Rak.) 661, ... 48. Matej Kazár 131, 69. Miroslav Matiaško 43, 74. Pavol Hurajt 34, 91. Dušan Šimočko (všetci SR) 9

Konečné poradie v hodnotení stíhacích pretekov (malý krištáľový glóbus): 1. Martin Fourcade (Fr.) 388 bodov, 2. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 287, 3. Anton Šipulin (Rus.) 247, 4. Fredrik Lindström (Švéd.) 240, 5. Dmitrij Malyško (Rus.) 231, 6. Dominik Landertinger (Rak.) 218, ... 44. Matej Kazár 50, 56. Pavol Hurajt 22, 79. Miroslav Matiaško 2, 82. Dušan Šimočko (všetci SR) 1