Sagan valcuje ďalej, v Belgicku opäť vyhral

Cez víkend vyhral Sagan slávnu belgickú klasiku Gent - Wevelgem, teraz prvú z troch etáp pretekov Tri dni De Panne. O víťazstvo bojoval do posledných metrov.

(Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Etapové preteky Tri dni De Panne na flámskych cestách sa začali rovnako ako pred rokom. Triumfom Petra Sagana. Slovák pokračuje v zbieraní úspechov. Teraz zvíťazil v šprinte menšej skupiny.

Na páske o milimetre zdolal Arnauda Demara. Francúz je bývalý majster sveta do 23 rokov a výborný šprintér. Sagana v posledných metroch pred cieľom doťahoval. O tom že bol druhý rozhodovala až cieľová fotografia.

Demare mal dosť miesta

Sagan si vybojoval už siedme víťazstvo v tomto roku. Vďaka zisku desaťsekundového bonusu je aj lídrom celkového poradia.

Rozhodujúci krok k úspechu urobil slovenský cyklista osem kilometrov pred cieľom. Po krátkom nástupe rozdelil hlavnú skupinu. Zavesilo sa za neho deväť súperov. Sagan urobil v skupine najviac práce.

Súperi jazdili veľmi takticky. V šprinte však Sagan ukázal svoju rýchlosť.

Trochu však Francúza zatlačil ku krajnici. Jazdec nesmie skrížiť dráhu súpera. Za to nasleduje trest.

"Francúza som dobre nevidel. Možno som trochu zabočil doprava, ale nebol v tom úmyssel. Dúfam, že ma nebude viniť z niečoho neférového. Nechám to na rozhodcoch," vravel v cieli Sagan.

Komisári rozhodli, že Francúz mal dostatok miesta a súboj bol v rámci pravidiel.

"Víťazstvo ma potešilo. Viacero tímov ťahalo pelotón, preto bolo v závere ťažké ujsť, no mal som dosť síl," vravel Sagan v cieli. Potešilo ho, že v pretekoch konečne nepršalo. Dážď prenasledoval cyklistov už takmer dva týždne.

"Okrem víťazstva je to pre mňa aj výborný tréning. Pred nedeľňajším štartom sa cítim v skvelej forme."

11-krát na pódiu

Pripísal si už druhé víťazstvo v rade. V nedeľu zvíťazil na slávnej klasike Gent - Wevelgem.

V posledných týždňoch má Sagan fantastickú bilanciu.

Od 28. februára absolvoval 12 štartov. Z nich 4-krát zvíťazil a 3-krát bol druhý. Takúto bilanciu nemá za posledný mesiac nik. Aj preto je na prvom mieste svetového rebríčka UCI.

Celkovo stál na pódiu v tejto sezóne už jedenásťkrát. Vlani za celý rok vyhral šestnásť pretekov.

Cyklisti jazdia etapové preteky De Panne - Koiksijde ako prípravu na Okolo Flámska. A Sagan potvrdzuje, že v nedeľu bude najväčším favoritom na víťazstvo.

Výsledky

1. etapa (Middelkerke - Zottegem, 199,8 km):

1. Peter Sagan (SVK/Cannondale) 5:00:27 h., 2. Arnaud Demare (Fr./FDJ), 3. Alexander Kristoff (Nór./Kaťuša), 4. Sylvain Chavanel (Fr./Omega Pharma-Quick Step), 5. Oscar Gatto (Tal./Vini Fantini-Selle Italia), 6. Niki Terpstra (Hol./Omega Pharma-Quick Step), 7. Maxime Vantomme (Bel./Crelan-Euphony), 8. Jerome Cousin (Fr./ Europcar), 9. Davide Cimolai (Tal./Lampre-Merida), 10. Johan Le Bon (Fr./FDJ) všetci rovnaký čas ako víťaz

Priebežné poradie jazdcov po 1. etape:

1. Peter Sagan 5:00:17 h, 2. Arnaud Demare +4 s, 3. Alexander Kristoff +6 s, 4. Sylvain Chavanel, 5. Oscar Gatto, 6. Niki Terpstra všetci +10 s