Košice uspeli v Nitre po nájazdoch a doma budú mať mečbal

Košičania vedú v sérii hranej na štyri víťazstvá už 3:1 a doma budú mať mečbal na postup do finále.

Radosť hráčov Košíc po vyrovnávajúcom góle v prvej tretine vo štvrtom zápase semifinále play-off v Nitre.(Zdroj: TASR)

NITRA. Až samostatné nájazdy rozhodli o osude piatkového štvrtého zápasu semifinále Slovnaft play-off hokejovej Tipsport extraligy medzi HK Nitra a HC Košice, úspešní v nich boli hostia.

Jediný a zároveň rozhodujúci samostatný nájazd premenil Spilar, keď v riadnom hracom čase i po predĺžení bol stav 2:2.

Piaty duel v Košiciach sa uskutoční v nedeľu 31. marca.

Semifinále extraligy

HK Nitra - HC Košice 2:3 po s. nájazdoch (1:1, 1:0, 0:1 - 0:0, 0:1)
stav série: 1:3

Góly: 10. Ordzovenský (Mašlonka), 26. T. Chrenko (Podstavek, Nádašdi) - 2. Jokeľ (Marek Slovák, Šeda), 56. Pašek (R. Jenčík, Marcel Haščák), rohodujúci sam. nájazd: Spilar

Vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Orolín - Gajan, Tvrdoň, 3600 divákov

Nitra: J. Hollý - P. König, M. Bača, Vantroba, Trefný, Nádašdi, Rais, Vosátko, Ordzovenský - R. Tománek, Stümpel, Pupák - Kmeč, Jokila, Kadura - Mašlonka, Hamrák, Hrnka - Lukáš Novák, T. Chrenko, Podstavek

Košice: Hylák - Cebák, Štrbák, M. Takáč, Šeda, Martin Chovan, Macejko, Michal Novák, Deyl - Marcel Haščák, Pašek, R. Jenčík - O. Gmitter, T. Marcinko, Spilar - Š. Novotný, Marek Slovák, Jokeľ - Matis, Mlynarovič, P. Svitana

Ani vo štvrtom zápase semifinálovej série dlho nevydržalo bezgólové skóre. V 2. min Slovák obišiel nitriansku bránku, posunul puk Jokeľovi a na jeho strelu nestihol Hollý zareagovať.

Búrlivá kulisa hnala vpred domácich a tí sa vyrovnania dočkali v 10. min krátko po skončení presilovky.

Od modrej čiary vystrelil obranca Odrzovenský a na jeho pokus bol Hylák prikrátky - 1:1. V 17. min mal dobrú príležitosť Hamrák, medzi kruhmi však protiútok domácich nezakončil presne.

V druhej tretine mali viac z hry domáci. Ich prevahu potvrdil v 25. min Chrenko, ktorý zužitkoval výbornú prihrávku Podstavka spoza bránky a Nitra viedla 2:1. Už o minútu však mohli hostia vyrovnať. Po dobrej práci Gmittera neuspel Mlynarovič.

V ďalšom priebehu druhej časti nechýbala bojovnosť, no dominovali pozorné obrany. V 37. min boli blízko ku gólu domáci hráči. Po individuálnej akcii Hrnku zakončoval Ordzovenský, no Hylák stihol dobre zasiahnuť.

Tretia tretina sa začala dvoma veľkými, no nepremenenými šancami. Najskôr v samostatnom úniku neuspel domáci Tománek a v protiútoku Jenčíkov pokus zmaril brankár Hollý.

Hostia sa vyrovnania dočkali v 56. min. Obrana domácich nepokryla pred bránkou Pašeka a ten pohotovo prestrelil Hollého.

Za stavu 2:2 nasledovalo predĺženie. V ňom mali viac z hry domáci hokejisti, no neskórovali. V samostatných nájazdoch sa presadil iba Košičan Spilar a hostia po dvojzápase v Nitre vedú 3:1 v sérii.

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Začali sme zle, vlastnou aktivitou sme však skóre otočili. V závere tretej tretiny sme inkasovali vyrovnávajúci gól a hoci sme sa ešte snažili o tlak, už sme si nedokázali vytvoriť šancu. V nájazdoch som veril brankárovi Lacovi, no nevyšlo to."

Milan Staš, tréner Košíc: "Nevyužili sme psychickú výhodu po strelení prvého gólu, no hrali sme trpezlivo a v poslednej tretine sme zvýšili tempo. V samostatných nájazdoch som mal šťastnú ruku na hráčov."