Futsalisti prehrali s Azerbajdžanom, postúpili do baráže

Slováci ako najlepší tím z tretej priečky si zahrajú v play off.

(Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Slovenská futsalová reprezentácia sa z 2. skupiny kvalifikácie ME 2014 prebojovala do septembrovej baráže, v ktorej bude mať ďalší pokus o jej premiérový prienik na šampionát.

Po stredajšej deľbe bodov s Bosnou a Hercegovinou (4:4) a následnej výhre 4:3 nad Nórskom zverenci trénera Jána Janíka prehrali v sobotňajšom záverečnom vystúpení na miniturnaji v bratislavskej HANT Aréne s favorizovaným Azerbajdžanom 1:2 a v tabuľke skupiny obsadili tretiu priečku.

Priamo na ME (28. januára - 8. februára 2014 v Antverpách) postúpil Azerbajdžan, z druhého miesta ide do baráže Bosna a Slováci ako najlepší tím z tretej priečky si tiež zahrajú v play off.

V termíne 17. a 24. septembra sa predstavia v dvojzápasovej baráži, z ktorej postúpia na šampionát zvyšné štyri tímy.

Priamo na finálový turnaj ME do Belgicka postúpilo sedem víťazov skupín. Tucet účastníkov šampionátu uzavrú usporiadajúci Belgičania.

Výsledky - 2. skupina:

Azerbajdžan - Slovensko 2:1 (0:1)

Góly: 39. Biro Jade, 39. Mammadkarimov - 12. Bahna. Rozhodovali: Lemal (Belg.) a Kinov (Bul.), ŽK: Biro Jade, Mammadkarimov - Mikita, Drahovský, ČK: 32. Mikita (SR)

Azerbajdžan: Buranello - Felipe, Edu, Biro Jade, Alves - Hadžijev, Alakbarov, Farajzade, Farzalijev, Mammadkarimov, Borisov, Gambarov, Dantas (Zamanov)

Slovensko: Gašparovič - Rafaj, Kozár, Mikita, Haľko - Rick, Brunovský, Drahovský, Fehérvári, Kyjovský, Bahna, Bartošek (Repa, Rejžek)

Azerbajdžanu na udržanie vedúcej pozície stačil aj nerozhodný výsledok s usporiadateľom miniturnaja. V prípade triumfu by však Slováci súpera z prvého koša v tabuľke preskočili. Loptu mali od úvodných minút viac v moci Azerbajdžanci, no Slováci hnaní vpred hlasivkami fanúšikov v solídne zaplnenej hale im boli minimálne vyrovnanými partnermi.

Po úspešne zrealizovanom brejku v podaní Bahnu dokonca otvorili v 12. minúte skóre - 0:1. O dve minúty kapitán Azerbajdžanu Borisov namieril len do žrde, ale inak spoľahlivá defenzíva slovenského tímu nepúšťala súpera do žiadnych vyložených šancí.

Po zmene strán sa Janíkov tím neuspokojil s vedením a pokúšal sa ho zvýrazniť, keď v 26. minúte Mikitovu delovku vyškriabal Buranello. Od 28. minúty začali hrať Azerbajdžanci power play bez brankára, no dostali sa iba k obliehaniu súperovej brány a k žiadnej vážnejšej strele. Vyrovnať sa im nepodarilo ani počas dvojminútovej presilovky po vylúčení Mikitu.

Power play pokračovala a napokon ju využil Biro Jade, keď 104 sekúnd pred koncom prestrelil Gašparoviča a v tej chvíli posunul svoj tím na šampionát. O 24 sekúnd neskôr pri power play slovenského tímu poslal Azerbajdžan do vedenia Mammadkarimov - 2:1. Slováci odvolali brankára Gašparoviča, lebo si mohli dovoliť aj prehrať, no nanajvýš o gól. Do baráže tak postúpili z tretej priečky.

Ján Janík (tréner SR): "Dnes to bola veľká propagácia futsalu a postúpili sme do baráže, hoci sme boli blízko priameho postupu. Verím, že v baráži budeme odmenení za výkony, ktoré chlapci predviedli. V závere som mal informácie z lavičky o tom, že remíza sa rovná prehre o gól, neriskovali sme, keď sme sa pokúsili o power-play. Proti silným súperom sa vieme dopracovať k veľkým výkonom, poznám mojich chlapcov a verím že v septembri zvládneme baráž."

Mário Gašparovič (brankár SR): "Úlohu sme splnili - sme v baráži, hoci aj trošku sklamaní... Boli sme kúsok od veľkého úspechu. Uhrali sme oslabenie troch proti piatim, ale v závere sa súper presadil. Nikdy som nezažil takúto atmosféru. Ani vo futsalových krajinách som nezažil nič podobné, tisnú sa mi slzy do očí."