Rekord v behu Devín - Bratislava odolal

(Autor: SITA)
Sportnet|7. apr 2013 o 12:53

V slovenskom národnom behu zvíťazili bežci z Maďarska.

BRATISLAVA. Najstaršie slovenské športové podujatie s rokom zrodu 1921 stále nemá v galérii víťaza z africkej bežeckej mekky. Z Devína do centra Bratislavy v nedeľu dobehol ako prvý už tretí raz za sebou Maďar – na dva triumfy Alberta Minczéra nadviazal Barnabás Bene.

Maďarský manažér Zsolt Benedik síce organizátorom nášho národného behu avizoval dvoch kenských vytrvalcov, ale napokon na 66. ročník poslal dvoch krajanov, a aj tí stačili na konkurenciu.

Z nich bol vo finiši o sekundu rýchlejší 26-ročný Bene, bývalý dvojnásobný juniorský európsky šampión v krose.

Zo zadu na čelo

Pri neúčasti zranenej päťnásobnej víťazky Kataríny Berešovej mala aj ženská kategória premiérovo maďarskú víťazku: Anissu Zsófiu Badisovú.

„Nezaradili ma do elitného koridoru, a tak som sa sprvu musela predierať zástupmi bežcov a bežkýň,“ ťažkala si v cieli s úsmevom. Na desiatom kilometri predbehla Slovenku Petru Fašungovú a vyhrala nad ňou o deväť sekúnd.

Ambiciózna 22-ročná prievidzská rodáčka v drese banskobystrickej Dukly bola nabrúsená dlho po dobehu.

„Bežala som si po víťazstvo, vôbec som netušila, že Maďarka je za mnou. Ja sama, ona s parťákom. Spamätala som sa, až keď som ju zbadala pred sebou. Prehodila som rýchlosť, stiahla stratu, ale to už nestačilo. Ona dobehla mŕtva a ja na...,“ uľavila si pred časom nádejná futbalová reprezentantka, ktorá dnes sníva o maratóne a o – olympijskom Riu de Janeiro 2016.

Relax po blázinci

Na trati sa objavila aj Zuzana Nováčková, devínska víťazka z rokov 2005 a 2009, ale behá už len rekreačne. Podobne víťaz z rokov 1996 a 2001 Marcel Matanin.

„Skvelý relax po blázinci spred dvoch týždňov,“ pochvaľoval si olympionik z Atén 2004, už druhý rok športový riaditeľ bratislavského maratónu.

„Šéf mi povedal, že ak nezabehnem pod 40 minút, mám vypratať kanceláriu – zvládol som to, nemusím.“ A ten je kde? pýtame sa. Ukázal dozadu. Aj Jozef Pukalovič šiel príkladom a únavu zhadzoval behom.

Na necelých dvanásť kilometrov si trúfli mnohí z tých, pre ktorých pohyb je súčasťou životného štýlu. Aj tréner a najnovšie športový riaditeľ kanoistického zväzu Filip Petrla.

Alebo známy futbalový agent Juraj Vengloš, mladší syn prvého trénera slovenskej reprezentácie – inšpirovaný pôvabnou lanskou premiérou.

Bežali milionári aj politici

Najrenomovanejším z početnej skupiny triatlonistov bol bývalý český majster Európy Filip Ospalý, ktorý si do Bratislavy odskočil v rámci prípravy na jesenné ironmanské vrcholy.

„Aby som bol úprimný, bolo to východisko z núdze, lebo žiadny z českých behov mi nepasoval do termínovky, ale som veľmi rád, že som prišiel: výborná organizácia a žičlivá atmosféra,“ vravel.

Dobehol hneď za dvojicou Maďarov. A za ním najrýchlejší Slovák, 22-ročná bardejovská nádej Tibor Sahajda. Národný beh prilákal celebrity aj z iných ako športových sfér. Na štartovej listine figurovali dokonca aj bohatí finančníci Ivan Jakabovič, Michal Holík, Mario Hoffmann a z politikov napríklad europoslankyňa Monika Flašíková- Beňová.

Na podujatie sa prihlásilo 6325 účastníkov, na štart ich však podľa výsledkových protokolov nastúpilo „len“ 5191, takže napriek očakávaniam lanský účastnícky rekord (5272) tesne odolal.

výsledky 65. ročníka Devín - Bratislava

muži: 1. Barnabás Bene (Maď.) 35:05, 2. Sándor Szabó (Maď.) 35:06, 3. Filip Ospalý (ČR) 36:00, 4. Tibor Sahajda (SR) 36:15, 5. Lukáš Hýl (SR) 36:33

ženy: 1. Anissa Zsófia Badisová (Maď.) 41:22 min, 2. Petra Fašungová (SR) 41:31, 3. Ľubomíra Maníková (SR) 42:57, 4. Tunde Szabóová (Maď.) 43:28, 5. Janka Menkynová (SR) 44:57