Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Slováci zdolali Lotyšsko 27:25

Slováci zakončia boje v kvalifikácii júnovými zápasmi s topfavoritmi skupiny - doma s Chorvátskom a v Maďarsku.

(Zdroj: ilustračné - Fotolia)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Hádzanári Slovenska vyhrali vo svojom štvrtom vystúpení v kvalifikácii ME 2014 v Považskej Bystrici nad Lotyšskom po veľkej dráme 27:25 a do tabuľky 4. skupiny si pripísali prvé dva body.

Zverenci trénera Petra Dávida sa na domácej palubovke dlho trápili a dvakrát v priebehu duelu prehrávali až šesťgólovým rozdielom.

Úlohu favorita potvrdili až v závere, keď po úspešných zákrokoch brankára Štochla otočili skóre a odplatili tak súperovi stredajšiu prehru 24:28 v Dobele.

Na januárový európsky šampionát v Dánsku postúpia z každej skupiny prví dvaja a najlepší tím z tretích miest.

Kvalifikácia ME 2014 hádzanárov - 4. skupina:

Slovensko - Lotyšsko 27:25 (12:14)

Zostava a góly SR: Štochl, Paul - Straňovský 8, Valo 4, Guzy, Kucharik, Mazák 4, T. Urban 1, Hruščák 2, Krok 3, Antl 4, Ďuriš 1, Slaninka, Polakovič - najviac gólov Lotyšska: Jurdžs 8, Krištopans a Pavlovičs po 5. Rozhodovali: Samuelsen, Hansen (obaja Faer. ostr.), vylúčenia: 3:2, ČK: 60. Antl, 7m hody: 0 - 3/3, 1400 divákov (vypredané).

Slováci odštartovali aktívne, skóre otvoril Straňovský a aj vďaka pozornej defenzíve a štyrom zákrokom gólmana Štochla viedli po piatich minútach 3:1. Potom ale prišli "hluché" chvíle favorita, čo súper dokonale využil a otočil na 4:3 vo svoj prospech. Domáci takmer desať minút nedokázali skórovať a ich trápenie v útoku pokračovalo takmer počas celého prvého polčasu. Na druhej strane sa presadzoval strelecky disponovaný Jurdžs a po jeho štvrtom presnom zásahu si za stavu 6:9 kouč Dávid zobral oddychový čas. Náskok Lotyšov ale narastal a v 27. minúte už viedli o šesť gólov - na tabuli svietilo hrozivých 8:14. Až príchod Kroka krízu Slovákov otupil a štyri vydarené útoky za sebou na konci prvého dejstva znamenali zníženie manka na 12:14.

Gólová šnúra domácich pokračovala aj po zmene strán a Mazák zariadil v 32. minúte vyrovnanie na 14:14. Psychickú výhodu ale slovenskí hádzanári nezužitkovali - viacero technických chýb, nemohúcnosť v ofenzíve a zákroky striedajúceho brankári hostí Tihanovsa znamenali v 39. minúte opäť šesťgólový náskok Lotyšska 21:15. Kapitán Štochl potom "stiahol roletu" a ponúkol Slovákom ešte šancu na zvrat, čo domáci pretavili po úspešnej sérii do kontaktného gólu na 20:21 v 44. minúte. Valo sedem minút pred koncom vyrovnal na 24:24 a v 56. minúte po strele Antla Slováci po dlhom čase opäť viedli - 26:25. V dramatickej koncovke si domáci už tesný náskok postrážili a po veľkom boji vydolovali svoje prvé body v kvalifikácii.

Peter Dávid, tréner SR: "Otočili sme prehratý zápas. Spadol mi veľký kameň zo srdca a som šťastný, že chlapci to počas celého duelu nevzdávali a dokázali vybojovať víťazstvo. Bolo vidieť, že po prehre v Lotyšsku sme si príliš neverili, ale skúsení hráči to v závere zobrali do rúk. Napokon rozhodla v rozhodujúcich momentoch obrana na čele so skvelým Rišom Štochlom."