Pondelok, 27. máj , 2019
AKTUALIZOVANÉ 21.14

Zvolen vyhral po dramatickom finiši aj druhé finále

Tretí duel série sa hrá vo štvrtok 11. apríla v Košiciach.

Košický krídelník Gabriel Spilar (vpravo) a obranca Zvolena Jaroslav Hertl.Košický krídelník Gabriel Spilar (vpravo) a obranca Zvolena Jaroslav Hertl.(Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Hokejisti HKm Zvolen vedú vo finálovej sérii Slovnaft play-off Tipsport extraligy nad hráčmi HC Košice 2:0. Zvolenčania zvládli oba domáce stretnutia, v pondelok zdolali súpera z východu Slovenska 2:1.

Podobne ako v nedeľu (2:1 po sam. nájazdoch) sa hral pod Pustým hradom zápas, v ktorom dominovali obrany nad útokmi.

Skóre otvoril v 47. min Jaroslav Kalla. Oceliarom v závere nevyšla dlhá presilovka o dvoch hráčov, v ktorej inkasovali z hokejky Kamila Brabenca.

V dramatických posledných sekundách znížil Marcel Haščák, ale hosťom sa už nepodarilo vyrovnať.

Aj po pondelku platí, že Košice v tejto sezóne ešte vo Zvolene nezvíťazili. V ôsmom vzájomnom súboji oboch finalistov v tomto súťažnom ročníku si víťaz základnej časti pripísal už siedmy triumf.

Tipsport extraliga 2012/2013 - finále Slovnaft play-off - druhý zápas (hrá sa na 4 víťazstvá):

HKm Zvolen - HC Košice 2:1 (0:0, 0:0, 2:1)

Góly: 47. Kalla (Ľ. Zuzin, M. Jurík), 59. Brabenec (L. Čierny) - 60. Marcel Haščák

Vylúčení: 5:3 na 2 min, navyše: 58. Hraško (Zvolen) 10 min nešp. správanie, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Baluška, D. Konc - Šefčík, M. Valach, 4921 divákov

Zvolen: Šimko - L. Čierny, Juraško, Novajovský, J. Mucha, Hraško, Hertl, Pichnarčík - P. Zuzin, Brabenec, Podkonický - Škvaridlo, L. Jurík, Michal Chovan - Čurilla, M. Jurík, Kalla - Puliš, Mahdalík, Martin Ďaloga

Košice: Hylák - Cebák, Štrbák. Kolba, Šeda, Martin Chovan, Takáč, M. Novák - Spilar, Marcinko, Jokeľ - Marcel Haščák, D. Pašek, Jenčík - Š. Novotný, Marek Slovák, T. Hričina - P. Svitana, Mlynarovič, Matis

Obaja finalisti začali opatrne, v prvých minútach nebolo veľa vzruchu pred bránkami. V 5. min Hričina v dobrej pozícii pálil nad, vzäpätí išiel na trestnú lavicu jeho spoluhráč Slovák. Zvolenčania sa však v prvej presilovke veľmi nevyznamenali, ani raz nevystrelili na Hyláka. V ďalších fázach boli Košičania lepším tímom, pri ich atakoch bola obrana HKm v neustálej permanencii. V 10. min mohol otvoriť skóre Spilar, na dvakrát

však neprekonal Šimka. Onedlho výborný zvolenský gólman reflexívne zasiahol betónom pri nebezpečnom pokuse Novotného. V závere tretiny zasa mohol predviesť svoje kvality jeho náprotivok. Najskôr pri nádejnom pokuse Škvaridla z pravého kruhu a potom pri strele Hraška, ktorý osamotený pálil pod brvno z medzikružia. Pol minúty pred sirénou dorážal Marcinko tesne vedľa pravej žŕdky odkrytej zvolenskej bránky.

V prostrednej časti Zvolenčania pridali v agresivite a hneď sa to prejavilo aj v zlepšení ich ofenzívy. V 22. min Chovan nohou tečoval Novajovského strelu od modrej a puk len tesne minul košickú bránku. Hylák sa potom musel poriadne natiahnuť po strele Čurillu.

Neuspel ani Podkonický, ktorý to počas presilovky domácich skúšal strelou medzi Hylákove betóny. Domáci ešte chvíľu pokračovali v tlaku, karta sa však začala obracať. V 29. min Jokeľ v čistej šanci po Spilarovej prihrávke netrafil puk, o dve minúty neskôr počas košickej presilovky

"zluftoval“ v ďalšej výbornej streleckej pozícii Haščák. V následnom závare obrana Zvolena len s vypätím všetkých síl odvrátila pohromu. Najväčšiu domáci šancu spálil v 33. min Brabenec, keď z dvoch metrov trafil pravú žŕdku svätyne východniarov. V 38. min zaujala parádna kombinácia hostí, na ktorej konci Haščák neprestrelil pozorného Šimka.

Začiatok tretej tretiny bol o márnom dobýjaní obidvoch bránok, s pribúdajúcim časom sa hral čoraz urputnejší hokej. Gólu sa diváci predsa len dočkali. V 47. min Kalla obkorčuľoval bránku a na dvakrát

prehodil ležiaceho Hyláka. V 50. min sa Kallovi takmer podaril ten istý kúsok, tentoraz však bekhendom mieril iba do košického brankára. Domáci kontrolovali hru a boli aktívnejším tímom, nepúšťali súpera do tlaku. Dve

a pol minúty pred koncom však išiel na trestnú lavicu Hertl a vzápätí aj ďalší Zvolenčan Hraško na dve plus desať minút za hodenie hokejky. Dve minúty a sedem sekúnd pred koncom tak hrali hostia presilovku 5:3. Brabenec v tomto dvojnásobnom oslabení prekorčuľoval ihrisko a zasunul puk za Hyláka. Šokovaní Košičania potom dobýjali

Šimkovu bránku, 28 sekúnd pred koncom znížil Haščák. Nasledoval obrovský závar a čistá šanca Jenčíka, ktorý neprehodil ležiacich Zvolenčanov. Tí si už dôležité druhé víťazstvo v sérii udržali.

Peter Mikula, tréner Zvolena (zdroj: RTVS): "Taký hektický záver som ešte nezažil. Košice sa do toho dobre obuli, v prvej tretine mali viac z hry a boli agresívnejšie. Potom sme to ale otočili, dali sme exkluzívny gól v oslabení o dvoch hráčov. Podľa mňa je to stále 50:50."

Milan Staš, tréner Košíc (zdroj: RTVS): "Celý zápas sme hrali dobrý hokej a vytvorili sme si aj šance. Ale produktivita nebola žiadna. Nezvládli sme záver a presilovku 5:3, hoci sme napokon gól dali. Musíme zlepšiť produktivitu, bez gólov sa nedá vyhrať."