Hossa strelil jediný gól zápasu, Gáborík 1+1

Gáborík prekonáva Niemiho.
Gáborík prekonáva Niemiho. (Autor: TASR/AP)
SITA|10. apr 2013 o 07:55

Slovenskí útočníci Hossa a Gáborík boli pri výhrach hviezdami svojich tímov.

NEW YORK. Až dvoch slovenských hokejistov vyhlásili za hviezdy utorňajších zápasov v zámorskej NHL. Honor najlepšieho hráča stretnutia si vyslúžil Marián Hossa, ktorý strelil jediný gól v dueli Chicaga na ľade Minnesoty. Pre 34-ročného krídelníka to bol presný zásah číslo 14 a celkovo 24. kanadský bod v tejto sezóne. Chicago vyhralo z ostatných šiestich zápasov piaty.

Marián Hossa pri góle zachytil nepresnú rozohrávku Claytona Stonera. "Bol som v správnej chvíli na správnom mieste. Niekedy pri hre treba využívať aj inštinkty. Krížna prihrávka bola silná, mal som čo robiť, aby som puk spracoval, aj keď mi prakticky pristál na čepeli. Skúsil som rýchle zakončenie a vyšlo to," popísal rozhodujúci moment zápasu Hossa, pre ktorého to bol prvý presný zásah od 16. marca. Brankár Blackhawks Ray Emery vychytal dve čisté kontá v posledných troch dueloch. Tentoraz potreboval na nulu 20 zákrokov. Michal Handzuš odohral v drese Chicaga takmer 14 minút.

Gáborík druhou hviezdou

Druhou hviezdou merania síl medzi Columbusom a San Jose (4:0) sa stal domáci kanonier Marián Gáborík. Trenčiansky rodák obohatil individuálne štatistiky o jeden gól a jednu asistenciu. Gáborík má v štyroch zápasoch v drese Columbusu po výmene z New York Rangers bilanciu dva góly a tri asistencie. Blue Jackets stále živia šancu dostať sa do play-off, za ôsmym Detroitom zaostávajú o dva body. V utorok podal skvelý výkon brankár Sergej Bobrovskij, ktorý kryl 30 striel hráčov Sharks a vychytal štvrté čisté konto sezóny i kariéry.

"Podarilo sa nám dať štyri góly a mali sme skvelého brankára. Bolo veľmi dôležité, že sa nám podarilo otvoriť skóre. V porovnaní s predchádzajúcimi dvoma zápasmi, ktoré sme prehrali, sa nám podarilo dať do hry viac energie. Toto

víťazstvo by nám malo dodať sebadôveru," povedal Gáborík, ktorému sa darila hra s Arťomom Anisimovom. "Poznáme sa z Rangers. Ešte síce potrebujeme viac času, ale myslím si, že nám to ide dobre," doplnil Gáborík, ktorý si v zápase pripísal do štatistík dva plusové body a dva strelecké pokusy.

Ovečkin strelil už 26. gól sezóny

S blížiacim sa záverom sezóny sa stupňuje súboj o postup do play-off. Na diaľku o miestenku do vyraďovacej časti i prvenstvo v Juhovýchodnej divízii bojujú Washington a Winnipeg, ktorých delia dva body. Oba tímy v utorok vyhrali, Capitals uspeli na ľade Montrealu 3:2, Jets si doma poradili s Buffalom 4:1. Skvelú formu z posledných dní potvrdil Alexander Ovečkin, kapitán Washingtonu strelil už 26. gól ročníka.

Rus sa presadil šestnástykrát z posledných trinástich zápasov a je spoločne so Stevenom Stamkosom najlepším kanonierom NHL. "Získali sme ďalšie dva dôležité body. Zdolali sme tím, ktorý je v tabuľke vysoko. Dokázali sme, že vieme hrať so silnými mužstvami," uviedol Ovečkin. Winnipeg zdolal Buffalo vďaka trom gólom v druhej tretine. Pre Jets to bola druhá výhra po sérii piatich prehier. Sabres sa po prehre ešte viac vzdialila šanca na play-off. "Bol to pre nás veľmi dôležitý zápas a sme po ňom sklamaní," priznal obranca Christian Ehrhoff.

Višňovský s dvoma pluskami

Súboj rivalov z Atlantickej divízie New York Islanders a Philadelphie sa skončil víťazstvom domácich "ostrovanov" 4:1. Islanders sú so 44 bodmi na siedmom mieste v tabuľke Východnej konferencie, Flyers sa play-off vzďaľuje, momentálne naň strácajú päť bodov.

"Potrebujeme teraz vyhrať skoro každý zápas. Musíme sa dať dokopy ako tím. Vieme, že ešte môžeme niečo dokázať," tvrdil kapitán Claude Giroux. Ľubomír Višňovský z Islanders dosiahol dva plusové body, na ľade strávil 21 minút.

Tretia výhra v rade udržala v hre o postup do play-off aj Dallas. Bez Jaromíra Jágra či Brendena Morrowa zdolali Stars aj Los Angeles hadko 5:1. Dallasu vyšla tretia tretina, v ktorej strelili jeho hráči štyri góly. St. Louis si predĺžilo víťaznú sériu už na päť zápasov, v Nashville vyhralo 1:0. Rozhodujúci gól dal Alexander Steen.

Brian Elliott v bránke Blues neinkasoval ani v nedeľu v Detroite a celkovo už nevyťahoval puk zo siete 141 minút a 24 sekúnd. Dal si darček k utorkovým 28. narodeninám. Už piaty zápas v rade prehrala Ottawa, ktorá nestačila na Tampu Bay. O výhre Lightning 3:2 rozhodol v 55. min Steven Stamkos. Richard Pánik strávil na ľade takmer 10 minút. Pittsburgh zdolal Carolinu 5:3 a predčasne si zaistil titul v Atlantickej divízii.

New York Islanders - Philadelphia 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)

Góly: 16. Moulson (Boyes, Tavares), 38. Grabner (McDonald, Aucoin), 59. Moulson (Boyes), 59. Cizikas (Martin, McDonald) - 7. Voráček (Giroux, Timonen)

Carolina - Pittsburgh 3:5 (2:2, 0:0, 1:3)

Góly: 5. Corvo (J. Staal), 16. Sanguinetti (E. Staal), 42. Riley Nash (Ruutu, Larose) - 6. Bortuzzo (Dupuis, Adams), 14. Morrow (J. Jokinen, Dupuis), 50. Bennett (Adams, Glass), 50. Malkin (Iginla), 60. Dupuis

Columbus - San Jose 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

Góly: 9. Calvert (Atkinson, Letestu), 24. Wisniewski (Aucoin, MacKenzie), 26. Johansen (GÁBORÍK, Prospal), 48. GÁBORÍK (Anisimov, Johnson)

Montreal - Washington 2:3 (1:0, 0:2, 1:1)

Góly: 16. Eller (Prust, Galchenyuk), 57. Eller (Beaulieu, Galchenyuk) - 28. Ovečkin (Carlson, Bäckström), 30. Fehr (Oleksy, Hillen), 46. Hillen (M. Johansson, Bäckström)

Tampa Bay - Ottawa 3:2 (0:1, 2:0, 1:1)

Góly: 23. Labrie (Thompson, Crombeen), 25. Lecavalier (Purcell, St. Louis), 55. Stamkos (Lecavalier, St. Louis) - 15. Alfredsson (Turris), 41. Latendresse

Winnipeg - Buffalo 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)

Góly: 25. Wellwood (E. Kane), 31. Gagnon (Byfuglien), 40. Ladd (Little), 60. Wheeler - 45. Porter

Nashville - St. Louis 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

Gól: 37. Steen (Sobotka, Perron)

Minnesota - Chicago 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

Gól: 36. HOSSA

Dallas - Los Angeles 5:1 (1:1, 0:0, 4:0)

Góly: 12. Goligoski (Rome, Fiddler), 41. R. Whitney (Chiasson, Daley), 48. Fiddler (Robidas), 52. R. Whitney (Eriksson, Eakin), 54. Fiddler (Nystrom, Daley) - 2. Doughty (Kopitar, M. Richards)