AKTUALIZOVANÉ 19.47

Saganovi došli v Belgicku sily, skončil dvanásty

V stúpaní do cieľa sa slovenský cyklista pokúšal o nástup, došli mu však sily. Zvíťazil Španiel Moreno.

(Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Peter Sagan uzavrel prvú časť svojej sezóny na Valónskom šípe. Na slávnej klasike obsadil 12. priečku. Zvíťazil Španiel Daniel Moreno pred Kolumbijčanom Sergiom Henaom.

"Dohodli sme sa, že dostanem šancu. Je to najkrajší úspech mojej kariéry, vyhral som moje obľúbené preteky," cituje slová 31-ročného Moreno internetový portál eurosport.de.

Mur de Huy má dĺžku iba 1300 metrov, je však mimoriadne prudký. V najstrmších miestach má sklon 17 percent.

Dvadsať kilometrov po štarte 77. ročníka podujatia sa o únik pokúsila dvojica v zložení Pirmin Lang (IAM) a Gilles Devillers (Crelan-Euphony). Neskôr sa k nim pripojil Jurgen van Goolen (Accent Jobs-Wanty).

Pelotón vedený stajňou BMC ich však pohltil 46 kilometrov pred cieľom.

Rozhodovalo sa tak až v záverečnom ostrom stúpaní, kde sa spočiatku dobre držal aj Sagan, ktorý sa zavesil na galusku Gilberta, no v posledných stovkách metrov odpadol.

Rovnako sa vodilo aj Gilbertovi, ktorý finišoval 15., jeden z favoritov Tour de France Španiel Alberto Contador z tímu Team Saxo-Tinkoff obsadil so stratou 40 sekúnd 33. pozíciu.

"Kedže som v predchádzajúcich pretekoch na Amstel Gold dostal kŕče, rozhodli sme v tíme, že nebudeme ťahať. Dnes bolo opäť teplo a v záverečnom kopci som už akosi odišiel a jazdci predo mnou boli na tom lepšie ako ja. Pretekám už dlho, takže už prišla aj únava. Prvá časť klasík mi však sadla skvele, aj výsledkovo super vyšla, takže som spokojný s výkonmi i umiestneniami. Teraz si trochu oddýchnem a najbližšie sa predstavím v máji v zámorí na pretekoch Okolo Kalifornie," sprostredkoval slová Petra Sagana jeho manažér Jozef Korbel.

V nedeľu je na programe posledná klasika ardenského týždňa, Liege-Bastogne-Liege.

Sagan má teraz v súťažnom programe prestávku. V máji začne prípravu na Tour de France, kde obhajuje zelený dres pre najlepšieho šprintéra.

Najbližšie bude Sagan štartovať v polovici mája na pretekoch Okolo Kalifornie, potom sa predstaví na Okolo Švajčiarska a týždeň pred Tour de France bude obhajovať titul majstra Slovenska v cestných pretekoch.

Valónsky šíp, (Binche - Huy, 205 km):

1. Daniel Moreno (Šp./Katuša) 4:52:33 h, 2. Sergio Henao (Kol./Team Sky) +3, 3. Carlos Betancur (Kol./AG2R), 4. Daniel Martin (Ír./Garmin), 5. Michal Kwiatkowski (Poľ./Omega Pharma - Quick-Step) všetci rovnaký čas, 6. Joaquim Rodriguez (Šp./Katuša) +8, 7. Alejandro Valverde (Šp./Movistar), 8. Igor Anton (Šp./Euskaltel), 9. Bauke Mollema (Hol./Blanco), 10. Rinaldo Nocentini (Tal./AG2R), ... 12. Peter SAGAN (SR/Cannondale) všetci rovnaký čas