Graňák má ďalší titul, Dinamo obhájilo Gagarinov pohár

Dominik Graňák so spoluhráčmi.
Dominik Graňák so spoluhráčmi. (Autor: TASR)
TASR|17. apr 2013 o 17:44

Dominik Graňák asistoval pri druhom góle rozhodujúceho súboja s Traktorom Čeľabinsk.

MOSKVA. Hokejisti Dinama Moskva v stredu obhájili majstrovský titul v medzinárodnej KHL. Obhajca Gagarinovho pohára si v 6. finálovom zápase poradil s Traktorom Čeľabinsk 3:2 po predĺžení a v sérii triumfoval 4:2.

V drese víťazov sa z triumfu tešil aj slovenský reprezentačný obranca Dominik Graňák, ktorý si v stredu zapísal jednu asistenciu.

Rozhodnutie v predĺžení

Skóre stredajšieho stretnutia otvoril domáci tím, keď v 15. minúte využil presilovku Maxim Jakucenja, ktorý

doklepol puk za súperovho brankára.

V druhom dejstve sa dostalo k slovu Dinamo a v priebehu troch minút otočilo stav stretnutia. V 32. minúte český útočník Marek Kvapil naslepo prihral od mantinelu Sergejovi Soinovi a ten pred brankárom Michaelom Garnettom nezaváhal.

Už o necelé tri minúty mal v druhom presnom zásahu hostí prsty slovenský obranca Dominik Graňák, ktorý poslal prihrávku Iľjovi Gorochovovi, jeho strela prešla až ku Garnettovi a útočník Dmitrij Pestunov dorazil puk medzi tri žŕdky.

Desať minút pred koncom vyrovnal center Traktoru Petri Kontiola a poslal duel do predĺženia. O víťazstve hostí rozhodol v 66. minúte útočník Alexej Cvetkov.

Graňák najúspešnejším Slovákom

Dinamo obhájilo trofej z uplynulej sezóny a vyrovnalo sa tak AK Bars Kazaň, ktoré pohár získalo v sezónach 2008/09 a 2009/10.

Na ceste do finále zdolalo Dinamo vo štvrťfinále Západnej konferencie bratislavský Slovan 4:0 na zápasy, v semifinále uspelo s mestským konkurentom CSKA 4:1 a v konferenčnom finále vyradilo aj najväčšieho favorita SKA Petrohrad 4:2.

Dominik Graňák sa stal v päťročnej histórii KHL najúspešnejším slovenským hokejistom a už dvojnásobným držiteľom tejto trofeje. Pred ním ju získali Roman Kukumberg v sezóne 2009/2010 s AK Bars Kazaň a Tomáš Starosta v sezóne 2011/2012 so Salavatom Julajev Ufa.

Graňák bol zároveň prvým Slovákom, ktorý mohol pohár predstaviť fanúšikom na Slovensku.

So zbitými hráčmi

Dinamu sa podarilo obhájiť trofej napriek zdravotným problémom viacerých hráčov. Podľa asistenta trénera Harijsa Vitoliňša polovica hokejistov nastúpila so sebazaprením a mala veľké zdravotné problémy.

"Mnohí boli zbití. Možno aj polovica tímu bojovala s rôznymi zraneniami a zlomeninami. V šatni nie je nikto, kto by dokončil sezónu bez šrámov," uviedol Vitoliňš.

Za najužitočnejšieho hráča play-off vyhlásili brankára Dinama Alexandra Jeriomenka. Trofej si prevzal po skončení šiesteho finále v Čeľabinsku. Jeriomenko aj v tejto kategórii obhájil vlaňajšie prvenstvo.

Počas výluky v NHL nastupoval za Dinamo aj Alexander Ovečkin a má čiastočný podiel na zisku Gagarinovho pohára. "Šampióni. Na víťazstvo, chalani. Krásavci. Hurá," napísal Ovečkin na svojom konte na sociálnej sieti Twitter.

Finále play-off KHL - šiesty zápas (hralo sa na štyri víťazstvá):

Traktor Čeľabinsk - Dinamo Moskva 2:3 po predĺžení (1:0, 0:2, 1:0 - 0:1) - konečný výsledok série: 2:4, Dinamo získalo Gagarinov pohár

Góly: 15. Jakuceňa (Quint), 50. Kontiola (A. Kosticyn) - 32. Soin (Gorochov, Kvapil), 35. Pestunov (GRAŇÁK, Gorochov), 66. Cvetkov (Kokarev, Mosaľov)