AKTUALIZOVANÉ 23.19

Trnava s novým trénerom vyhrala, Slovan je bližšie k titulu

Slovan zdolal v súboji prvého s druhým Senicu 3:2 a v tabuľke má deväťbodový náskok.

Erik Grendel (vľavo) zo Slovana a holandský záložník Stef Wiljaars zo Senice.(Zdroj: TASR)
Zájazd na AC MILAN - AS RÍM za skvelú cenu 125€ >>

MFK Košice - FC ViOn Zlaté Moravce 0:2 (0:1)

Góly: 32. Hodek, 87. Orávik. Rozhodoval: Marhefka, ŽK: Viazanko - Candrák, Ondráš, Obročník, Furtado, Hodek, 1502 divákov

MFK Košice: Ružinský - Tóth, Kavka, Ostojič, Sekulič - Šinglár, Hovančík (46. Duda) - Viazanko, Matič, Gál-Andrezly (46. Bukata), K. Diaby

FC ViOn Zlaté Moravce: Kuciak - Škriniar (77. Furtado), Ondráš, Pintér - Bernáth (90. Mihálik), Hodek - Pavlenda, Obročník, Chren - Candrák (59. Mészáros), Orávik

V úvode stretnutia sa obidve mužstvá navzájom oťukávali a i preto prvá šanca prišla až v 13. minúte. Po kombinačnej akcii domácich zakončoval zvnútra šestnástky Gál-Andrezly, ale jeho zakončenie Kuciak bez problémov kryl. O dve minúty neskôr napriahol približne z dvadsiatich metrov Hovančík, ale brankár hostí sa poriadne natiahol a loptu poslal mimo brány.

Nevýrazní hostia udreli v 32. minúte, Bernáth vysunul do úniku Hodeka a ten prízemnou strelou prekonal Ružinského - 0:1. Domáci zvýšili útočnú aktivitu, no hlavička Karima Diabyho po centri Tótha skončila v 35. minúte iba v náručí Kuciaka. O päť minút neskôr preveril jeho pozornosť z priameho kopu Matič, stav sa však nezmenil.

Zlaté Moravce v druhom dejstve predovšetkým bránili a na polovici ihriska bol iba jediný hráč. Košičania márne búšili do zadných radov súpera, ktorý po zisku lopty okamžite hrozil rýchlymi protiútokmi.

V 74. minúte si po rohovom kope najvyššie vyskočil domáci Kavka, ale Kuciak reflexívne vytlačil jeho zakončenie hlavou na brvno. Domáci napriek ofenzívnej snahe nedokázali skórovať, naopak v 87. minúte inkasovali po strele Orávika druhý gól - 0:2.

Ján Kozák, tréner Košíc: "Odkedy som prišiel k mužstvu, tak prvý raz som sklamaný z jednej veci, ktorou je, že hráči neodovzdali na ihrisku maximum. Toto sa mi ešte s týmito chlapcami nestalo. Je to vážne memento do ďalšej práce. Niektorí hráči sú už myšlienkami preč, vidia sa v inom mužstve. Musím k tomu zaujať stanovisko a tí hráči si už do lopty nekopnú."

Juraj Jarábek, tréner ViOn-u: "Boli sme si vedomí sily Košíc, pretože hrajú veľmi dobrý futbal. Myslím si, že sme sa na nich dobre pripravili, zariskovali sme a hrali na troch obrancov a do gólu nám to celkom vychádzalo. Po ňom chlapci trochu poľavili, Košice boli lepšie, kombinačnejšie. Podržal nás brankár Kuciak. Nechceli sme otvárať hru, keďže sme vedeli, že majú dobrú prechodovú fázu. Druhý polčas chlapci bojovali a musím ich pochváliť za to, že na ihrisku nechali srdiečko. V závere nám ešte vyšla kontra."

Slovan Bratislava - FK Senica 3:2 (0:0)

Góly: 57. Kladrubský, 69. Peltier, 73. Grendel - 72. a 81. Blackburn. Rozhodoval: Chmura - Weiss, Chládek, ŽK: Putnocký, Milinkovič, Kopúnek - Diviš, Piroska, Brabec, Štepanovský, Kóňa, 2099 divákov

Slovan Bratislava: Putnocký Bagayoko, Gorosito, Kolčák, Pauschek - Grendel, Kladrubský (67. Kopúnek) - Milinkovič (86. Halenár), Soumah, Žofčák - Peltier (77. Kuzma)

FK Senica: Švenger Krajčík, Pavlík, Brabec (77. Pillár), Wijlaars - Kóňa, Jirásek - Štepanovský (85. Diarrassouba), Piroska, Diviš (66. Blackburn) - Kalabiška

Súboj lídra s druhým tímom tabuľky prilákal na Pasienky zhruba dve tisícky divákov. Tí od úvodu videli priemerný zápas, v ktorom mal miernu územnú prevahu domáci tím.

Až po štvrťhodine sa Senica oklepala a postupne vyrovnala hru. V 21. minúte Piroska vyprášil Putnockého rukavice, Diviš sa už k následnej dorážke nedostal. Vzápätí pálil z diaľky nepresne Brabec. V závere polčasu Grendelovu zrazenú strelu bez problémov zneškodnil Švenger.

Druhé dejstvo odštartovala akcia Senice, pri ktorej Piroska vyslal do sľubnej šance Diviša, ten však napálil loptu iba do Putnockého. Slovan sa dočkal až o pár sekúnd neskôr, Kladrubský napriahol vari z 20 m a Švenger bol proti jeho strele k pravej žrdi bezmocný - 1:0.

Fanúšikovia "belasých" sa druhýkrát radovali v 69. minúte, keď loptu za Švengera na dvakrát pretlačil Peltier. Hostia odpovedali v 72. min, keď Putnocký vyrazil loptu po strele Pirosku z priameho kopu rovno na nohu striedajúceho Blackburna a ten nemal problém poslať ju zblízka do siete.

V 73. min prišiel najkrajší moment stretnutia, po rohu si spracoval odrazenú loptu na prsiach Grendel a spoza šestnástky ju parádne napálil k ľavej žrdi - 3:1. V 81. min znížil na rozdiel jedného gólu svojím druhým presným zásahom Blackburn, keď hlavičkou zúžitkoval center Wijlaarsa.

Slovan si už víťazstvo ustrážil a v tabuľke tak zvýšil náskok pred hlavným prenasledovateľom na deväť bodov.

Samuel Slovák, tréner Slovana: "Mali sme výborný vstup do zápasu, vypracovali sme si niekoľko šancí. Po 10 minútach sa hra vyrovnala. Vzhľadom na silný vietor viazli kombinácie, napriek tomu sme videli zaujímavý zápas. Senica je ťažkým súperom, ktorý hral v poslednom období veľmi dobre a tak sme mali trochu obavy, ako to vypáli. Chalani to však zvládli, podali sme jeden oduševnený, kvalitný výkon. Som rád, že sme dali Senici tri góly. Víťazstvo je zaslúžené a veľmi si ho cením. Urobili sme dôležitý krok k zisku titulu, lebo sme zdolali súpera, ktorý nám najviac dýcha na krk."

Vladimír Koník, tréner Senice: "Netajím, že sme prišli na Slovan bodovať. Úvodných desať minút bolo z našej strany profesorských. Potom sme začali lepšie pracovať v strede ihriska a snažili sme sa dostávať do rýchlych protiútokov. V druhom polčase prišla určitá nekoncentrovanosť z našej strany a dostali sme zbytočné góly. Som veľmi rád, že napriek inkasovaným gólom sme neprestali hrať. Škoda, že sme dali len dva góly. Slovan potvrdil svoju kvalitu, najmä v útočnej činnosti, kde bol pomerne efektívny. V hre je ešte 15 bodov, takže si myslím, že už je o titule rozhodnuté, i keď z matematického hľadiska ešte nie.

Spartak Trnava - AS Trenčín 2:0 (1:0)

Góly: 2. Schranz, 76. Vyskočil. Rozhodoval: Vnuk, ŽK: Baez, Kubík, 2819 divákov.

Spartak: Rusov - Janečka, Čarnota, Klabník, Grabež - Karhan - Sabo, Hodúr (57. Kaščák), Vyskočil - Schranz (84. Augustini), Lietava (74. Tomaček)

Trenčín: Volešák - Čögley (88. Frimmel), Kleščík, da Silva, Mazáň (72. Adi) - Štefánik, Lobotka, Baez, Holúbek - Kubík - William

Domáci Spartak sa už pod taktovkou nového kormidelníka Vladimíra Ekhardta v 2. minúte ujal vedenia. Lopta sa po rohu dostala až k Schranzovi a ten prekonal Volešáka. O dve minúty mohlo byť 2:0, no Volešák sa vrhol po lopte a zabránil Lietavovi skórovať.

V drese Trnavy bojujúcej o ligovú existenciu nastúpil s kapitánskou na rukáve aj hrajúci asistent trénera Miroslav Karhan. Domáci príkladne bojovali a v prvom polčase súpera nepustili do žiadnej šance.

V 51. minúte Karhanov priamy kop predĺžil hlavou Vyskočil a trenčiansky brankár len s námahou vyrazil loptu nad svoju bránu.

V 62. minúte mohol vyrovnať Kubík, ale vystrelil vysoko nad. Trenčín po zmene strán herne ožil a vyrovnanie viselo na vlásku, lenže po rýchlej kontre mohlo zahrmieť na opačnej strane ihriska. Kaščák založil akciu, Sabo pekne vysunul Karhana, ale ten zoči-voči Volešákovi nedal.

Pokoj do radov "bílích andelov" vniesol až Vyskočil, ktorý v 76. minúte využil školácku chybu v obrane Trenčína a loptu prepasíroval do siete - 2:0. Spartak si pripísal cenné víťazstvo, po ktorom sa aspoň o skóre odlepil z dna tabuľky.

Vladimír Ekhardt (tréner Trnavy): "Pred zápasom som cítil veľkú zodpovednosť. Zvíťazili sme aj zásluhou bojovnosti a prístupu hráčov. Som veľmi spokojný s výsledkom, nemohli sme zaváhať. Nebol to jednoduchý duel, musím sa hráčom poďakovať za mimoriadne aktívny prístup, najmä úvod stretnutia zvládli perfektne. Po polčasovej prestávke bol súper lepší, ale my sme dali dva góly, ktoré rozhodli a zaslúžene sme vyhrali."

Adrián Guľa (tréner Trenčína): "Stretnutie rozhodla úvodná päťminútovka a záverečná pätnásťminútovka. Veľký vplyv na priebeh hry a celého duelu mala hracia plocha, ktorá bola povrchne pripravená. Mojim hráčom vytýkam slabú efektivitu vo finálnej prihrávke a zakončení. Gratulujem domácim k cenného víťazstvu."

1. FC Tatran Prešov - FC Nitra 0:1 (0:0)

Gól: 55. Struhár. Rozhodoval: Samotný, ŽK: J. Novák - Benčík, Šmehýl. 1550 divákov.

1. FC Tatran Prešov: Diviš - P. Petráš, Krajník, Brezinský (67. P. Jacko), Kolbas - Lipták - Jakovlev, Gergel, Poliaček (57. Dolný), Marcin (77. Bernardo) - J. Novák

FC Nitra: Chudý - R. Cicman, Kaspřák, Struhár, Mičic - Gajdoš - Šmehýl (83. Obradovič), Zošák, Tawamba, Silva (90. Turčák) - Benčík (90.+ Dubek)

V prvom polčase obe mužstvá predviedli bojovný futbal, ktorému však chýbala presnejšia finálna fáza. V 7. minúte si domáci gólman Diviš poradil s dobrou strelou Zošáka. O dve minúty neskôr Gergel vystrelil nad bránku hostí.

V 37. minúte gólovú hlavičku Struhára zlikvidoval brankár Diviš a na druhej strane o päť minút nitriansky gólman Chudý vytlačil na roh strelu Gergela.

Po zmene strán sa lepšou hrou prezentovali hostia a v 55. min po štandardnej situácii ich poslal do vedenia Struhár. Prešovčania pohrozili až v 86. min, ale strele Gergela chýbali centimetre.

Nitrania neprehrali už šiesty zápas v rade a ziskom troch bodov na ihrisku jedného z "konkurentov" v bojoch o záchranu si výrazne polepšili v tabuľke.

Jozefovi Bubenkovi nevyšla po 21 rokoch premiéra pred prešovským publikom a tím po prehre klesol na posledné miesto tabuľky.

Jozef Bubenko (tréner Prešova): "Prehrali sme dôležitý zápas, naše mužstvo nechytilo rytmus. Nehrali sme dobre v defenzíve, ani v ofenzíve, dnes sme neukázali dostatok kvality."

Jozef Vukušič (tréner Nitry): "Bol to zápas v ktorom bolo vidieť, že obom tímom ide o záchranu. My sme hrali dobre a rozhodujúce bolo, že sme dali gól, ktorý nám stačil na víťazstvo."

MŠK Žilina - MFK Ružomberok 3:0 (1:0)

Góly: 22. Paur, 50. Majtán, 88. Škvarka. Rozhodoval: Špaček, 1516 divákov

Žilina: Krnáč - Mabouka, Akakpo, Vavro, Leitner (60. Nunes) - Paur (60. Bello) - Angelovič, Škvarka, Pich - Majtán (79. Guba), Piaček

Ružomberok: Zich - P. Maslo, Práznovský, Greššák, Nosek - Nagy (67. Lupták) - Serečin (83. Mukendi), Bielák, Zreľák - Ďubek - Lovás (59. Almaský)

V severoslovenskom derby susedov z tabuľky skúsil v 9. min žilinský pravý obranca Mabouka šťastie z asi 22 m, jeho strela prešla pomedzi hráčov, ale tesne minula bránku. V 22. min už domáci mierili presnejšie. Najprv sa snažil v šestnástke uvoľniť Mabouka, po ňom Angelovič, odrazená lopta sa dostala k Paurovi, ktorý parádnou strelou spoza pokutového územia poslal "šošonov" do vedenia.

Do tohto momentu hral žilinský stopér Piaček na hrote útoku, potom sa presunul na svoje miesto v obrane. V prvom polčase mali viac z hry domáci, kopali šesť rohov, ale do prestávky si už nevypracovali žiadnu gólovú šancu. Za zmienku stojí ďalšia Paurova strela zo 40. min, ktorú poslal asi z 35 metrov a brankár Zich musel loptu vytlačiť na roh.

Päť minút po zmene strán pridali domáci ďalší gól, Majtán zmenil smer strely a tá skončila v sieti. Hostia potom zrýchlili pohyb, viac sa tlačili pred žilinskú bránku, v 62. min si nabehol do šestnástky Peter Maslo, ale nepodarilo sa mu dobre trafiť centrovanú loptu.

V 74. min obišiel striedajúci Almaský dvoch hráčov Žiliny, dostal sa až pred bránku, ale jeho strela letela nad. Desať minút pred koncom sa dostali do brejku žilinskí hráči, Guba potiahol do pokutového územia, prihral nabiehajúcemu Pichovi, ale ten sám pred brankárom spálil gólovú príležitosť.

V 83. min mohla dať Žilina opäť gól, ale Guba trafil žrď. Domáci v závere zápasu kontrolovali hru. V 88. min pridal tretí gól Žiliny strelou z asi 15 m Škvarka.

Štefan Tarkovič, tréner Žiliny: "Som plný paradoxov, pretože si myslím, že sme určite doma už odohrali aj lepšie zápasy a nevyhrali sme. Dnes sa nám podarilo streliť tri góly a vyhrať prakticky rozdielom triedy. Myslím, že sme súboj viac-menej kontrolovali a po zodpovednom výkone sme sa snáď dobre naladili na finále Slovenského pohára."

Ladislav Šimčo, tréner Ružomberka: "Myslím si, že prvých 20 minút to bol vyrovnaný zápas, no potom sme dostali krásny gól od Paura. Týmto momentom sa domáci dostali do pohody a začali nás postupne prehrávať. Po prestávke sme s tým chceli niečo urobiť, no po tečovanej strele sme znova inkasovali a potom už nám Žilina nedala šancu, navyše pridala aj tretí gól. Gratulujem Žiline k víťazstvu a držím palce v pohári."

Spartak Myjava - FK Dukla Banská Bystrica 2:1 (1:0)

Góly: 19. Sládek, 90.+ Urgela - 79. Šovčík, ŽK: 62. Kukoľ - 40. Považanec, 68. Turňa, rozhodovali: Sedlák - Kubačka, Bednár, 2737 divákov

Myjava: Solnička - Siva, Černáček, Častulín, Mrva - Kukoľ, Kuračka, Šulek (81. Bruško), T. Marček, Sládek (72. Urgela) - Kosík (87. Daniel)

Banská Bystrica: Boroš - M. Turňa, Poljovka, Adámik, Dionatan Teixeira - Považanec (70. Šovčík), Brašeň, B. Ľupták, T. Hučko - Peňaška (46. Slančík), Vrána (70. Savič)

Na kopaniciach sa pred vypredaným hľadiskom prvýkrát hralo pod novým umelým osvetlením. V 14. min pohrozili hostia, inak pozorný Solnička zle odkopol loptu, následne však svoju chybu napravil a vyrazil strelu súpera. Prvá vážna šanca domácich prišla v 18. min po priamom kope Kukoľa, hosťujúci gólman vyrazil na roh. Ten zahral Kuračka a domáci kanonier Peter Sládek z voleja napálil loptu do siete - 1:0.

V druhom polčase pokračoval bojovný výkon oboch tímov, ale šance sa rodili ťažko. V 79. min vyšla hosťom pekná akcia, na centrovanú loptu si nabehol striedajúci Šovčík a na druhý pokus upratal loptu za Solničkov chrbát - 1:1.

Strhnúť víťazstvo na domácu stranu sa snažil v 90. min kapitán Černáček, jeho hlavička mierila tesne mimo bránky. Čo nevyšlo jemu, podarilo sa v nadstavenom čase po vyšachovaní hosťujúcej obrany Urgelovi, ktorý pečatil na konečných 2:1.

Ladislav Hudec (tréner Myjavy): "Absolvovali sme už aj lepšie zápasy. Ja by som povedal, že liga sa začína teraz, pokiaľ ide o dolné priečky v tabuľke. Dnes to bol pre nás náročný duel, chceli sme získať tri body. Nepodali sme ideálny výkon, ale bolo to aj o psychike. Toľko náročných zápasov ako teraz sme ešte nehrali, preto je víťazstvo veľmi cenné."

Norbert Hrnčár (tréner Banskej Bystrice): "Domácich dostávali do tlaku štandardné situácie, jednu z nich aj využili. My sme veľmi dobre zareagovali v druhom polčase, keď sme dostali hru pod kontrolu, dominovali sme celý druhý polčas, nakoniec sme aj vyrovnali. Ten záver a inkasovaný gól v nadstavenom čase, žiaľ, aj to patrí k futbalu."