Slovan odskočil Senici na deväť bodov

Mamadou Bagayoko (vľavo) a Jaroslav Diviš zo Senice.
Mamadou Bagayoko (vľavo) a Jaroslav Diviš zo Senice. (Autor: TASR)
Peter Fukatsch|28. apr 2013 o 21:48

Tréner Senice Vladimír Koník vidí v Slovane už majstra. Jeho bratislavský kolega Samuel Slovák hovoril o dôležitom kroku k titulu.

BRATISLAVA. Slovan začal klasickým tlakom domáceho tímu: s niekoľkými dobrými príležitosťami a jasnou šancou Peltiera.

Senica ho po dvadsiatich minútach pribrzdila. V dobrom corgoňligovom stretnutí bratislavský tím, bojujúci o titul, takticky pribrzdil, dával si pozor, aby neinkasoval ako prvý.

Koncentrovaný Slovan

„Úvodných desať minút sme hrali profesorský futbal,“ hovoril tréner hostí Koník. „Vedeli sme, že Senica má svoje kvality, veď nám tento súper dýcha v tabuľke na chrbát,“ vysvetlil Slovák.

Domáce mužstvo pokračovala po prestávke v koncentrovanom výkone. Tlak až do šestnástky súpera však obohatilo o streľbu z hranice šestnástky.

V 57. min sa ujala presná strela po zemi Kladrubského do ľavého rohu brány Seničana Švengera.

Druhý polčas bol gólový. „Netajím, že sme do Bratislavy pricestovali s úmyslom bodovať,“ pripomenul tréner hostí. Hráči sa o to snažili. V 67. min Putnockého kiks a faul za hranicou šestnástky potrestal rozhodca Chmura správne žltou kartou i trestným kopom.

Piroskovu strelu slovanistický brankár vyrazil priamo pred panamského útočníka Senice Blackburna, ktorý hneď po príchode na ihrisko (striedal Diviša) skóroval. Ten istý útočník prekvapil pomerne neistého Putnockého hlavou v 82. min. Vtedy Slovan viedol 3:1, lebo v 77. min Peltier dotlačil loptu na dvakrát do senickej bránky.

Slovák bol spokojný

Slovák svojich zverencov zaslúžene chválil: „Som rád, že sme v druhom polčase využili šance. Mali sme viac z hry, podali sme veľmi dobrý výkon. Vedeli sme, že Senica má svoju kvalitu. Víťazstvo s tromi strelenými gólmi teší. Urobili sme ním dôležitý krok k titulu.“

V lige sa hrá ešte o 15 bodov, Slovan má pred Senicou náskok deviatich. „Myslím si, že o majstrovi sa už rozhodlo,“ hovoril Koník.

Škoda, že zápas hoden boja o titul videlo iba tritisíc divákov. Neposkytol im, samozrejme, taký obraz ako Bayern či Dortmund, ale aj na nefutbalovom štadióne na Pasienkoch možno pripraviť príjemné popoludnie.

Rodičia sa nemuseli báť o deti. Tie si zahrali malý futbal na viaceré brány na veľkých priestranstvách okolo štadióna. Pre ešte menších pripravil Slovan zábavu vhodnú pre tento vek. Pre veľkých zase občerstvenie na spôsob „malého trhoviska.“

Na jediný náznak neslušného povzbudzovania zareagoval ihneď hlásateľ. Ku korektnej atmosfére v hľadisku prispel džentlmenský spôsob boja oboch tímov.

Ešte o 15 bodov

Opatrný pokrik „Sme majstri,“ akoby prešiel aj na divákov z filozofie trénera Slováka, známeho pokorou k súperom a averziou k silným rečiam.

Zápas ukázal, že v podaní, aké predviedli Slovan a Senica, v prostredí, ktoré pripravil domáci usporiadateľ, nemusí byť futbal bohapustá nuda, hoci fanúšik si zrejme cez víkend nájde v televízii a na internete tucet zápasov s herne vyspelejšími tímami.

Slovan potrebuje získať ešte šesť bodov. Hrá v Trenčíne, Zlatých Moravciach a Banskej Bystrici, hostí Ružomberok a Nitru. So Senicou vyhral všetky vzájomné súboje (dvakrát 1:0, raz 3:2).

Struhárov nechytateľný a dôležitý gól

Nitra neprehrala už šesť zápasov po sebe. Jej záchrana je už reálna.

PREŠOV. Nitra dosiahla v Prešove cennú výhru, ktorá môže pre obe mužstvá znamenať veľa. Pre Nitranov definitívnu záchranu (napriek tomu, že im odrátajú tri body), pre Prešov vypadnutie. Ale - do konca je ešte päť kôl.

Víťazný gól dal v 55. min Peter Struhár. Po priamom kope Gajdoša jemným tečom hlavou poslal loptu nechytateľne do siete.

„Takto sa hrá o záchranu,“ vydýchol si tréner Jozef Vukušič. V Nitre priznávajú, že vďaka trénerským schopnostiam, taktike, psychológii a stmelení mužstva aj realizačného tímu dosiahli v patovej situácii malý zázrak.

Po marcovej sérii štyroch prehier so skóre 1:10 naštartovali aprílovú sériu bez prehry. V šiestich zápasoch päťkrát vyhrali, raz remizovali, skóre mali 11:3, pričom štyrikrát hrali vonku. Doma vyhrali s Ružomberkom a B. Bystricou, vonku v Zl. Moravciach, Žiline a v Prešove. Remizovali na Myjave.

Prešov si pokazil dobre rozbehnutú cestu k záchrane, pred Nitrou tri razy neprehral (v Zl. Moravciach 0:0, v Trenčíne 1:1, doma s Ružomberkom 3:1). „Prehrali sme možno najdôležitejší zápas,“ vzdychol si prorocky tréner Tatrana Jozef Bubenko.