Fíni proti našim: s jediným hráčom NHL a so 14 nováčikmi

Jediný gól nám vlani strelil Janne Pesonen v ôsmej minúte. Zápas sme prehrali 0:1. (Autor: TASR)
Vojtech Jurkovič|3. máj 2013 o 20:15

Fíni mali vlani na MS štyroch hráčov z NHL, tento rok majú jediného. Proti Slovensku pôvodne hrať nemal, Fíni ho tri hodiny pred zápasom dopísali na súpisku.

HELSINKI. Tréner Jukka Jalonen, ktorý priviedol fínskych hokejistov k titulu majstrov sveta v Bratislave 2011, šokoval fanúšikov. Na domáci šampionát v Helsinkách nominoval štrnástich hráčov, ktorí na MS ešte nikdy nehrali.

Podobne nemá analógiu v modernej histórii fínskeho hokeja rozhodnutie, že povolal všetkých troch brankárov z domácej SMLiigy.

„Dvadsaťtriročný gólman Antti Raanta z tímu Assat Pori bol po finálovej sérii s Tapparou Tampere vyhlásený za najužitočnejšieho hráča play off. Assat oslavoval fínsky titul po dlhých 35 rokoch,“ hovorí skúsený fínsky novinár Tom Ratschunas z R-Mediaworld.

„Za najväčšiu fínsku hviezdu je v tíme považovaný Petri Kontiola, útočník Čeľabinska. Tréner dal inak šancu druhému sledu, od ktorého očakáva oveľa väčšiu motiváciu presadiť sa v tíme Suomi,“ dodal Ratschunas.

Nikdy za posledné roky nemalo Fínsko tak málo hráčov z NHL ako teraz. Jediný útočník Phoenixu Lauri Korpikoski však až do sobotného popoludnia na oficiálnej súpiske pre zdravotné problémy chýbal.

Na súpisku ho dopísali tri hodiny pred začiatkom zápasu so Slovenskom.

Výhra pred 9 rokmi

Slováci sa s Fínmi doteraz stretli dvadsaťpäťkrát, ale vyhrali len päťkrát. Trikrát sa však Slováci tešili na majstrovstvách sveta. Naposledy Slovensko zdolalo Fínsko ešte 28. apríla 2004 v Ostrave na svetovom šampionáte (5:2).

Vlani sme v skupinovej fáze prehrali v Helsinkách 0:1. Prvýkrát získali Fíni titul majstrov v roku 1995 na ľade najväčšieho rivala v Štokholme, kde bolo pred finále s Fínmi všetko nachystané na oslavy favorizovaných domácich.

Šéf švédskeho hokejového zväzu vtedy po druhej tretine za stavu 1:3 predal vedľa sediacemu fínskemu kolegovi oslavy za niekoľko stotisíc švédskych korún vrátane bezpečnostných zložiek a ozvučenia hlavného námestia.

Bujarí fínski fanúšikovia sa potom plavili trajektmi domov vyše týždňa.

Tréner končí

Pikantériou prvého fínskeho zlata v histórii bolo, že tím Suomi koučoval Švéd Curt Lindstrom.

Vo štvrtkovej hokejovej relácii fínskej televízie sa moderátor lúčil práve asociáciou na rok 1995 podfarbenou obrazovou spomienkou s hosťom Jukkom Jalonenom. Ten už oznámil, že po tohtoročnom šampionáte vo fínskom tíme končí.

DOPLNENIE: Článok bol aktualizovaný v časti o fínskom reprezentantovi Korpikoskom. Ten ako jediný fínsky hokejista z NHL pôvodne nemal do zápasu so Slovenskom zasiahnuť. Necelé tri hodiny (v sobotu popoludní) pred zápasom ho vedenie domácej reprezentácie dopísalo na súpisku.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Fíni proti našim: s jediným hráčom NHL a so 14 nováčikmi