Česko prehralo so Švédskom 1:2

Hokejisti USA napriek nevydarenej prvej tretine berú zo zápasu s Rakúskom tri body.

(Zdroj: TASR/AP)
Zažite atmosféru MS v hokeji na vlastnej koži >>

HELSINKI. Švédski hokejisti sa dočkali prvých bodov na 77. majstrovstvách sveta. V sobotňajšom šlágri štokholmskej A-skupiny zdolali domáci reprezentanti Česko tesne 2:1. Po druhom hracom dni tak majú oba tímy na konte zhodne tri body.

Ruskí hokejisti zvíťazili v sobotu na MS nad Lotyšskom 6:0. Úradujúci majstri sveta tak presvedčivo vstúpili do bojov v B-skupine a vo štvrtom zápase helsinskej vetvy rozšírili ofenzívnu nádielku na celkovo 29 gólov.

Americkí hokejisti zvíťazili v sobotu v B-skupine MS v Helsinkách nad Rakúskom 5:3. Tím zverencov trénera Joa Sacca s kapitánom Paulom Šťastným síce prehrával 0:2, no vďaka štyrom gólom v druhej tretine zápas zvládol a pripísal si v prvom súboji na turnaji prvú výhru.

Hokejisti Nórska zvíťazili v sobotu v A-skupine MS v Štokholme nad Slovinskom 3:1. O výsledku rozhodla prvá tretina, kedy padli tri góly. V 60. minúte poistil víťazstvo Nórov Mads Hansen.

Kanadskí hokejisti vyhrali v sobotu v A-skupine MS v Štokholme nad Dánskom 3:1. Javorový list bol dlho zaskočený vedúcim gólom súpera, ale od polovice zápasu mal vývoj relatívne pod kontrolou.

B-skupina:

Rusko - Lotyšsko 6:0 (1:0, 3:0, 2:0)

Góly: 14. Birjukov (Soin, Svitov), 29. Medvedev (Petrov), 33. Radulov (Kovaľčuk, Birjukov), 39. Riasenskij (Perežogin, Belov), 41. Kovaľčuk (Lokťonov), 45. Petrov (Tereščenko, Medvedev). Rozhodcovia: Reiber (Švaj.), Zalaski (Kan.) - Hunnius (Nem.), Kack (Švéd.), vylúčení: 2:3 na 2 min., navyše: 24. Berzinš 5+DKZ za narazenie zozadu, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0.

Rusko: Bryzgalov - Birjukov, Nikulin, Medvedev, Ťutin, Belov, Denisov, Riasenskij - Kovaľčuk, Lokťonov, Radulov - Anisimov, Perežogin, Popov - Petrov, Mozjakin, Tereščenko - Soin, Svitov, Kokarev

Lotyšsko: Jučers (41. Masalskis) - Kulda, Redlihs, Pujacs, Saviels, M. Jass, Sotnieks, Andersons, Freibergs - Cipulis, Darzinš, Sprukts - Jekimovs, Kenins, Indrašis - Meija, Berzinš, Pavlovs - Širokovs, Štals, Derzinš

Lotyši držali s vysoko favorizovaným súperom krok len v úvodnej 20-minútovke. Aj v nej už bolo síce zrejmé, že Rusi sú lepší o jednu až dve výkonnostné triedy vo všetkých herných činnostiach, ale ešte sa gólovo nepresadzovali. Outsidera "dorazil" na začiatku druhej tretiny Berzinšov vyšší trest.

Rusi päť minút v presilovke súpera drvili a pálili jednu za druhou, ich pokusy vyšli navnivoč, ale po návrate vylúčeného zotrvali v nápore a zvýšili na 2:0. Ďalšie góly boli otázkou času a odpovede na ňu prišli v tejto časti hry ešte dve. V tretej tretine Rusi pridali ešte dva kusy.

USA - Rakúsko 5:3 (1:2, 4:1, 0:0)

Góly: 11. Moss (Faulk, P. Šťastný), 24. Johnson (Bjugstad, Kristo), 30. Stapleton (LeBlanc, Faulk), 31. Palushaj (Kristo, Bjugstad), 39. Johnson (McBain, LeBlanc) - 5. Latusa (Hundertpfund), 6. Welser (M. Iberer), 34. Schuller (Peintner, Lukas). Rozhodcovia: Johansson (Švéd.), Rantala (Fín.) - Blumel (ČR), Dedioulia (Biel.), vylúčení: 1:3 na 2 min., presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 8202 divákov.

USA: Bishop - Carle, Faulk, Johnson, Hunwick, Trouba, C. Butler, Petry, McBain - C. Smith, P. Šťastný, Moss - B. Butler, Stapleton, LeBlanc - S. Gionta, R. Carter, Thompson - Kristo, Bjugstad, Palushaj

Rakúsko: Starkbaum - A. Lakos, Pöck, Unterluggauer, F. Iberer, Schumnig, R. Lukas, Klimbacher, Altmann - M. Iberer, Schuller, Welser - M. Raffl, Koch, Vanek - Latusa, Hundertpfund, Baumgartner - Herburger, Oberkofler, Peintner

Dve rýchle akcie a presné strely pod hornú žrď dostali v 5. a 6. minúte prekvapujúco Rakúsko do vedenia 2:0, z presilovky v 11. minúte po dôraze pred bránkou ale znížil Moss. Američania sa pomalšie zahrievali, ale druhú tretinu ovládli štyrmi gólmi.

V 24. Johnson tvrdou strelou vyrovnal, v 30. minúte otočil priebeh dorážkou Stapleton. Vzápätí Palushaj zvýšil náskok Američanov na 4:2, keď sa presadil po prihrávke spoza brány. Rakúšania si vzali oddychový čas a nevzdávali sa, v 34. minúte po samostatnom úniku znížil Schuller.

Potom však dostali Američania ďalšiu presilovku a krásnou tvrdou strelou do pravého horného rohu ju využil druhým gólom v zápase Johnson. V tretej tretine Američania "mazácky" stretnutie kontrolovali a nenechali si ujsť víťazný vstup do šampionátu.

A-skupina:

Česko - Švédsko 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)

Góly: 33. Hudler (Voráček, Tlustý) - 11. Ericsson (Thörnberg, Järnkrok), 24. Tallinder (Lundqvist, E. Gustafsson). Rozhodcovia: Bulanov, Olenin (obaja Rus.) - Carlson (Kan.), Schrader (Nem.), vylúčení: 4:4 na 2 min., navyše Tallinder 2+5+DKZ za úder do oblasti hlavy a krku, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0.

Česko: Salák - Michálek, Šmíd, Hejda, Nakládal, Čáslava, Kutlák, - Vrbata, Hanzal, Fleischmann - Voráček, Hudler, Tlustý - Hertl, Kovář, Tenkrát - Irgl, Novotný, Hubáček

Švédsko: Enroth - Fälth, Kronwall, E. Gustafsson, Tallinder, Fransson, Granberg - Eriksson, Persson, Axelsson - Jämtin, Lundqvist, Hjalmarsson - Landeskog, Lindberg, Ericsson - Thörnberg, Danielsson, Järnkrok - Pettersson

Švédi pretavili svoju korčuliarsku a streleckú prevahu v úvodný gól v 11. minúte, keď prihrávku Thörnberga od zadného mantinelu využil Ericsson. "Tri korunky" oproti úvodnému duelu so Švajčiarskom pôsobili oveľa dynamickejšie, nebezpečnejšie a súpera k ničomu vážnemu nepúšťali.

Na začiatku druhej tretiny zvýšil ich náskok obranca Tallinder, ktorý využil zakrytý výhľad brankára Saláka. Až približne v polovici stretnutia sa Česi dostali do tempa. V 33. min znížil z ich pohľadu Hudler, ktorý sa presadil v presilovke. Domáci však boli naďalej aktívnejším tímom, ich šance maril buď Salák, alebo žŕdky jeho bránky.

V tretej tretine pokračoval švédsky tlak, Česi hrozili pred Enrothom len sporadicky. Zverencom trénera Aloisa Hadamczika nepomohla k vyrovnaniu už ani záverečná power play bez brankára.

Kanada - Dánsko 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)

Góly: 31. Duchene (Eberle), 32. Stamkos (E. Staal, Giroux), 48. Duchene (Eberle) - 5. Green (Staal, D. Nielsen). Rozhodcovia: Brueggemann, Piechaczek (obaja Nem.) - Šeljanin (Rus.), Souminen (Fín.), vylúčení: 3:6 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0

Kanada: Dubnyk - Dillon, Robidas, Campbell, Schenn, Harrison, Brodie, Schultz - Stamkos, Ladd, Giroux - Read, E. Staaal, Simmonds - Eberle, Hall, Duchene - OďReilly, J. Staal, Skinner

Dánsko: S. Nielsen - Lassen, D. Nielsen, J. Jensen B, O Lauridsen, M. Lauridsen, Mad. Boedker, R. Nielsen - Hardt, Green, Starkov - Mik. Boedker, Christensen, Jakobsen - J. Jensen, Storm, Poulsen - Madsen, Bjorkstrand, Staal.

Dáni boli vlastne počas celého zápasu nečakane vyrovnaným súperom, čo sa týka aktivity i streleckých príležitostí. Kanaďania rýchlejšie korčuľovali i kombinovali, ale do sústavnejšieho tlaku sa dostávali len v presilovkách.

Od piatej minúty prehrávali a až gól v 31. minúte zlomil odpor húževnatého a nečakane sebavedomého tímu Dánska. Ale ani po rýchlom vedúcom góle sa neroztrhlo vrece s ďalšími a favorit musel byť až do konca v strehu, lebo Dáni sa zmazať dvojgólové manko pokúsili v power play už takmer dve minúty do klaksónu.

Nórsko - Slovinsko 3:1 (2:1, 0:0, 1:0)

Góly: 2. Bastiansen (K. Olimb, M. Olimb), 15. Bastiansen (M. Olimb, K. Olimb), 60. Hansen (Forsberg) - 20. Jeglič (Tičar). Rozhodcovia: BALUŠKA (SR), Kaval (USA) Dahmen (Švéd.), Dehaen (Fr.), vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 3832 divákov.

Nórsko: Haugen Holös, Bonsaksen, Trygg, Tollefsen, Sörvik, Solberg, Ödegaard Hansen, Skröder, Thoresen Bastiansen, K.A. Olimb, M. Olimb Holtet, Röymark, Forsberg Spets, Ask, Martinsen, Roest

Slovinsko: Kristan Gregorč, Robar, Kranjc, Kovačevič, Tavželj, Pavlin, Pretnar Jeglič, Tičar, Sabolič D. Rodman, M. Rodman, Urbaš Razingar, G. Kopitar, Pajič Musič, Pance, Goličič, Basič

Nórom vyšiel úvod stretnutia ideálne, už v 2. minúte sa dostali do vedenia zásluhou Andersa Bastiansena. Severania sa aj v nasledujúcich minútach tlačili pred Kristanovu bránku. Ich snaha vyšla v 15. minúte, keď sa opäť Bastiansen dostal do samostatného úniku a svoj tím poslal do dvojgólového vedenia.

Slovinskí hráči sa snažili odvrátiť nepriaznivý stav, čo sa im veľmi nedarilo. Až v posledných sekundách prvého dejstva presnou strelou pod žŕdku znížil Jeglič. V druhej tretine sa priebeh hry o čosi vyrovnal a oba tímy si vytvorili niekoľko nádejných šancí, ani jedna však v bránke neskončila.

V záverečnom dejstve pohrozili pred slovinskou svätyňou Holös, Skröder a Hansen, ich pokusy však nevyšli. Na opačnej strane sa do sľubných šancí dostal Jeglič, brankár Haugen však svoj tím podržal.

Víťazstvo Nórov poistil v 60. minúte strelou do prázdnej bránky Mads Hansen. V zápase malo zastúpenie aj Slovensko v osobe rozhodcu Vladimíra Balušku.