Dáni vzali Čechom bod, Kanada porazila Švédsko

Česko si ešte viac skomplikovalo situáciu v skupine.

(Zdroj: TASR/AP)

ŠTOKHOLM. Českí hokejoví reprezentanti sa vo štvrtkovom dueli na MS mimoriadne trápili s Dánskom, keď outsidera zdolali 2:1 až po samostatných nájazdoch.

Rozhodujúci samostatný nájazd premenil v šiestej sérii Zbyněk Irgl. V tabuľke štokholmskej A-skupiny zostávajú Česi na piatej priečke.

Hokejisti Kanady zvíťazili vo štvrtkovom šlágri A-skupiny MS nad domácim Švédskom 3:0. "Javorové listy" sa vďaka plnému bodovému zisku posunuli v tabuľke na druhé miesto práve pred Severanov.

A-skupina:

Česko - Dánsko 2:1 pp a sn (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 46. Michálek (Hubáček, Šmíd), rozhodujúci samostatný nájazd Irgl - 56. Poulsen (K. Staal). Rozhodcovia: Piechaczek (Nem), Johansson - Dahmen (obaja Švéd.), Carlson (Kan.), vylúčení: 3:7 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 3359 divákov.

Česko: Pavelec Michálek, Šmíd, Hejda, Nakládal, Čáslava, Kutlák Voráček, Hudler, Tlustý Hertl, Hanzal, Tenkrát - Vrbata, Novotný, Hubáček - Irgl, Koukal, Fleischmann - J. Kovář

Dánsko: S. Nielsen - Larsen, Lassen, O. Lauridsen, J. Jensen B, M. Lauridsen, Mads Bödker, R. Nielsen - Madsen, Green, Starkov - Hardt, Jakobsen, Mikkel Bödker - Storm, J. Jensen, Björkstrand - K. Staal, Dresler, Poulsen

Prvé dve tretiny veľa hokejovej krásy nepriniesli. Zverenci Aloisa Hadamczika mali od úvodu hernú prevahu, no šance si vypracovávali veľmi ťažko. V prvej dvadsaťminútovke dvakrát nastrelili žrď, na druhej strane rozozvučal konštrukciu Pavelcovej bránky Jakobsen.

V druhom dejstve pokračovalo trápenie favorita, v dobrých pozíciách nepochodili Hubáček a ani Tlustý. Postupne sa začali presadzovať v ofenzíve aj severania, v 35. min Green nedorazil za Pavelca skákajúci puk. Najživší hokej priniesla tretia tretina. V jej úvode najprv Starkov dokázal prepasírovať puk za čiaru, no už predtým bola posunutá česká bránka.

Česi prelomili strelecké prekliatie v 46. min, keď Michálek využil clonenie brániaceho protihráča a od pravého mantinelu prepálil Nielsena v dánskej bránke. Obrovskú šancu na vyrovnanie zahodili Dáni v 53. min, keď Mikkel Bödker zblízka netrafil prázdnu českú bránku.

O tri minúty neskôr sa to už ale severanom podarilo, keď Staal nádherne našiel pri vzdialenejšej žŕdke Poulsena a ten nemal problém trafiť odkrytú časť Pavelcovej bránky - 1:1. Zápas tak dospel do predĺženia. V ňom Česi nevyužili presilovku 4 na 3 a tak prišli na rad samostatné nájazdy. V nich rozhodol o českom triumfe v šiestej sérii Irgl.

Švédsko - Kanada 0:3 (0:1, 0:2, 0:0)

Góly: 9. Stamkos (Campbell, Schultz), 21. Schenn (Read, Staal), 33. Staal (O'Reilly, Read). Rozhodcovia: Olenin (Rus.), Ronn (Fín.) Šeľjanin (Rus.), Woodworth (USA), vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0.

Švédsko: Enroth (52. Markström) Tallinder, Gustafsson, Granberg, Fransson, Kronwall, Fälth Lindberg, Eriksson, Axelsson Hjalmarsson, Järnkrok, Landeskog Pettersson, Lundqvist, Jämtin Danielsson, Thörnberg

Kanada: Smith Robidas, Dillon, Schenn, Campbell, Schultz, Harrison, Brodie Ladd, Giroux, Stamkos E. Staal, Simmonds, Read Hall, Duchene, Eberle J. Staal, Skinner, O'Reilly

V úvode stretnutia sa drali do útoku najmä Kanaďania, do výraznejšej šance sa však nedostali. No chvíľa "javorových listov" prišla už v 9. minúte, keď v presilovke Campbell poslal presnú prihrávku Stamkosovi, ktorý strieľal z prvej a Enroth nemal šancu - 0:1. V ďalšom priebehu držali oba tímy "nad vodou" gólmani, ktorí zneškodnili niekoľko vyložených šancí.

Začiatok druhej tretiny vyšiel lepšie Kanade, už v 21. minúte odskočila Švédom na rozdiel dvoch gólov. Read z ľavej strany poslal puk na voľného Schenna, ktorý vymietol pavučiny Enrothovej svätyne - 0:2. "Trom korunkám" to v ofenzíve vôbec nevychádzalo a Kanaďania ich potrestali už v 33. minúte tretím gólom. Do listiny strelcov sa tentoraz zapísal Staal.

Švédi sa snažili pred zaplnenými tribúnami aspoň o korekciu skóre, kanadská obrana si však zodpovedne plnila svoje povinnosti. V 52. minúte sa postavil do švédskej bránky Markström, ktorý vystriedal zraneného Enrotha. Za svoj chrbát už puk nepustil, domáci sa ale nedo†kali ani "čestného úspechu".