Brownlee sa vrátil víťazstvom na pretekoch v Jokohame

Jonathan Brownlee
Jonathan Brownlee (Autor: SITA/AP)
SITA|11. máj 2013 o 11:06

Druhý skončil Španiel Javier Gómez, na bronzovej pozícii skončil Joao Silva.

JOKOHAMA. V pretekoch 3. kola majstrovstiev sveta v triatlone v japonskej Jokohame zvíťazil medzi mužmi obhajca titulu z minulého roka Brit Jonathan Brownlee.

V kategórii žien dominovala Gwen Jorgensenová z USA. Slovensko v nemalo v sobotňajších pretekoch zastúpenie.

Mladší z bratov Brownleeovcov prvenstvom oslávil svoj návrat po dlhotrvajúcich zdravotných problémoch.

Naposledy sa postavil súťažne na štart vlani v októbri v novozélandskom Aucklande a druhým miestom vo finálových pretekoch seriálu MS potvrdil zisk titulu svetového šampióna. Odvtedy pauzoval pre problémy s členkom.

"Ešte na začiatku roka boli lekári skeptickí a pripravovali ma na to, že v tejto sezóne vôbec nebudem súťažiť. O to emotívnejšie som prežíval záver, keď už bolo jasné, že zvíťazím. Na začiatku som nevedel, čo môžem sám od seba čakať. V cieli prišla obrovská úľava. Bolo to neopísateľne nádherné," neskrýval slzy radosti 23-ročný Brit. Bolo to preňho piate víťazstvo v pretekoch seriálu MS.

Druhý skončil Španiel Javier Gómez, tretíkrát v sérii prišiel do cieľa na bronzovej pozícii Portugalčan Joao Silva a upevnil si svoju pozíciu na čele celkovej klasifikácie.

Slovák Richard Varga preteky v Jokohame vynechal zo svojho programu.

Pred tromi týždňami sa 27-ročná Gwen Jorgensenová postarala o senzáciu, keď ako prvá Američanka vyhrala v San Diegu preteky majstrovstiev sveta. Že to nebola náhoda, potvrdila svojím triumfom v Jokohame.

"Toto víťazstvo sa so San Diegom vôbec nedá porovnávať. V Japonsku boli úplne iné podmienky, dážď v cyklistickej časti bol veľmi nepríjemný. Na začiatku bežeckej časti som mala obavy, ako to celé dopadne. Súperky to rozbehli veľmi rýchlo, ja som sa snažila držať si svoje tempo a urobila som dobre. Som šťastná," povedala v cieli Jorgensenová, ktorá sa stala novou líderkou celkového poradia.

Ďalšie preteky osemdielneho seriálu sú na programe prvý júnový víkend v španielskom Madride.

Výsledky - 3. kolo MS v triatlone - Jokohama:

MUŽI: 1. Jonathan Brownlee (V.Brit.) 1:44:59 h, 2. Javier Gómez (Šp.) 1:45:23, 3. Joao Silva (Portug.) 1:46:16, 4. Ivan Vasiliev (Rus.) 1:46:25, 5. Richard Murray (JAR) 1:47:23, 6. Henri Schoeman (JAR) 1:47:26

ŽENY: 1. Gwen Jorgensenová (USA) 1:57:05, 2. Emma Moffattová (Aus.) 1:57:19, 3. Jodie Stimpsonová (V.Brit.) 1:57:20, 4. Ashleigh Gentleová (Aus.) 1:57:52, 5. Maaike Caelersová (Hol.) 1:58:29, 6. Vendula Frintová (ČR) 1:58:45

Poradie po troch pretekoch (z ôsmich naplánovaných):

MUŽI: 1. Joao Silva (Portug.) 2055 bodov, 2. Javier Gómez (Šp.) 2004, 3. Mario Mola (Šp.) a Richard Murray (JAR) obaja 1326, 5. Ivan Vasiliev (Rus.) 1129, 6. Adam Bowden (V.Brit.) 1006, ... 40. Richard Varga (SR) 213

ŽENY: 1. Gwen Jorgensenová (USA) 1600, 2. Anne Haugová (Nem.) 1433, 3. Emma Moffattová (Aus.) 1425, 4. Maaike Caelersová (Hol.) 1326, 5. Jodie Stimpsonová (V.Brit.) 1271, 6. Juri Ideová (Jap.) 1175