Jana Vojtikevičová
Jana Vojtikevičová (Autor: TASR)
SITA|11. máj 2013 o 16:15

Pre Vojtikevičovú je to druhý vzácny kov na seniorských šampionátoch.

BUDAPEŠŤ. Slovenská reprezentantka v karate Jana Vojtikevičová získala bronzovú medailu na 48. majstrovstvách Európy EKF, ktorých dejiskom je Budapešť (9. - 12. mája).

Dvadsaťdvaročná členka Rapidu Bratislava zvíťazila v sobotňajšom dueli o 3. miesto v športovom zápase kumite v kategórii do 55 kg nad Ilahou Gasimovovou z Azerbajdžanu jednoznačne 10:1.

Pre Vojtikevičovú je to druhý vzácny kov na seniorských šampionátoch, na vlaňajších ME v španielskom meste Adeje na ostrove Tenerife vystúpila tiež v "päťdesiatpäťke" na bronzový stupienok.

"Jana sa na finále veľmi dobre skoncentrovala, podala veľmi spoľahlivý výkon, nenechala nič na náhodu. Arbitri ohodnotili trikrát jej techniky na hlavu súperky tromi bodmi. Celkové skóre 10:1 znamená, že vyhrala pred časovým limitom, to hovorí za všetko," zhodnotil Vojtikevičovej výkon o bronz pre agentúru SITA reprezentačný tréner SR Peter Macko.

Jeho zverenka mala v 1. kole voľno, potom si poradila až verdiktom rozhodcov na "zástavky" s Angličankou Hayesovou (duel sa skončil nerozhodne 0:0), následne síce podľahla Talianke Cardinovej tesne 2:3, ale v repasáži zdolala Rusku Kadzovovú 1:0 a v spomenutom súboji o 3. priečku uspela proti Gasimovovej.

Na ME 2013 v maďarskej metropole, kde štartuje 497 karatistov zo 45 krajín starého kontinentu, naopak zostala tesne za medailovými pozíciami Dominika Tatárová.

Pretekárka CMK Banská Bystrica v kumite v hmotnosti nad 68 kg podľahla v sobotňajšom súboji o tretiu priečku Belgičanke Laure Pradelliovej 0:4 a napokon obsadila nepopulárne 4. miesto.

"Dominika to možno trochu nezvládla po psychickej stránke. V dnešnom dueli sa dopustila niekoľkých chýb, ktoré bežne nerobí. Napriek tomu je aj štvrtá priečka úspechom," vyjadril sa na margo vystúpenia Tatarovej kouč P. Macko.

Slovenskí karatisti získali v Budapešti jedno umiestnenie na stupňoch pre víťazov a na kontinentálnych šampionátoch pokračujú v medailovom trende. Naposledy sa vrátili domov bez zisku kovu pred ôsmimi rokmi z ME 2005.

Majstrovstvá Európy v karate v Budapešti (9. - 12. mája 2013) - sobotňajšie výsledky Slovákov:

Ženy - športový zápas kumite:

kategória do 55 kg - duel o 3. miesto: Jana Vojtikevičová (SR) - Ilaha Gasimovová (Azerb.) 10:1, Vojtikevičová získala bronz

kategória nad 68 kg - duel o 3. miesto: Dominika Tatárová (SR) - Laura Pradelliová (Belg.) 0:4, Tatárová skončila štvrtá