Švéd Johan Ramhorn (vľavo) a futbalista Slovenska Nikolas Špalek.
Švéd Johan Ramhorn (vľavo) a futbalista Slovenska Nikolas Špalek. (Autor: SITA/AP)
TASR|11. máj 2013 o 18:16

Slováci si už pred posledným zápasom vybojovali postup na MS.

ŽILINA. Slovenskí futbaloví reprezentanti do 17 rokov remizovali v sobotňajšom stretnutí v Žiline so švédskymi rovesníkmi v A-skupine na majstrovstvách Európy tejto vekovej kategórie 0:0.

V semifinále nastúpia v utorok 14. mája opäť v Žiline proti Talianom, ktorí obsadili v B-skupine druhé miesto.

Semifinálový program:
14. mája, Žilina:
  • 16.00 SR - Taliansko
  • 20.30 Rusko - Švédsko

Mladí Slováci si už v predstihu vybojovali postup na jesenný svetový šampionát v Spojených arabských emirátoch (17. 10. - 8. 11.), vďaka sobotňajšiemu nerozhodnému výsledku si zabezpečili miestenku aj Švédi.

Na ME "17" v SR (5. - 17. 5.) hrá dovedna osem tímov v dvoch štvorčlenných skupinách, do semifinále postúpia prví dvaja z každej skupiny.

Zo "slovenského" šampionátu si účasť na jesenných majstrovstvách sveta v Spojených arabských emirátoch (17. októbra - 8. novembra) zabezpečí prvých šesť mužstiev.

Švédsko 17 - SR 17 0:0

ŽK: Špalek, Vavro - Ssewankambo. Rozhodovali: Vinčič (Slovin.) - Koiv (Est.), Minič (Srb.), 7643 divákov.

Švédsko 17: Mohlin - S. Ramhorn, Suljic, Wahlqvist, J. Ramhorn - Ssewankambo, Rakip, Andresson - Citaku (63. Jönsson), Berisha (68. Lipovac), Halvadzic

SR 17: Junas - Vodecký, Vavro, Varga, Kadlec - Lesniak, Grič - Špalek (51. Slaninka), Haraslín, Čmelík (74. Vlček) - Vestenický (61. Káčer)

4. Švajčiarsko 3 0 1 2 3:5 1

Slováci boli aktívnejší v úvodných 20 minútach, ale vyťažili z toho len prevahu v rohových kopoch. V 10. minúte Varga nacentroval na Čmelíka, ktorý z pravej strany poslal loptu bez váhania do šestnástky, ale Vestenický z gólovej parkety vystrelil nedôrazne.

Na druhej strane po brejku Halvadzic mieril tesne nad brvno. Potom pohrozil tečovanou strelou z 20 m Haraslín, brankár Švédov loptu sledoval len očami, ale gól z toho nebol. V 20. minúte Junas s námahou vytlačil do autu priamy kop Andressona. Slováci o päť minút dostali loptu do siete zásluhou Vestenického strele odrazenej od brvna za čiaru, ale rozhodcovia predtým videli postavenie mimo hru.

Obraz hry sa výraznejšie nezmenil ani v druhom polčase, v ktorom rovnako prevládali osobné súboje medzi šestnástkami. Snahu obom mladým mužstvám nemožno uprieť, ale vo finálnej fáze im chýbala myšlienka. Z čistého neba tak pohrozili Švédi, Anderssonov priamy kop s námahou vytesnil Junas do strany a následne mu pomohli spoluhráči odpratať loptu do bezpečia.

Slováci síce vyhrali 9:4 na rohové kopy, ale ani štandardné situácie na oboch stranách gól nepriniesli. Junas sa musel potom ešte vytiahnuť pri delovke kapitána Anderssonaz 25 m, ale ani to už na skóre nič nezmenilo.

Roland Larsson, tréner Švédska 17: "Bol to veľmi náročný duel. Sme spokojní so ziskom bodu a postupom do semifinále. Keď sme išli na tento záverečný turnaj ME, tak sme nečakali, že dôjdeme až tak ďaleko. Je to perfektný úspech pre švédsky futbal, v tejto vekovej kategórii sme tak ďaleko ešte neboli. So Slovákmi sme očakávali náročný duel, pretože majú kvalitný tím. Obe mužstvá mali šance, ale nie vyložené, takže spokojnosť s výsledkom môže byť na oboch stranách."

Ladislav Pecko, tréner SR 17: "Pre nás bolo milým prekvapením, že sme si vybojovali postup do semifinále. Za dva roky sme nevyhrali žiaden turnaj, až teraz, a som z toho šťastný. Po dvoch zápasoch sme vedeli, že nás čaká náročné Švédsko, preto sme sa snažili dať gól ešte v prvom polčase. Švédi hrali disciplinovane a fyzicky boli na tom lepšie. Škoda, že nám tie štandardné situácie nevyšli lepšie, ale na druhej strane musím chlapcov pochváliť, že vydržali v takom tempe hrať tri stretnutia. Som rád, že to chlapci zvládli. Postúpiť do semifinále je veľmi krásny pocit."