AKTUALIZOVANÉ 14.41

Jankovec a Tarr vybojovali v Szegede striebro

V B-finále na 500 m obsadili Peter Gelle s Erikom Vlčekom tretie miesto.

Matej Rusnák(Zdroj: TASR)

SZEGED. Slovenský reprezentant v rýchlostnej kanoistike Matej Rusnák obsadil v A-finále C1 na 500 m na úvodnom podujatí Svetového pohára v Szegede ôsme miesto.

Dvojkajak v zložení Ľubomír Beňo, Miroslav Zaťko finišoval v K2 na 200 m na siedmej priečke.

Prvú medailu pre Slovensko na pretekoch vybojovali vo finále K2 mužov na 500 m Martin Jankovec s Jurajom Tarrom, keď v A-finále dopádlovali na striebornej pozícii. Za víťaznou srbskou dvojicou Šimo Boltič, Marko Dragosavljevič zaostali o 24 tisícin sekundy (0,024 s).

V B-finále tej istej disciplíny obsadili Peter Gelle s Erikom Vlčekom tretie miesto, celkovo ich teda klasifikovali na 12. priečke.

Matej Rusnák obsadil vo finále C1 mužov na 5000 m skvelé tretie miesto a vybojoval pre výpravu spod Tatier druhý vzácny kov na tomto podujatí.

Od úvodu pretekov sa pohyboval na čelných pozíciách, v poslednom okruhu zaútočil na tretie miesto a na záverečnej obrátke definitívne predstihol Číňana Ri-wei Wanga.

Zdolali ho iba dvaja domáci kanoisti Attila Vajda a Tamás Kiss. Druhý slovenský reprezentant v štartovom poli Marián Ostrčil dopádloval do cieľa na desiatej pozícii.

„Zo začiatku to nevyzeralo pre mňa príliš ružovo, ale postupne som sa dostal do tempa, ktoré mám natrénované. V závere už som bol v pohode a bol z toho bronz. Po finálových jazdách na päťsto a tisíc metrov som už cítil únavu, ale vedel som, že sa musím cez to dostať a zabrať naplno,“ povedal Matej Rusnák

Výsledky:

500 m:

K2 muži: 1. Šimo Boltič, Marko Dragosavljevič (Srb.) 1:30,114, 2. Martin Jankovec, Juraj Tarr 1:30,138 ... B-finále 3. (celkovo 12. miesto) Peter Gelle, Erik Vlček (všetci SR) 1:32,618

K1 muži: 1. Ken Wallace (Aus.) 1:39,148 ... B-finále 7. (celkovo 16. miesto) Ľubomír Beňo (SR) 1:44,136

C1muži: 1. Marcin Grzybowski (Poľ.) 1:52,323, ... 8. Matej Rusnák 1:56,073, ... B-finále 5. (celkovo 14. miesto) Csaba Orosz (obaja SR) 2:03,351

200 m:

K1 muži: 1. Cesar de Cesare (Ekv.) 35,039, ... B-finále 5. (celkovo 14. miesto) Miroslav Zaťko 36,849, ... C-finále 3. (celkovo 21. miesto) Martin Vajda (obaja SR) 37,359

C1 muži: 1. Ivan Štyl (Rus.) 39,872, ... B-finále 9. (celkovo 18. miesto) Csaba Orosz (SR) 44,185

K1 ženy: 1. Lisa Carringtonová (N.Zél.) 40,475, ... B-finále 8. (celkovo 17. miesto) Ivana Kmeťová (SR) 43,447

K2 muži: 1. Alexander Ďačenko, Jurij Postrigaj (Rus.) 31,907, ... 7. Ľubomír Beňo, Miroslav Zaťko (SR) 32,915

5000 m:

C1: 1. Attila Vajda 22:37,946 min, 2. Tamás Kiss (obaja Maď.) 23:22,646, 3. Matej Rusnák 23:37,082, ... 10. Marián Ostrčil (obaja SR) 25:01,742

K1 mužov: 1. Oleg Jureňa (Biel.) 20:15,767, ... 16. Juraj Danko (SR) 22:27,731

K1 žien: 1. Louisa Sawersová (V.Brit.) 22:32,264, ... 7. Simona Šamková (SR) 23:59,762