Hokejisti ukázali silu. Postúpili

Marko Daňo (vľavo) a Miroslav Šatan
Marko Daňo (vľavo) a Miroslav Šatan (Autor: TASR)
Vojtech Jurkovič|14. máj 2013 o 23:14

Hráči si v kabíne zborovo zatlieskali a tréner im úprimne poďakoval. Slováci s nečakaným prehľadom zvládli zápas s Amerikou a postúpili do štvrtkového štvrťfinále. Splnili základný cieľ.

Po troch prehrách za sebou slovenský tím zjednotilo odhodlanie, že v tom kľúčovom už zaberú. Aj viera, že šťastie by si konečne mohlo sadnúť aj na ich hokejky.

Do karát im zahrala aj pondelková výhra Lotyšov nad Francúzmi. „Po nej som si bol istý, že stretnutie s Amerikou zvládneme. Už v pondelok som poďakoval Lotyšom, že nám pomohli udržať sa v hre o postup,“ prezradil po zápase tréner.

Hráči očakávali Fínov

Jeho tím to dokázal a po výhre 3:1 nad USA bude hrať vo štvrťfinále proti víťazovi skupiny, ktorým sa stalo domáce Fínsko. Hráči aj čakali Fínov.

• Kanada - Švédsko (20.15)

Želanie hráčov stelesnil brankár Ben Bishop, ktorého chybnú rozohrávku využil už v 15. sekunde Radivojevič.

„Ani som netušil, že puk príde pred prázdnu bránku. Pred zápasom sme si povedali, že keď máme českého trénera, mohlo by sa už aj k nám prikloniť povestné české šťastíčko,“ povedal Radivojevič.

Onedlho v 4. minúte z nenápadnej akcie po pravej strane vypálil Bartek.

„Dal som už niekoľko podobných gólov v kariére. Ak vystrelíte brankárovi pomedzi nohy k hokejke, potom sa to len veľmi ťažko chytá. Nemyslím, že by to bola nejaká náhoda,“ povedal strelec, ktorý sa tešil z prvého gólu na šampionáte.

Skvelý Staňa

Tréner Vůjtek si pochvaľoval, že nástup nám vyšiel lepšie, než sme si želali. Američania po dvoch rýchlych góloch vo svojej sieti znervózneli, slovenskí hráči korčuľovaním po celej ploche eliminovali ich kombinačné pokusy. A hrozili z brejkov.

Obrancovia dôsledne a jednoducho čistili priestor pred brankárom Staňom, ktorý sa skvele rozchytal a stal sa hrdinom zápasu.

Najmä v druhej tretine vyriešil viaceré nebezpečné situácie. Hráči pred ním pokračovali v taktickej disciplíne, čo potvrdil aj sumár trestných minút. Naši boli vylúčení iba dvakrát, Američania päťkrát.

Keď pykal na trestnej lavici Smith, vydal sa pred bránku súpera obranca René Vydarený a zvýšil zblízka na 3:0.

„Veľmi som ani nečakal, že dostanem nahrávku. Predsa len, Záborský je strelec. Človek by neveril, ale ak cítite šancu na úspech, potom ide všetko hore,“ vravel o zvýšení sebadôvery tímu Vydarený.

Gól Krista 46 sekúnd pred koncom druhej tretiny ju už ani podľa nášho trénera nemohol ohroziť.

„Boli sme pevne hore, posledná tretina bola pre nás najjednoduchšia. Hráči si verili. A Staňa bol v pohode.“

V poslednej tretine naši naďalej účinne rušili útočné pokusy súpera. Marko Daňo potrestal Američanov gólom za odvolanie brankára, druhú asistenciu v zápase pri ňom zaznamenal kapitán Šatan.