Slabšia Chelsea gólom v závere vyhrala Európsku ligu

(Autor: SITA/AP)
TASR|15. máj 2013 o 21:34

Futbalisti Chelsea zdolali vo finále v Amsterdame Benficu Lisabon 2:1. Porazený však ukázal na ihrisku viac.

Ešte desať dní sa môžu Londýnčania pýšiť, že sú aktuálnym víťazom Ligy majstrov aj Európskej ligy, čo sa nikomu doteraz nepodarilo.

Chelsea sa stala iba štvrtým tímom v histórii, ktorý vyhral všetky tri poháre – Ligu majstrov, Európsku ligu a už zaniknutý Pohár víťazov pohárov. Doteraz sa to podarilo len Bayernu, Juventusu a Ajaxu.

Skóre zápasu otvoril po skvelej individuálnej akcii Fernando Torres, z penalty vyrovnal Cardozo.

Rozhodol gól Branislava Ivanoviča v druhej minúte nadstaveného času. Obranca Chelsea brilantne vyskočil a hlavou prehodil brankára.

Benfica bola nebezpečnejšia, držala viac loptu, vyslala viac striel. Dala zrejme regulérny gól, no rozhodca ho pre údajný ofsajd neuznal.

V drese Benficy odohral celý zápas Nemanja Matič. Srb začínal s veľkým futbalom v Košiciach, odkiaľ prestúpil v roku 2009 do Chelsea – údajne za 1, 7 milióna eur.

Matič za londýnsky klub odohral iba dva zápasy a predvlani prestúpil v rámci výmeny za Davida Luiza do Benficy.

Matič má od roku 2008 i slovenské občianstvo, no rozhodol sa reprezentovať rodnú krajinu. Objavil ho Ján Kozák starší, tréner Košíc. Dnes sa jeho hodnota odhaduje vraj až na 46 miliónov eur.

Finále EL 2012/2013:

Benfica Lisabon - Chelsea Londýn 1:2 (0:0)

Góly: 68. Ó. Cardozo (z pok. kopu) - 59. F. Torres, 90.+ Ivanovič, ŽK: 45.+ Garay, 61. Luisao - 14. Oscar, rozhodoval: Kuipers (Hol.)

Benfica: Artur - André Almeida, Luisao, Garay (78. Jardel Nivaldo), Melgarejo (66. O. John) - E. Peréz, N. Matič, Rodrigo (66. Lima) - Gaitán, Ó. Cardozo, Eduardo Salvio

Chelsea: P. Čech - Azpilicueta, Ivanovič, G. Cahill, Ashley Cole - Lampard, David Luiz - Ramires, Mata, Oscar - F. Torres

Hlasy po zápase:

Fernando Torres, autor gólu Chelsea: "Bola to ťažká cesta do Amsterdamu a ešte ťažší zápas vo finále. V prvom polčase sme nehrali dobre. Zmenili sme ale našu mentalitu a výsledok ste videli v druhom polčase."

Branislav Ivanovič, autor gólu Chelsea: "Sú to skvelé pocity. Tento tím si to zaslúžil. Mali sme ťažkú sezónu, hrali sme veľa zápasov. Teraz je čas oslavovať."