Mourinho stratil nervy, Ronaldo dostal červenú

(Autor: TASR/AP)
SITA|18. máj 2013 o 10:16

Piatkové finále španielskeho kráľovského pohára bolo plné nezvládnutých emócií.

MADRID. Futbalistom Atlética Madrid sa podarilo zaskočiť hráčov svojho mestského rivala Realu a v piatkovom finále španielskeho Kráľovského pohára zvíťazili 2:1 po predĺžení. Atlético získalo prestížny Copa del Rey desiatykrát a v tejto štatistike zostáva na štvrtej pozícii.

Viac majú na konte len jeho piatkový súper (18 celkových prvenstiev), Athletic Bilbao (23 trofejí) a rekordér FC Barcelona (26 primátov) . Pre "Los Colchoneros" je to prvá významná trofej od sezóny 1995/1996, keď sa tešili z triumfu práve v Copa del Rey.

V piatkovom finále na Štadióne Santiaga Bernabéua sa ujali vedenia domáci zásluhou gólu kanoniera Cristiana Ronalda, ešte pred polčasovou prestávkou odpovedal vyrovnávajúcim presným zásahom Diego Costa a víťazstvo hostí zariadil v ôsmej minúte predĺženia brazílsky obranca Joao Miranda. Za zmienku stojí aj skutočnosť, že dve najväčšie osobnosti "bieleho baletu" dostali červenú kartu.

Portugalčana C. Ronalda vylúčil hlavný rozhodca tesne pred koncom predĺženia za kopnutie kapitána hostí Gabiho. Jeho krajana a zároveň trénera Realu Josého Mourinha vykázal arbiter na tribúnu za protesty približne 15 minút pred koncom riadneho hracieho času.

Predčasne pod sprchy putoval aj spomenutý Gabi, ktorého vylúčil rozhodca na konci stretnutia pre zdržiavanie. Pikantériou bola aj potýčka medzi náhradníkmi a členmi realizačných tímov oboch klubov v záverečnej fáze duelu pri postrannej čiare. Brankára hostí Thibauta Courtoisa zasa zasiahol objekt hodený z hľadiska.

Atlético zdolalo svojho mestského rivala prvýkrát za ostatných 14 rokov a rekordér v počte španielskych ligových titulov ukončí túto sezónu bez zisku trofeje. Otvoril ju síce primátom v národnom Superpohári, ale ten sa de facto udeľuje za úspech v predchádzajúcom ročníku, keďže sa v ňom stretávajú víťaz dlhodobej ligovej súťaže s víťazom národného pohára.

Real neuspel v aktuálnom ročníku v Primera División, kde skončí na druhom mieste za arcirivalom FC Barcelona, v Lige majstrov upútalo jeho semifinálové stroskotanie na nemeckej Borussii Dortmund a sezónu zakončuje neúspechom vo finále Copa del Rey. Naopak, funkcionári, hráči i fanúšikovia Atlética môžu byť nadmieru spokojní. Mužstvo pod vedením Diega Simeoneho ukázalo peknú futbalovú tvár.

V najvyššej španielskej súťaží obsadí tretiu priečku, kvalifikovalo sa teda do skupinovej fázy Ligy šampiónov 2013/2014 a sezónu okorenilo ziskom domácej pohárovej trofeje.

"Náš tím pracoval extrémne tvrdo, aby uspel v tomto zápase. Na dosiahnuté víťazstvo sme nesmierne pyšní a patrí každému, kto 14 rokov trpel a poctivo čakal na zisk trofeje," vyhlásil pre španielske médiá Gabi. "Zvládli sme to zásluhou oduševneného výkonu. Všetci hráči do toho vložili srdce. Nebáli sme sa kvalitného súpera a mali sme aj potrebné šťastie," zhodnotil na tlačovej konferencii Simeone.

"Nie je bežné nastreliť trikrát žrď. Ani nemusíte byť nejaký odborník, aby ste vedeli, že výsledok finále nie je spravodlivý. Pre mňa Atlético nie je víťaz," nezaprel v sebe kontroverznú povesť kormidelník neúspešného finalistu José Mourinho, ktorý po sezóne s veľkou pravdepodobnosťou odíde späť do FC Chelsea, kde už pôsobil v rokoch 2004 až 2007.

"Pravda je však taká, že po stretnutí sa na všetko zabudne - na výkon rozhodcu, na trafené žrde. Zostane len meno šampióna, a tým je v tomto prípade Atlético," doplnil "Special One" Mourinho.

Domov»Futbal»Španielsko»Copa del Rey»Mourinho stratil nervy, Ronaldo dostal červenú