Rusko, USA a Irán chcú spolu zachrániť olympijské zápasenie

Zápasenie sa aj zmenou pravidiel chce opäť dostať medzi kmeňové olympijské športy. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|21. máj 2013 o 19:16

Červená karta od olympijských šéfov zjednotila veľmoci naprieč celému spektru.

BRATISLAVA. To tu ešte nebolo: svetová zápasnícka federácia v sobotu na mimoriadnom kongrese v Moskve radikálne zmenila pravidlá a už v nedeľu sa podľa nich v Los Angeles súťažilo.

„Účinnosť naozaj nadobudli na druhý deň, hoci ich oficiálne kompletné znenie dostaneme na zväz až v stredu, vo štvrtok,“ potvrdzuje František Lengyel, šéf slovenského zápasenia a delegát kongresu. „Patril som medzi tých, ktorí sa dožadovali prechodného obdobia, no neuspeli sme.“

Chápe, že krízová situácia vyžaduje krízové riešenia.

Strach strieda optimizmus

Exekutíva Medzinárodného olympijského výboru pred tromi mesiacmi navrhla vyradiť zápasenie zo zoznamu kmeňových športov letných olympiád a o týždeň mieni v Petrohrade navrhnúť do pro〜gramu Hier 2020 jeden nový, respektívne staronový. Zápaseniu prejavila blahosklonnosť tým, že oň rozšírila zoznam dávnejšie vybratých kandidátskych športov.

Jeden z najstarších športov to úžasne zmobilizovalo. Zápasnícke hnutie o pár dní zmenilo prezidenta svetovej federácie (novým je Srb Nenad Lalovič) a teraz aj pravidlá.

„Zápasenie je šport, ktorý nemá len jedinečnú tradíciu, ale aj jedinečné rozvrstvenie svojich veľmocí naprieč geografickým, politickým aj náboženským spektrom,“ konštatuje Lengyel. „Na jeho udržaní v olympijskom programe sa spontánne zhodli Američania, Rusi, Japonci aj Iránci a keďže spoločne urobili významné kroky k zlepšeniu renomé zápasenia, na víkendovom kongrese vládla optimistická atmosféra.“

Namiesto tretín – polčasy

Zmeny pravidiel boli v americko-ruskej réžii: ich dikcia asi v ruskej, marketing v americkej. „Zmeny musíme urobiť teraz a okamžite, inak klesnú naše olympijské šance a ostaneme čiernymi ovcami,“ dostali od Laloviča odpoveď tí, čo žiadali odklad ich účinnosti.

Zápasenie sa od tretín vracia k polčasom: z troch dvojminútových periód budú dve trojminútové. Keď dosiaľ jeden z borcov vyhral prvú aj druhú tretinu, stal sa po štyroch minútach víťazom celého duelu. Teraz mu triumf negarantuje ani vedenie 5:0 v piatej minúte. Body sa priratúvajú od úvodu do konca.

Zápas sa predčasne skončí len v prípade lopatkového víťazstva alebo keď sa jeden z borcov vo voľnom štýle ujme vedenia rozdielom desiatich a v gréckorímskom štýle siedmich bodov.

Bod, ak súper utečie

Odzváňa sa aj vytláčaniu súpera zo žinenky – bod zápasníkovi pribudne, len ak konkurent z nej zjavne utečie. Inak sa bude posudzovať aj pasivita. Po napomenutí dostane pasívny voľnoštýliar 30 sekúnd na získanie bodu, inak ho pripíšu súperovi. V klasickom štýle si aktívnejší vyberie pozíciu súpera.

Ak aj v druhej minúte bude stav 0:0, musí rozhodca určiť pasívnejšieho, ktorý dostane pol minúty na bodovú akciu. Po štvrtej pasivite nasleduje diskvalifikácia.

„Zápasenie čakajú dosť veľké zmeny. Predpokladám, že budú viac vyhovovať technickým a fyzicky zdatným borcom, takže svetová špička nebude mať veľké problémy sa im prispôsobiť,“ myslí si Lengyel.