AKTUALIZOVANÉ 23.39

Bayern zdolal Dortmund 2:1, hrdinom sa stal v 89. minúte Robben

Bavori získali svoju piatu trofej v Lige majstrov. Viac má už len Real Madrid a AC Miláno.

(Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. Futbalisti Bayernu Mníchov získali v tejto sezóne ďalšiu prestížnu trofej, k nemeckému titulu pridali triumf v Lige majstrov.

V londýnskom Wembley zdolali v sobotňajšom finále v nemeckom súboji Borussiu Dortmund 2:1.

Bavori dosiahli piatu trofej v Lige majstrov (predtým 1974, 1975, 1976, 2001), čím sa zaradili na tretie miesto k FC Liverpool. Viac majú na konte len Real Madrid a AC Miláno.

1. v skupine, 13 bodov, skóre: 15:7

• Osemfinále: Arsenal Londýn 3:1 (v), 0:2 (d)
  • Štvrťfinále: Juventus Turín 2:0 (d), 2:0 (v)
  • Semifinále: FC Barcelona 4:0 (d), 3:0 (v)
  • Finále: Borussia Dortmund 2:1

Bilancia v LM 2012/2013: 13 10 1 2 31:11

Bayern odčinil smolu zo svojich dvoch ostatných finálových vystúpení. Vlani prehrali v rozhodujúcom súboji s FC Chelsea a pred troma rokmi ťahali za kratší koniec v stretnutí s Interom Miláno.

Tréner Jupp Heynckes sa stal štvrtým kormidelníkom v histórii s celkovým prvenstvom v najprestížnejšom európskom pohári na lavičkách dvoch rôznych klubov.

Pred ním to dokázali Ernst Happel (Feyenoord Rotterdam a Hamburger SV), Ottmar Hitzfeld (Borussia Dortmund a Bayern Mníchov) a José Mourinho (FC Porto a Inter Miláno).

Dominancia Bayernu

V prvých 45 minútach finálového duelu síce gól nepadol, ale diváci videli veľké šance na oboch stranách. Výborný výkon podali obaja brankári Roman Weidenfeller a Manuel Neuer.

V úvode mala viac z hry Borussia, postupne však prebral iniciatívu Bayern. Po hodine hry otvoril skóre Mario Mandžukič, v 68. min vyrovnal z pokutového kopu Ilkay Gündogan.

V 89. min rozhodol o víťazstve Bayernu Arjen Robben.

Bayern potvrdil na ihrisku dominanciu vo vzájomných dueloch s Borussiou, po sobote má bilanciu 46 víťazstiev - 29 remíz - 26 prehier a neprehral v ostatných piatich konfrontáciách.

V najprestížnejšom pohári "starého kontinentu" sa stretli tieto dve mužstvá len raz, resp. dvakrát, keďže išlo o štvrťfinále hrané na odvetu. V sezóne 1997/1998 po bezgólovej remíze v Mníchove zvíťazil Dortmund doma 1:0 po predĺžení zásluhou gólu Stéphana Chapuisata.

Borussia Dortmund (Nem.) - Bayern Mníchov (Nem.) 1:2 (0:0)

Góly: 68. Gündogan (z pok. kopu) - 60. Mandžukič, 89. Robben, ŽK: 73. Grosskreutz - 29. Dante, 73. Ribéry rozhodoval: Rizzoli (Tal.), 90 000 divákov

Borussia: Weidenfeller - Piszczek, Subotič, Hummels, Schmelzer - Blaszczykowski (90.+ Schieber), Bender (90.+ Nuri Sahin), Reus, Gündogan, Grosskreutz - Lewandowski

Bayern: Neuer - Lahm, J. Boateng, Dante, Alaba - Javi Martínez, Schweinsteiger - Robben, T. Müller, Ribéry (90. Luiz Gustavo) - Mandžukič (90. M. Gómez)

Hlasy po zápase:

Arjen Robben, strelec víťazného gólu Bayernu: "Tento titul pre mňa znamená strašne veľa. Stále tomu teraz jednoducho ešte neviem uveriť. Lomcujú so mnou také emócie, až je to neuveriteľné."

Matthias Sammer, športový riaditeľ Bayernu: "Bol to zábavný zápas. Hrali ho špičkoví hráči so skvelými individuálnymi schopnosťami. Špeciálni boli pre mňa Philipp Lahm a Bastian Schweinsteiger."

Franz Beckenbauer, čestný prezident Bayernu: "Dortmund Bayernu zápas vôbec neuľahčil. Bayern bol na začiatku bezradný. No výhra svedčí o jedinečnosti Bayernu. Robben zahodil tri stopercentné šance, ale napokon to bol dotyk osudu, že rozhodol."

Roman Weidenfeller, brankár Dortmundu: "Sme pyšní, ako sme Bayern potrápili. Prehra je pre nás veľmi smutná. Ale odohrali sme špičkový zápas Ligy majstrov. O rok budeme hrať Ligu majstrov opäť."

Sebastian Kehl, hráč Dortmundu: "Myslím si, že sme videli fantastický zápas. Kľúčové bolo, že sme prvý polčas nestrelili gól, lebo šance sme mali. Ale sme hrdí na to, čo sme dokázali."