Z Everestu je atrakcia s rebríkom, skutoční horolezci sa mu vyhýbajú

V roku 1953 bol pre horolezcov modlou, dnes naň nemajú dobré slovo. Divže si neodpľujú. Ak sa na ňom objavia, riskujú inzultáciu. Bezhraničný biznis spravil z Everestu schizoidný vrch.

(Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. Vyššie než on sú len nebesá. Vrch známy ako Mount Everest je tu takrečeno od nepamäti, od prvého výstupu naň však dnes uplynie „iba“ šesť desaťročí.

Senzačná správa o Hillaryho a Tenzingovom prvovýstupe dorazila na Ostrovy s trojdňovým oneskorením. Ako kázala slušnosť, najskôr do Buckinghamského paláca, ktorý zhodou okolností práve chystal korunováciu Alžbety II.

Na druhý deň bol o dôvod viac na veselie. Jedenásty útok na najvyšší vrch sveta a deviaty britský v poradí viedol plukovník armády Jej veličenstva John Hunt.

Už nežije ani jeden z výpravy. V marci ako posledný tesne pred deväťdesiatkou zomrel v Anglicku žijúci Novozélanďan George Lowe, ktorý staval posledný tábor. Ešte viac sa do histórie zapísal vetou, ktorú vyslovil, keď sa dozvedel, že jeho krajan, aucklandský včelár Edmund Hillary so Šerpom Tenzingom Norkejom dosiahli vrchol vo výške 8848 m: „Tak sme toho bastarda dolapili.“

Od pionierov k masám

Everest potom ešte pár desaťročí požíval až nadbožskú úctu podobnú tej, ktorú domorodci vtedy prirodzene prejavovali k Čomolungme (Bohyni Matky Zeme) alebo Sagarmathe (Tvár nebies), podľa toho, či boli z Tibetu alebo z Nepálu.

Pioniermi boli horolezci a po nich prišli ich kolegovia. Ostatní len s otvorenými ústami žasli. V masíve, ktorý je viac deväťtisícovkou než osemtisícovkou, vytýčili osemnásť ciest.

Peter Habeler s Reinholdom Messnerom zbavili vrch mýtu, že sa naň dá dostať len s kyslíkovou maskou. Messner naň napokon vyšiel z tibetskej strany aj sólovo. „Nikdy som nebol unavenejší,“ priznal.

Leszek Cichy a Krzysztof Wielicki sa naň vyštverali aj v zime – keď vyrážali na vrcholový útok, namerali mínus 42 stupňov.

k_res.jpg

Trúfa si každý, kto má peniaze

Dnes už nežasne nikto. Marketing spôsobil, že si na Everest si trúfa každý, kto má peniaze. Ozajstní horolezci sa ocitli v absolútnej menšine. Vystriedali ich masy. Organizujú sa naň procesie. Ibaže sa na nich nevyberá do zvončeka.

Platí sa dopredu a natvrdo. Internet je plný ponúk na everestské dobrodružstvo. Od 30 do 110 tisíc dolárov. Podľa toho, aký servis si želáte. Garanciu prežitia však nepýtajte.

Z ľudoprázdnej hory sa stala preľudnená. Coubertinovým slovníkom: namiesto chrámu – trhovisko. Tvrdý biznis.

Fronta ako na banány

Najvyšší vrch neprijíma hocikedy. Len, keď mu to umožní kalendár monzúnu od Bengálskeho zálivu. Mesiacmi otvorených dverí bývajú apríl a máj.

Treba však vystihnúť správne „okno“, čiže ideálne počasie. Tohto roku sa ním stal 19. máj, keď sa na vrchole vystriedalo 150 ľudí. V roku 2007 v predmonzúnovom období vyšlo hore 604 ľudí 630-krát. Tohto roku zrejme len o pár desiatok menej.

Ralph Dujmovits, prvý nemecký horolezec, čo stál na štrnástich vrchoch nad 8000 m, nasnímal vlani záber, ktorý označil za absurdnú scénu.

Frontu na Everest. Ako u nás dakedy na banány. Pol druha stovky hundrajúcich ľudí postupujúcich pomaličky z nohy na nohu a občas desiatky minút čakajúcich na oddychujúcich, čiže nevládnych kdesi ďaleko pred nimi.

Kto nie je klient, je parazit?

V posledný aprílový víkend sa na úpätí Everestu strhla zvada, ktorá vyústila do čohosi, čo pripomínalo lynč. To ešte na vrchu neboli davy, Šerpovia len chystali trasu pre tých, čo mali prísť: kládli fixné laná.

Traja z tých, ktorým boli skôr na prekážku než na úžitok, ich prekročili a pritom strhli – podľa Šerpov – kus ľadu, ktorý mal zraniť jedného z nich. „Chceli ma zabiť,“ tvrdil Švajčiar Ueli Steck o masovej odplate, čo nasledovala v druhom tábore. „Dostal som päsťou do nosa, šiel som k zemi, potom ma trafili kameňom do tváre.“

Steckovým partnerom bol Talian Simone Moro, ktorý na helikoptére zachraňuje životy everestských nešťastníkov bez ohľadu na to, či sú horolezci, klienti alebo – sprievodcovia.

„Veľa Šepov v nás vidí parazitov, ktorí prišli do ich hôr. V budúcnosti dostanú výprask aj ďalší,“ povedal Steck pre Der Spiegel. „Nová generácia Šerpov, ktorá má okolo dvadsať rokov, zarobí za dva mesiace okolo 7000 dolárov, na nepálske pomery úžasne veľa peňazí. Cítia sa ako hrdinovia a chcú prevziať manažment a biznis okolo Everestu. Bitka bola demonštráciou sily.“

Podľa šerpských organizácií šlo naopak o zanedbateľný incident.

Zápchy v Hillaryho výšvihu

Najskôr sa však zmenilo gro hostí, až potom Šerpovia. Kdeže Hillaryho pokora – idem hore nie preto, že na to mám okrem chuti aj pľúca a kondíciu, ale preto, že na to mám v peňaženke a patrí to k honoru. Priplatím si a mám aj kyslíkový program.

„Everest sa stal bežnou komoditou, ktorá sa predáva a kupuje,“ príznačne sucho konštatuje Stephen Venables, prvý Brit, ktorý naň vyšiel bez kyslíka. Bez neho alebo s ním je asi taký rozdiel, ako medzi osemtisícovkou a sedemtisícovkou.

Čoraz viac skutočných horolezcov sa mu vyhýba. Tých, ktorých neodradí bitka, odradí nešťastie – jednému z najlepších Rusov Alexejovi Bolotovovi, ktorý túžil po prvovýstupe, sa uprostred mája na ostrej skale prerezalo lano už v 5600 m a sfičal tristo metrov bez šance prežiť.

Everest k diamantovému výročiu premiéry zrejme dostane – rebrík. Zápchy pod jeho vrcholom sú v priaznivom počasí (okne) takým problémom, že ho Nepálci chcú najnovšie riešiť vybudovaním rebríka v lieviku, ktorým je vo výške 8790 m takzvaný Hillaryho výšvih. Vraj z bezpečnostných dôvodov.

Rezignovala aj Medzinárodná horolezecká únia. Jej holandský šéf Frits Vrijlandt to odobril v nádeji, že ním budú lezci len schádzať, nie vychádzať. To určite. Hillary v hrobe práve prevrátil oči.

Bol to nepasovaný kráľ Himalájí, tvrdí Ivan Fiala

Keď mu oznámili, že kráľovná Alžbeta sa mu chystá udeliť titul sir, zareagoval: „Nemám pocit, že som ten správny typ.“

Včelárovho syna z najjužnejšej časti britského impéria povýšili do rytierskeho stavu skôr, ako si stihol uvedomiť, čo sa mu spolu so Šerpom Tenzingom Norkejom na najvyššom kopci sveta podarilo.

Edmund Hillary mal Kristove roky a bol z toho nesvoj. „Nemám pocit, že som ten správny typ,“ krčil plecami. Napriek tomu, ako mu nakázali, v Buckinghamskom paláci si pokľakol a mladučká kráľovná Alžbeta II., o sedem rokov mladšia ako on, mu decentne poklepala po pleci mečom. Louisu Roseovú, svoju neskoršiu prvú manželku, požiadal o ruku už ako sir.

„Vôbec ho to nepoznačilo. Ak, tak len v dobrom. „V Himalájach bol kráľ,“ vraví Ivan Fiala, prvý z našich horolezcov, ktorý stál na vrchole himalájskej osemtisícovky (na Nanga Parbate vedno s Michalom Orolinom).

„Nepálčania ho priam zbožňovali. Nie vďaka jeho majestátnej postave, ale vďaka jeho človečenstvu. Bola to najvyššia morálna autorita, akú kedy svetové horolezectvo malo.“

Fiala tvrdí, že Hillary bol múdry a skromný, čo nie je práve častá kombinácia.

„Vravieval o sebe, že je obyčajný človek, ale v skutočnosti to bol gigant,“ citujú médiá novozélandskú premiérku. Helen Clarková s ním prežívala všetky zdravotné patálie.

„Ed vydrž, milujeme ťa,“ odkázala mu vlani v máji, keď ho po návrate z Himalájí museli hospitalizovať. Novinárom všetko dovysvetľovala jednou vetou: „Sir Ed je národná ikona.“

„Byť v jeho prítomnosti čo len chvíľu, bol zážitok,“ skonštatoval dávnejšie slovenský cestovateľ František Kele. V roku 1981 s trémou stlačil zvonček pred jeho aucklandským domom. Hneď ho upútali jeho dobrácke oči. Šípky spod Rozsutca, ktoré mu doniesol, pred jeho očami zasadil k múriku s pergolou. Detail s veľkou výrečnou hodnotou.

Keď sa u Hillaryho pred rokom zastavil český novinár, poznamenal, že „Praha je čarovné mesto, ale príroda je krajšia na Slovensku“. Prehovorili z neho zážitky. V deväťdesiatom štvrtom bol hosťom popradského festivalu horolezeckých filmov a navštívil aj Tatry.

Hillary mal otvorené dvere všade. Ako novozélandský vyslanec sa stretával v palácoch so štátnikmi aj monarchami, ale najradšej mieril do Himalájí. Vždy, keď prišiel, vohnal domorodcom slzy do očí. Stačilo, že sa im úprimne vyznal: „Vraciam sa sem ako domov.“

Himaláje bol jeho druhý domov, napriek tomu, že v nich stratil manželku a dcéru Belindu, jedno zo svojich troch detí: zahynuli v roku 1975 pri leteckom nešťastí. Po dvanástich rokoch sa oženil druhý raz: s June Mulgrewovou, vdovou po kamarátovi horolezcovi.

Na dobrých ľudí bol ako med, ktorý živil ich rodinu, keď sa jeho otec rozhodol zanechať novinárčinu. Keď ho však niečo nahnevalo, vedel zahromžiť. „Dajte kopcu chvíľu pokoj, dovoľte mu zregenerovať sa,“ naliehal na nepálsku vládu, aby pozastavila vydávanie povolení na komerčné výpravy.

Mount Everest vtedy pripomínal smetisko. Hillary však bol úprimný: „Žiaľ, my sme boli jednou z prvých expedícií, ktoré dali zlý príklad. Ospravedlňovať sa, že sme boli málo predvídaví, neobstojí.“

Z malého Eda z veľkého Everestu urobila veľkého jeho normálnosť, otvorenosť, úprimnosť. Nikdy sa nehral na kráľa, a preto ním bol.

Marián Šimo

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 3. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 4. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 7. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 8. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 10. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 1. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 2. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 3. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 4. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 5. Unverzita vyTVORená nápadmi študentov!
 6. Slovenské mestá môžu využiť eurofondy na zelené strechy
 7. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 8. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 9. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 10. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 7 137
 2. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 6 824
 3. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 3 964
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 3 229
 5. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 767
 6. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 2 027
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 785
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 777
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 373
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 313

Hlavné správy zo Sme.sk

TECH

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

ŠPORT

Slovanu kuriózny gól nepomohol, doma prehral s Kazaňou

Bratislavský klub v stretnutí aj vyhrával, napokon prehral o tri góly.

SVET

Merkelová prijatie utečencov po rokoch neľutuje

Nemecká kancelárka nechce prijímať ďalších ľudí zo Sýrie.

Neprehliadnite tiež

Tatar pri tesnej prehre asistoval, v drese Tampy zaujal Černák

Viac Slovákov sa ukázalo v prípravných zápasoch NHL.

Časy, keď Sagan mohol jazdiť sám, sú preč. Súperi si dajú pozor, tvrdia experti

Slovák patrí k favoritom, ale v Nórsku musí ujsť, predpovedajú odborníci.

Diváci na Slovane odvolávali trénera. Na niekoho sa to musí hodiť, reagoval Říha

Hokejisti Slovana prehrali na domácom ľade s favorizovanou Kazaňou 3:6.

Ronaldo minul aj prázdnu bránu, Real doma senzačne prehral

Real Madrid strelil v piatich zápasoch španielskej ligy iba deväť gólov. Toľko ich má na konte sám Barcelončan Lionel Messi.