Tom Cruise a David Beckham sú v pohode, ich favorit postúpil.
Tom Cruise a David Beckham sú v pohode, ich favorit postúpil. (Autor: SITA/AP)
SITA|29. máj 2013 o 06:38

Obhajca titulu sa stretne s víťazom súboja Detroit - Chicago.

NEW YORK. Obhajcovia Stanleyho pohára Los Angeles Kings zvíťazili v utorkovom rozhodujúcom siedmom zápase semifinále play-off Západnej konferencie hokejovej NHL nad San Jose Sharks 2:1 a v celej sérii triumfovali 4:3. Ich súperom v konferenčnom finále bude víťaz série medzi Chicagom a Detroitom, ktorej záverečný siedmy duel je na programe v stredu.

Rovnako ako v predchádzajúcich šiestich stretnutiach aj v poslednom súboji "kráľov" so "žralokmi" ťahal za dlhší koniec povrazu domáci tím. Oba góly víťazov strelil v rozpätí necelých troch minút v druhej tretine krídelník Justin Williams, ktorého vyhlásili za prvú hviezdu zápasu.

Ďalšími ocenenými boli brankári oboch tímov - domáci Jonathan Quick, ktorý zlikvidoval 25 streleckých pokusov súperov, a hosťujúci Antti Niemi so 16 úspešnými zákrokmi. Kings opäť potvrdili kvalitu defenzívnej činnosti, už v 33. dueli play-off za sebou neinkasovali viac ako tri góly. Ten jediný v utorňajšom zápase im strelil v 46. min obranca Dan Boyle. Sharks sa už nepodarilo vyrovnať ani vo vyše jeden a pol minúty trvajúcej hre bez brankára.

Motiváciou majstrovská vlajka

Podľa hrdinu utorkového duelu jeho mužstvu najmä v domácich dueloch dodáva veľkú motiváciu majstrovská vlajka z minulej sezóny pod strechou haly Staples Center.

"Dodáva nám to potrebný hlad po víťazstvách. Vždy nás to zdravo nabudí a potom nechceme, aby trofej zdvihol nad hlavu nikto iný ako my," poznamenal dvojgólový Justin Williams a doplnil: "Mám rád situácie, keď hráme pod tlakom. Myslím si, že rovnako je na tom celá kabína. Pred rokom sme dokázali bojovať až do konca a uvedomujeme si, že aj teraz sme schopní to dokázať." Tréner víťazného kolektívu Darryl Sutter vyzdvihol silu súpera: "Tím Sharks bol v tejto sérii výkonnostne na rovnakej úrovni ako ten náš. Rozdiel bol v tom, že my sme strieľali góly."

Sklamaný bol po súboji kapitán "žralokov" Joe Thornton. "Verili sme, že u súpera dokážeme uspieť aspoň v tomto poslednom zápase série. Vložili sme do tohto stretnutia srdce, bojovali sme až do konca, ale brankár Quick je fantastický. Sme veľmi sklamaní, že je koniec. Ťažko sa s tým vyrovnáva," poznamenal skúsený útočník San Jose.

Rozhodujúci zápas v LA prvýkrát od roku 1989

Zaujímavosťou je, že rozhodujúci siedmy zápas play-off sa v Los Angeles hral prvýkrát od roku 1989. Vtedy ešte v hale Forum rozhodol hetrikom Wayne Gretzky o postupe Kings do 2. kola vyraďovacej časti cez Edmonton, legendárny útočník teda zariadil úspech na úkor svojho bývalého klubu. Utorkový zápas si nenechala ujsť ani rodinka Beckhamovcov, bývalý futbalista David s manželkou Victoriou a ich deťmi. Pred nimi sedel herec Tom Cruise, ktorý je pravidelným návštevníkom domácich duelov "kráľov".

Súperom Los Angeles bude vo finále konferencie jeden z dvojice Chicago - Detroit, ktorých rozhodujúci siedmy súboj je na programe v noci na štvrtok.

2. kolo play off NHL

Západná konferencia - 7. zápas:

Los Angeles - San Jose 2:1 (0:0, 2:0, 0:1) - konečný výsledok série 4:3, Los Angeles postúpilo do konferenčného finále

Góly: 25. Justin Williams (Vojnov, Doughty), 28. Justin Williams (Kopitar, Vojnov) - 46. Dan Boyle (Pavelski)