DOPLNENÉ O KANADSKÉ BODOVANIE A PROGRAM 10:18

Chicago dokončilo skvelý obrat proti Detroitu v predĺžení

Obranca Brent Seabrook rozhodol siedmy zápas a Blackhakws postúpili do finále Západnej konferencie. Vo víťaznom stretnutí asistovali aj Hossa s Handzušom.

(Zdroj: SITA/AP)

Hokejisti Chicaga zvládli rozhodujúci duel série s Detroitom. Vyhrali ho 2:1 po predĺžení a oslavujú postup do finále konferencie, v ktorom vyzvú obhajcov Stanley Cupu z Los Angeles.

Blackhawks začali zápas lepšie, boli aktívnejší a strelili prvý gól, keď sa presadil v druhej tretine Patrick Sharp. "Išli striedať a mňa napadlo, že by sme sa mohli dostať do prečíslenia, tak som ostal na ľade a mal som pravdu. Pár vydarených prihrávok, prázdna bránka predo mnou, bol to dôležitý gól," opísal situáciu strelec.

Na tomto góle mali veľkú zásluhu aj Marián Hossa s Michalom Handzušom, ktorí si pripísali po asistencii. Hossa odohral v zápase takmer osemnásť minút a Handzuš skoro sedemnásť.

Red Wings sa však nevzdali a už v úvode tretej tretiny po krásnej švédskej akcii vyrovnal Henrik Zetterberg, ktorému prihrával prekvapivou žabkou Gustav Nyquist.

V nasledujúcich minútach tretej tretiny sa striedali útoky oboch tímov a nikto nechcel spraviť chybu. Domáci boli o niečo aktívnejší a aj sa im podarilo na konci tretiny streliť gól.

Skvele vtedy vystrelil do horného rohu bránky Jimmyho Howarda obranca Niklas Hjalmarsson. Jeho gól však kontroverzne rozhodcovia neuznali, keďže jeden z nich odpískal predtým prísny faul, jeho kolegovia hvizd prepočuli a preto neprerušili hru.

O víťazovi tak muselo rozhodnúť predĺženie, v ktorého štvrtej minúte sa ukázala spravodlivosť. Chicago získali v strednom pásme puk, výborne si nakorčuľoval do útočnej tretiny obranca Brent Seabrook a podobnou strelou ako Hjalmarsson rozjasal zaplnené United Center.

"Myslím si, že v posledných dueloch tejto série sme sa dostali do výbornej formy a už sa tešíme na sobotňajšiu noc a prvý zápas s LA," povedal Seabrook.

Blackhawks tak dokonali skvelý obrat v sérii, v ktorej prehrávali už 1:3 na zápasy. Detroit zdolali v siedmom stretnutí v predĺžení prvýkrát v histórii. V rokoch 1995, 2007 s ním takto vypadlo. Zaujímavosťou je, že vo finále konferencií sa stretávajú štyria poslední víťazi NHL.

Chicago otočilo sériu play off z 1:3 vôbec prvýkrát v 87-ročnej histórii klubu. "My sme vyhrali tri po sebe a potom to dokázali aj oni. Aj dnes sme predviedli dobrý výkon a vyšla nám tretia tretina. Franzen tam mal obrovskú šancu, no Crawford ho vychytal. Taký je hokej," povedal kouč hostí Mike Babcock.

NHL - Západná konferencia, 2. kolo - 7. zápas

Chicago - Detroit 2:1 pp (0:0, 1:0, 0:1 - 1:0)

góly: 22. Sharp (HOSSA, HANDZUŠ), 64. Seabrook (Bolland) - 41. Zetterberg (Nyquist, Cleary)

brankári: Crawford - Howard, strely na bránku: 35:27, diváci: 22 103

konečný stav série: 4:3, postúpilo Chicago

Program 3. kola play-off:

Východná konferencia:

Pittsburgh Penguins (1.) - Boston Bruins (4.)

Termíny: 1., 3., 5., 7., prípadne 9., 11. a 12. júna (americký čas)

Západná konferencia:

Chicago Blackhawks (1.) - Los Angeles Kings (5.)

Termíny: 1., 2., 4., 6., prípadne 8., 10. a 12. júna (americký čas)