Rozhodcovia uškodili Šarapovovej, pomýlili si stopy na antuke

SITA|2. jún 2013 o 12:25

Pre pochybenie rozhodcov stratila Šarapovová dôležitú loptičku, tenistka volá po Jastrabom oku aj na antuke.

PARÍŽ. Ruská obhajkyňa titulu Maria Šarapovová zvíťazila v sobotňajšom zápase 3. kola dvojhry žien na druhom grandslamovom turnaji tenisovej sezóny Roland Garros v Paríži nad Číňankou Ťie Čeng za 105 minút 6:1, 7:5, neodpustila si však kritické poznámky smerom k organizátorom podujatia.

Dvojka "pavúka" aj svetového rebríčka WTA Šarapovová poukázala na absenciu systému Hawk-Eye, ktorý pracuje na báze sledovania dráhy lopty vysokorýchlostnými kamerami a pomáha pri rozhodovaní o tom, či loptička dopadla do vymedzeného priestoru pre hru.

V druhom sete na hlavnom Dvorci Philippa Chatriera predviedla Šarapovová obrat z 1:4 s dvojitým brejkom. Tento stav skóre nemusel byť realitou, ak by francúzsky empajrový rozhodca Emmanuel Joseph nechyboval zahlásením autu pri druhom podaní ruskej hráčky za stavu 1:3 a 30:40 v neprospech Šarapovovej.

Dvadsaťšesťročná Ruska počas výmeny názorov s rozhodcom argumentovala tým, že si pomýlil stopu loptičky s inou stopou, čo napokon potvrdili aj televízne zábery.

"Skóre 1:4 teda nebolo práve najžiaducejšie, ale som spokojná s tým, ako som si našla cestu nazad bez toho, aby som musela ísť do tretieho setu," povedala Šarapovová na tlačovej besede a na margo rozhodnutia arbitra dodala: "Nie je to o tom, že som sa pýtala, či bola loptička v kurte alebo nie. Rozhodca neuznal, že stopa, na ktorú ukázal, sa nachádza niekoľko desiatok centimetrov od tej, ktorú mal posúdiť."

Následne sa vyjadrila aj k absencii systému Jastrabieho oka. "Áno, všetky ostatné grandslamové turnaje využívajú tento systém. Prečo nie je aj v Paríži? Sú problémom peniaze? Myslím si, že nie," povedala Šarapovová.

Dvadsaťšesťročná niekdajšia jednotka renkingu Šarapovová si v osemfinálovom 4. kole zmeria sily s 20-ročnou Američankou Sloane Stephensovou (17.), semifinalistkou januárových melbournských rovnako významných Australian Open.