Hossa rozhodol o výhre Chicaga, Boston vynuloval Pittsburgh

(Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|2. jún 2013 o 01:31

Opäť skvelí slovenskí hokejisti pomohli Chicagu k výhre nad Kings 2:1.

Skvelý brankár Los Angeles Jonathan Quick odolával vyše polovicu zápasu útokom ofenzívne hrajúceho Chicaga. Naopak jeho tím už z druhej strely zásluhou Justina Williamsa otvoril skóre prvého zápasu finále Západnej konferencie.

Pri góle spravil chybu brankár domácich Corey Crawford, ktorý si nerozumel pri rozohrávke s obrancom Michalom Rozsívalom. Blackhawks nepodarená tretina (na strely vyhrávali 17:2) vôbec nevyviedla z miery a v druhej dvadsaťminútovke sa im podarilo otočiť skóre.

Hossov teč

V 33. minúte najprv založil rýchlu akciu Michal Handzuš, prihral obrancovi Oduyaovi, ktorý vystrelil a vyrazený puk dorazil do bránky Patrick Sharp. Náš center bodoval vo štvrtom stretnutí play off za sebou.

Ešte väčší slovenský zápis si pripravil o štyri minúty Marián Hossa, ktorý skvele tečoval na druhý gól strelu Duncana Keitha.

Obhajcovia Stanleyho pohára sa prebrali až v tretej tretine, keď viackrát pritlačili Blackhawks v defenzíve. Domáci ich nápor zvládli a ujali sa vedenia v sérii.

Aj po šiestykrát v tohtoročnom play off tak platí, že ak Hossa skóruje, Chicago vyhráva. Slovenský krídelník pridal ku gólu tri strely a vyše sedemnásť odkorčuľovaných minút. Handzuš bol na ľade štrnásť minút, vyhral 57% buly a v záverečných sekundách mu len tesne nevyšiel teč na tretí gól Hawks.

Pittsburgh nedal ani gól

Vo Východnej konferencii Pittsburgh podľahol na vlastnom ľade Bostonu 0:3. Pre "medveďov" to bolo prvé víťazstvo v aktuálnej sezóne nad týmto súperom. Slovenský obranca Bruins Zdeno Chára si svoje osobné štatistiky nerozšíril, ale s 26:32 minútami na ľade bol najvyťaženejším korčuliarom. Na domáceho brankára vyslal jednu strelu a mal dva plusové body.

Najväčšími hviezdami zápasu boli však David Krejčí s dvoma gólmi a Nathan Horton (1+2). Český útočník, ktorý vedie tabuľku produktivity s 19 bodmi (7+12), si vo svojich posledných 45 zápasoch play off pripísal spolu 45 bodov.

"Pittsburgh mal celkom dobrý štart a niekoľko naozaj výborných príležitostí. Naopak, my sme mali spočiatku menšie problémy, nedarilo sa nám s pukom dostať hlbšie. Po tom, čo sme strelili prvý gól, situácia sa zmenila a viac sme sa dostávali do ich obranného pásma," uviedol Krejčí.

Rask porazil Vokouna

Zásluhu na veľmi cennom víťazstve mal aj gólman hostí Tuukka Rask, ktorý zastavil všetkých 29 striel a pripísal si prvé čisté konto vo vyraďovacích bojoch. "Súper hral tak, ako sme očakávali. Myslím, že svoj plán splnili lepšie ako my," skonštatoval pre nhl.com Raskov náprotivok z bránky "tučniakov" Tomáš Vokoun.

Stretnutie poznačila nervozita na oboch stranách, čo malo za následok niekoľko šarvátok. Rozhodcovia počas stretnutia udelili 14 penalizácii, z toho až deväť v druhom dejstve. Do malej výmeny názorov sa dostali aj obaja kapitáni - Sidney Crosby a Zdeno Chára.

"Toto je play off a takéto veci sa stávajú. Myslím si, že najpodstatnejšie je to, ako sa tento zápas skončil," povedal tréner Bruins Claude Julien.

Chicago - LA Kings 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)

Góly: 15. Williams - 33. Sharp (Oduya, HANDZUŠ), 37. HOSSA (Keith, Bickell)

stav série: 1:0

Pittsburgh - Boston 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)

Góly: 9. Krejčí (Horton, Ference), 45. Krejčí (Horton), 48. Horton (Lucic, G. Campbell)

stav série: 0:1